Senat ustanowił 2021 rokiem Pracowników Ochrony Zdrowia

 

Senat Rzeczypospolitej Polskiej chcąc oddać hołd pracownikom służby zdrowia, którzy na co dzień zmagają się ze skutkami pandemii wywołanej korona wirusem SARSCoV2, ustanowił 2021 Rokiem Pracowników Ochrony Zdrowia. Jak zaznaczono w uchwale „Wszyscy oni to cisi bohaterowie wielu ostatnich miesięcy i zapewne wielu następnych lat”. 

COVID-19 jest chorobą, którą niezwykle łatwo się zarazić przez koronawirus SARSCoV2. Każdy człowiek z osobna jest odpowiedzialny za ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby i stosowanie prostych środków ostrożności.

Walka z pandemią koronawirusa SARSCoV2 jest szczególnie trudnym zadaniem dla pracowników ochrony zdrowia. To oni codziennie narażają swoje zdrowie i życie, walcząc o zdrowie chorych na COVID-19. Intensywnie pracują nie tylko lekarze i pielęgniarki. W szpitalach przez całą dobę ludzkie życie ratują przecież także inni pracownicy. Są to między innymi: ratownicy medyczni, sanitariusze, salowe, osoby sprzątające, diagności laboratoryjni, technicy, wolontariusze, pracownicy obsługi, farmaceuci czy kierowcy.

Nic dziwnego, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej uchwałę w spawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Pracowników Ochrony Zdrowia przyjął jednogłośnie, 93 głosami. Podkreślono w uchwale, że rok 2020 przejdzie do historii jako pierwszy rok światowej pandemii COVID-19.

Polska, podobnie jak i cały świat, po wielu latach epidemicznego spokoju, cały czas mierzy się z koronawirusem, pracownicy ochrony zdrowia z narażeniem zdrowia i życia walczą z nieznanym do końca zagrożeniem i będą to robić przez najbliższe miesiące, a może i lata”. Zaznaczono w uchwale Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Senatorowie docenili pracowników ochrony zdrowia za to, że nawet gdy nie posiadali wystarczającej ilości środków ochrony indywidualnej, ratowali życie i zdrowie pacjentów. „Dla nas wszystkich stali się wielkimi, choć często bezimiennymi, bohaterami.” Zaznaczają w uchwale.

Zauważono też, że średnia wieku lekarza czy pielęgniarki w Polsce przekracza 50 lat, a to oznacza, że walcząc z COVID-19 sami należą do grup podwyższonego ryzyka i są szczególnie zagrożeni.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej podkreślił, że pracownice i pracownicy służy zdrowia byli zmuszeni pozostawić swoje rodziny i odizolować się od swoich bliskich, aby nie być dla nich dodatkowym zagrożeniem. Senatorowie zwrócili uwagę na to, że „dzięki mediom poznawaliśmy historie ratowników medycznych, którzy, by ograniczyć ryzyko, zamieszkali w hotelach czy szpitalach, wielokrotnie słyszeliśmy o lekarzach i pielęgniarkach, którzy pracując w tak zwanych szpitalach jednoimiennych, nie odchodzili od łóżek pacjentów, lecz heroicznie pomagali wszystkim potrzebującym”. „Na co dzień doświadczali podziwu i wsparcia. Niestety byli i tacy, którzy nie skrywali niechęci wobec nich i ich hejtowali, gdyż bali się, że pracownicy ochrony zdrowia roznoszą zarazę.” Brzmi treść uchwały.

W rozumieniu Senatu, polskie społeczeństwo jest całkowicie zależne od trudu wnoszonego każdego dnia przez pracowników ochrony zdrowia. Nie można o tym zapomnieć i należy odpowiednio zabezpieczyć ich płace, a także warunki pracy. Senatorowie zaznaczyli, że rządzący powinni dbać o pracowników ochrony zdrowia, zapewniając właściwe finansowanie całej ochrony zdrowia oraz odpowiednie nagradzanie i docenianie.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /SYL/ 03.01.2021