Młodzi lubią karty

 

Kartę debetową ma już  98,5%  nastolatków w wieku 13-17 lat . Najmłodsi klienci bankowości zwykle wydają swoje środki  w sklepach spożywczych i supermarketach (45,2% transakcji), a także w restauracjach i w fast foodach (16,6% transakcji). Dane dotyczące zachowań nastolatków ujawnił Santander Bank Polska.

 

Według danych Santander Bank Polska nastolatkowie średnio miesięcznie używają kart debetowych 7,7 razy.  Najmłodsi z grupy 13-latkowie płacą przeciętnie 5,6 razy, z kolei 17-latkowie już 9,1 razy. Średnia wartość jednej płatności dla grupy wiekowej 13-17 lat wynosi 29,23 zł miesięcznie. Między poszczególnymi rocznikami wyniki wahają się od 30,8 zł do 26,9 zł. Największe kwoty wydawali 15-latkowie, najmniejsze 13-latkowie.

– Młoda generacja klientów banków, to obecnie pokolenie Z, wychowane w dobie komputerów, internetu i social mediów. Swoją przygodę z bankowością zaczynają bardzo wcześnie, a przy tym aktywnie z niej korzystają. To cieszy, bo dzięki oswajaniu produktów i usług finansowych od najmłodszych lat, w przyszłości powiększą grono dorosłych, świadomych użytkowników. To korzyść dla samych klientów, banku, jak i dla całego rynku – mówi Anna Kaczmarek, dyrektor departamentu klienta indywidualnego w Santander Bank Polska.

 

Nastoletni klienci banku na swoje konto otrzymują średnio 2,7 przelewu w miesiącu, o przeciętnej wartości 250,57 zł.

Częściej sami młodzi dokonują płatności przelewem. Statystycznie robią 10,8 przelewów w ciągu miesiąca na średnią kwotę 58,83 zł. Według danych banku starsi nastolatkowie częściej niż młodsi robią przelewy, ale za to o mniejszej wartości. Najwyższe średnie kwoty zewnętrznych przelewów Santander Bank Polska odnotował wśród 14 i 15-latków (14 latkowie – 65,6 zł i 15-latkowie –  63,6 zł miesięcznie).

 

Nastolatkowie najczęściej płacą kartami w sklepach spożywczych (25,5%) i supermarketach  (19,7%).

 

Na kolejnych miejscach plasują się popularne fast foody (10,9%) i restauracje (5,7%). Resztę wydatków stanowią środki przeznaczane na ubrania, kosmetyki czy gry stanowiące znikomy odsetek wydatków młodych.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /EST/ 30.05.19