Wabik BriteCloud robi karierę

 

BriteCloud to Jednorazowy Wabik Aktywny. Urządzenie wielkości puszki z napojem, ma za zadanie chronić samolot bojowy, przez najnowszymi zagrożeniami naprowadzanymi radarowo. BriteCloud pojawił się na pokładach floty samolotów Tornado GR.4 Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii już w 2018 roku. Od tego czasu budzi coraz większe zainteresowanie wojskowych.

 

Jednorazowy Wabik Aktywny BriteCloud, produkowany jest przez grupę Leonardo. Przedsiębiorstwo jest największym dostawcą technologii ochrony statków powietrznych dla brytyjskiego Ministerstwa Obrony. Przełomowa technologia jest produkowana w brytyjskim Luton. Jednorazowy Aktywny Wabik BriteCloud 55 (EAD) zawiera cyfrową ochronę przed niebezpiecznymi naprowadzanymi radarowo rakietami, w opakowaniu wielkości puszki z napojem, tym samym mieszcząc się w tej samej wyrzutni, co standardowa flara 55 mm. Leonardo jest obecnie jedyną firmą na świecie, której udało się skutecznie zminiaturyzować technologię środków przeciwdziałania Digital RF Memory (DRFM) do tego stopnia, że można mieszczące ją wabiki wystrzeliwać z tych samych wyrzutni, co standardowe cieplne i radarowe cele pozorne. W roku 2018 RAF jako pierwsze siły powietrzne na świecie zastosował tę nową technologię ochrony.

Teraz Jednorazowy Aktywny Wabik BriteCloud 55 (EAD) będzie testowany przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

Przedsięwzięcie jest podejmowane, w związku z planowany wprowadzeniem urządzenia do maszyn Typhoon w drugiej połowie roku 2019 roku. Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii zleciło Grupie Leonardo wsparcie serii testów, w których Jednorazowy Aktywny Wabik BriteCloud 55 (EAD) będzie testowany w praktyce na pokładach samolotów Eurofighter Typhoon Królewskich Sił Powietrznych (RAF).

Już w 2018 roku wabik BriteCloud został dopuszczony do służby na pokładzie floty samolotów Tornado GR4 RAF-u, a Leonardo dostarczyło już pewną ilość środków przeciwdziałania RAF-owi do celów operacyjnych.

Pierwsza próba z samolotem Typhoon miała miejsce w kwietniu 2019 roku w Wielkiej Brytanii. Podczas tego testu, 33 sztuki wabików BriteCloud zostały wystrzelone z samolotów 41 Dywizjonu Testów i Oceny RAF dla przeciwdziałania szerokiej gamie typowych zagrożeń.

Przed przyjęciem BriteCloud do służby na pokładzie samolotów Tornado, brytyjskie Ministerstwo Obrony przeprowadziło wszechstronne testy dla weryfikacji działania wabika, weryfikując, że można go wystrzeliwać bezpiecznie z pokładu samolotu i wypracowując taktykę operacyjnego użycia w bitwie. Wyniki tych prac mają zostać wykorzystane do szybkiego wdrożenia BriteCloud do służby w samolotach Typhoon.

Leonardo oferuję szeroką gamę wariantów BriteCloud. Poza „BriteCloud 55”, nazwanym tak ze względu na kompatybilność z wyrzutniami flar 55 mm, takimi jakie znajdują się na pokładzie samolotów Typhoon i Gripen E. Leonardo produkuje także „BriteCloud 218” (2”x1”x8”), który jest kompatybilny z wyrzutniami kwadratowych środków przeciwdziałania, które znajdują się na pokładzie samolotów F-15 i F-16. Ponadto Leonardo posiada BriteCloud 55-T, mocniejszą wersję BriteCloud 55, która jest w stanie generować sygnały zakłócające na tyle silne, że są w stanie chronić większe samoloty, takie jak C27-J, C-130 i A400M.

Leonardo jest globalną spółką wysokich technologii, która należy do grona dziesięciu największych graczy w sektorze lotniczym, obronnym. Przedsiębiorstwa prowadzi działalność przemysłową na dużą skalę we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce (PZL Świdnik – producent helikopterów) i Stanach Zjednoczonych, gdzie działa także poprzez spółki córki, np. Leonardo DRS (elektronika w branży obronnej), a także spółki joint venture i partnerstwa: ATR, MBDA, Telespazio, Thales Alenia Space oraz Avio. Konkurencyjna pozycja Leonardo na międzynarodowych rynkach wynika z jej wiodącej roli w obszarach nowoczesnych technologii oraz produktów (śmigłowce, samoloty, struktury lotnicze, elektronika, cyberbezpieczeństwo, systemy kosmiczne). Grupa jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Mediolanie (LDO). Od 2010 r. spółka Leonardo klasyfikowana jest w rankingu zrównoważonego rozwoju Dow Jones.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /JAM/ 26.05.19