Świąteczne kartki pocztowe

Juliusz Erazm Bolek: Świąteczne kartki pocztowe mają już ponad 30 lat

Agencja Informacyjna: Tworzy od lat świąteczne kartki pocztowe, które zachwycają. Rozmowa z Juliuszem Erazmem Bolkiem – laureatem nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO o jego projekcie tworzenia świątecznych kartek pocztowych.


Karta Świąteczna - Juliusz Erazm Bolek

Świąteczne karki pocztowe – komu to? Na co? Chyba ich czas minął?

Juliusz Erazm Bolek: Nie wiem. Coraz mnie zastanawiam się nad odpowiedziami. Są one w kontrze do rzeczywistości, choć zgodnie z logiką. Wydaje mi się trochę to dziwne. Nie wiem czy czas świątecznych kartek pocztowych minął. Podobno minął czas muzycznych płyt winylowych, a budzą coraz większe pożądanie. Ponoć minął czas opery, a jednak ciągle spektakle cieszą się wielkim powodzeniem. Rzeczywistość galopuje do przodu zupełnie bezmyślnie.

A Pańskie świąteczne kartki pocztowe są myślące?

Juliusz Erazm Bolek: Byłyby mi bardzo miło, gdyby czytelnicy uznali moje świąteczne kartki pocztowe za myślące. Taką mam ambicję starając się ułożyć okolicznościowy wiersz świąteczny i dbając o szatę graficzną.

Świąteczne karki pocztowe tworzy Pan już ponad 30 lat?

Juliusz Erazm Bolek: Rzeczywiście, zajmuję się przygotowywaniem świątecznych kartek pocztowych już ponad 3 dekady. Kiedyś w warstwie ilustracyjnej pomagał mi, nie żyjący malarz i grafik Piotr Wiśniewski, później współpracowałem Anną Dworak, jeszcze później z Jolą Grabowską. Ostatnio całością zajmuję się sam. Od strony poligraficznej przez wszystkie lata pomagał mi zakład poligraficzny Skan-Mir II, przy ul. Śniadeckich 23 w Warszawie.

Skąd wziął się pomysł aby tworzyć świąteczne kartki pocztowe?

Juliusz Erazm Bolek: To właściwie przypadek. Napisałem kiedyś wiersz wielkanocny i potem pomyślałem, że mógłbym go opublikować w formie świątecznej kartki pocztowej. Tak jak pomyślałem tak zrobiłem. Później mi się to spodobało i weszło w nawyk. 

Jak sprawdzają się świąteczne kartki pocztowe w erze listów email, komunikatorów, SMS i MMS?

Juliusz Erazm Bolek: Kiedy zaczynałem tworzyć świąteczne kartki pocztowe nie było zdanych z tych nowych wynalazków, które charakteryzuje jedna wspólna cecha: są bezduszne. Im większa łatwość w ich mechanicznym rozsyłaniu do odbiorców, tym mniejsze zaangażowanie nadawców i chęć do lektury przez tych którzy je dostają. Nigdy nie widziałem aby ktoś SMS czy MMS albo email postawił sobie na biurku, komodzie czy gdziekolwiek indziej, więc te wszystkie nowoczesne formy komunikacji są podobne do wszystkich innych imitacji, których coraz więcej w otaczającej rzeczywiści. Są to tylko atrapy.

Czy świąteczne kartki pocztowe są trudne do zrobienia?

Juliusz Erazm Bolek: Najłatwiej było napisać pierwszy wiersz bożonarodzeniowy. Od tego czasu, każdego roku, wyzwanie jest poważniejsze. Staram się nie powtarzać tematu, metafor, to coraz bardziej trudne, w końcu odnoszę się stale do tego samego tematu. Nie traktuję tego jednak jako trudności, ale jako eksperyment artystyczny.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Jarosław December

Juliusz Erazm Bolek Życzenia Świąteczne
Juliusz Erazm Bolek Życzenia Świąteczne

Kim jest Juliusz Erazm Bolek?

Juliusz Erazm Bolek – poeta i pisarz, laureat wielu wyróżnień m. in. Nagrody Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO, za książkę „Abracadabra”. Jego poemat „Corrida” został wyróżniony tytułem „Wiersz Roku”, publikacja została uznana za „Książkę Roku”, a autor otrzymał nagrodę „Złote Pióro”. 

Książka „Sekrety życia. Kalendarz poetycki” pobiła Rekord Guinnessa na największy tom wierszy, a autorom otrzymał nagrodę „Optymista Roku 2023”. Jego tom wierszy „Skróty szaleństwa”, w formie koncertowego słuchowiska, z udziałem heavy-metalowego zespołu Scream Marker, w którym poezję poety czytali Aleksandra Mikołajczyk i Wojciech Żołądkowicz, został wydany na płycie CD.

Artysta bada granice formy

Juliusz Erazm Bolek bada granice formy, m. in. tworzy plakaty poetyckie. Prace były przedstawiane na wielu wystawach indywidualnych. Znajdują się takżew albumach „Och! Ziemio Ty Moja” i „Obrazy ze słów”. Juliusz Erazm Bolek zajmuje się także poezją konkretnąByła ona prezentowana na kilkunastu wystawach w Polsce, na Litwie i w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii. Prace poezji konkretnej zostały opublikowane w albumach „Litery i symbole” i „Concrete words”. 

W 2023 roku, Agencja Artystyczna Impressarium, która jest wydawcą pocztowej kartki świątecznej, na XX Warszawskich Targach Sztuki, przygotowała specjalną instalację, prezentującą poezję konkretną, stworzoną przez Juliusza Erazma Bolka. Ekspozycja spotkała się z zainteresowaniem odwiedzających.

Poezja Juliusza Erazma Bolka została przetłumaczona na ponad 30 języków. O poecie powstały dwa filmy dokumentalne.

Agencja Informacyjna, Rozmowy o kulturze, /DEC/ 26.11.2023