Starzejące się społeczeństwo wymaga zmian i ułatwień

W Polsce rozpoczęły się już rewitalizacje domów dla seniorów. Przykładem jest  Bornego Sulinowa, z kompleksem budynków mieszkalnych i sanatoryjnych. Według prof. dr hab. Piotra Tryjanowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu konieczne są zmiany. Przede wszystkim parterowe domy bez barier i ekologiczne rozwiązania.

Według Piotra Tryjanowskiego nie istnieje jednoznaczna definicja „budownictwa ekologicznego”. Od kilku lat Eko staje się coraz bardziej modne, choć różni ludzi rozumieją to inaczej. Ekologicznym budownictwem mogą więc  być domy z drewna, domy pasywne ( pozyskujące energię z zewnątrz i ograniczające ucieczkę ciepła, mają także bardzo niskie zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania, poniżej 15 kWh) lub po prostu zdrowa okolica. Niektórzy urbaniści uważają za ekologiczne również wieżowce pokryte zielonymi dachami i tarasami. Wynika więc z tego, że budownictwo ekologiczne pod swoim pojęciem zawiera znacznie więcej niż tylko architekturę czy urbanistykę. Liczą się także niuanse, których jest całkiem sporo.

Prof. Piotr Tryjanowski, znawca ptaków, uważa, że są one najlepszą grupą bioindykacyjną, czyli dostarczają informacji o stanie środowiska w danych miejscach. Najlepszym przykładem są wróble i gołębie. Wróble tworzyły swoje gniazda w szczelinach murów budowanych 50 lat temu wielkomiejskich osiedli, co świadczyło jakości stawianych budynków. Obecność gołębi na osiedlach świadczy natomiast o wyrzucaniu resztek chleba i innych pokarmów. To pokazuje, że niestety nie zawsze ptaki związane są z zielenią osiedlową czy ogrodową, chociaż niektóre gatunki rzeczywiście wskazują na naturalność danego obszaru.

Największym zagrożeniem dla ptaków w osiedlach mieszkalnych są koty i szyby. Te dwa czynniki są powodem, dla którego ginie większość ptaków na świecie. Koty z jednej strony są doskonałymi towarzyszami dla ludzi, z drugiej jednak strony należy pilnować i pomagać im, by nie polowały na ptaki. Na eko-osiedlach można na przykład zalecać nakładanie specjalnych opasek czy dzwoneczków dla kotów. Większy problem dla ptaków stanowią jednak szyby. Duże okna, przeszklone tarasy i balkony wyglądają estetycznie i zapewniają pomieszczeniom wiele światła dziennego, jednak ptaki często się o nie rozbijają. Istnieją już szyby, które są dobrym rozwiązaniem. Mają wbudowane struktury niewidoczne dla ludzkiego oka, są za to widoczne dla ptaków i pozwalają na uniknięcie zderzenia. Początkowym rozwiązaniem może być także zabezpieczanie starych drzew na terenach budowy.

To czy uda się pomóc ptakom i czy wpłyną one na ekologiczność osiedli zależy w dużej mierze od człowieka. Chodzi przede wszystkim o podejście do przyrody, zagospodarowanie przestrzeni i zrozumienie natury otaczającej domy. Bogacące się społeczeństwo zmienia preferencje mieszkaniowe. W dodatku następują zmiany demograficzne, a starzejące się społeczeństwo wymaga innych warunków. Potrzebne będą parterowe zabudowania, które nie posiadają barier. To doskonały pretekst do wprowadzenia w nich ekologicznych rozwiązań, zwłaszcza, ze to właśnie ludzie starsi najbardziej doceniają przyrodę i ptaki.

Szansą dla zrównoważonego rozwoju jest kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni. Powinien zostać jednak spełniony warunek, że dziką naturę należy pozostawić przyrodzie. Patrząc wielkoobszarowo, w Polsce istnieje przykład rewitalizacji Bornego Sulinowa, z kompleksem budynków mieszkalnych i sanatoryjnych. Istnieją  wszakże inne miejsca po jednostkach wojskowych, które mają usypane dziwne wzgórza, bunkry lub sztuczne zbiorniki wodne. Zostały one kiedyś odebrane przyrodzie, a teraz mogą do tej przyrody powrócić przy jednoczesnym zaspokojeniu potrzeb człowieka.

Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jest badacz Em ekosystemów lądowych. Interesuje się przede wszystkim interakcjami zwierząt (głównie ptaków i płazów) i ludzi. Analizuje wpływ inwestycji na środowisko, zarówno w kontekście globalnym, jak i lokalnym. Pracował w zespole IPCC (Nagroda Nobla, 2007). Doktor honoris causa Czech University of Life Science w Pradze. Autor ponad 10 książek i ponad 300 prac naukowych w najlepszych czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Jeden z najczęściej cytowanych biologów środowiskowych w Polsce.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /now/ 23.07.2020