Senat Rzeczypospolitej Polskiej chcąc oddać hołd pracownikom służby zdrowia, którzy na co dzień zmagają się ze skutkami pandemii wywołanej korona wirusem SARS–CoV–2, ustanowił 2021 Rokiem Pracowników Ochrony Zdrowia. Jak zaznaczono w uchwale „Wszyscy oni to cisi bohaterowie wielu ostatnich miesięcy i zapewne wielu następnych lat”.
COVID-19 jest chorobą, którą niezwykle łatwo się zarazić przez koronawirus SARS–CoV–2. Każdy człowiek z osobna jest odpowiedzialny za ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby i stosowanie prostych środków ostrożności.
Walka z pandemią koronawirusa SARS–CoV–2 jest szczególnie trudnym zadaniem dla pracowników ochrony zdrowia. To oni codziennie narażają swoje zdrowie i życie, walcząc o zdrowie chorych na COVID-19. Intensywnie pracują nie tylko lekarze i pielęgniarki. W szpitalach przez całą dobę ludzkie życie ratują przecież także inni pracownicy. Są to między innymi: ratownicy medyczni, sanitariusze, salowe, osoby sprzątające, diagności laboratoryjni, technicy, wolontariusze, pracownicy obsługi, farmaceuci czy kierowcy.
Nic dziwnego, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej uchwałę w spawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Pracowników Ochrony Zdrowia przyjął jednogłośnie, 93 głosami. Podkreślono w uchwale, że rok 2020 przejdzie do historii jako pierwszy rok światowej pandemii COVID-19.
„Polska, podobnie jak i cały świat, po wielu latach epidemicznego spokoju, cały czas mierzy się z koronawirusem, pracownicy ochrony zdrowia z narażeniem zdrowia i życia walczą z nieznanym do końca zagrożeniem i będą to robić przez najbliższe miesiące, a może i lata”. Zaznaczono w uchwale Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Senatorowie docenili pracowników ochrony zdrowia za to, że nawet gdy nie posiadali wystarczającej ilości środków ochrony indywidualnej, ratowali życie i zdrowie pacjentów. „Dla nas wszystkich stali się wielkimi, choć często bezimiennymi, bohaterami.” Zaznaczają w uchwale.
Zauważono też, że średnia wieku lekarza czy pielęgniarki w Polsce przekracza 50 lat, a to oznacza, że walcząc z COVID-19 sami należą do grup podwyższonego ryzyka i są szczególnie zagrożeni.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej podkreślił, że pracownice i pracownicy służy zdrowia byli zmuszeni pozostawić swoje rodziny i odizolować się od swoich bliskich, aby nie być dla nich dodatkowym zagrożeniem. Senatorowie zwrócili uwagę na to, że „dzięki mediom poznawaliśmy historie ratowników medycznych, którzy, by ograniczyć ryzyko, zamieszkali w hotelach czy szpitalach, wielokrotnie słyszeliśmy o lekarzach i pielęgniarkach, którzy pracując w tak zwanych szpitalach jednoimiennych, nie odchodzili od łóżek pacjentów, lecz heroicznie pomagali wszystkim potrzebującym”. „Na co dzień doświadczali podziwu i wsparcia. Niestety byli i tacy, którzy nie skrywali niechęci wobec nich i ich hejtowali, gdyż bali się, że pracownicy ochrony zdrowia roznoszą zarazę.” Brzmi treść uchwały.
W rozumieniu Senatu, polskie społeczeństwo jest całkowicie zależne od trudu wnoszonego każdego dnia przez pracowników ochrony zdrowia. Nie można o tym zapomnieć i należy odpowiednio zabezpieczyć ich płace, a także warunki pracy. Senatorowie zaznaczyli, że rządzący powinni dbać o pracowników ochrony zdrowia, zapewniając właściwe finansowanie całej ochrony zdrowia oraz odpowiednie nagradzanie i docenianie.
Agencja Informacyjna, Gospodarka /SYL/ 03.01.2021