Polskie drony wspierają służbę zdrowia

 

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i spółka Farada przeprowadziły zakończone sukcesem testy z udziałem bezzałogowych statków powietrznych. Drony transportowały ładunki medyczne pomiędzy szpitalami znajdującymi się w różnych miastach. Pokonały ten dystans dwa razy szybciej niż transport kołowy.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej po raz kolejny wsparła rozwój sektora BSP. Dzięki umożliwieniu i zabezpieczeniu przelotów ze strony organizacji oraz wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju udało się zrealizować bardzo ważne dla rozwoju branży testy dronostrad dla transportu medycznego. W grudniu 2020 r. odbyła się seria testowych lotów transportowych realizowanych przez polską spółkę Farada we współpracy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.

Loty odbyły się na trasach pomiędzy Warszawą a szpitalami w Pułtusku, Sochaczewie oraz Otwocku. Na trasach zrealizowano kilkanaście przelotów bezzałogowego samolotu pionowego startu polskiej spółki Farada. Dron pokonał trasy do Pułtuska i Sochaczewa, o długości ok. 60 km każda, średnio w 45 minut. Do Otwocka przelot z centrum Warszawy zajmuje mniej niż 15 min. Lecąc wydzielonym korytarzem powietrznym, z maksymalną prędkością do 90 km/h,dron dostarcza paczki medyczne średnio o połowę szybciej niż transport kołowy. Co ważne, statek emituje swój własny sygnał z transpondera, dzięki czemu jest widoczny dla innych statków powietrznych oraz służb ruchu lotniczego.

„Misją spółki Farada jest zbudowanie bezpiecznej i wydajnej sieci logistycznej opartej o nowoczesne platformy bezzałogowe.” – Wyjaśnia Szymon Kupaj – prezes zarządu Farada. – „Pierwszym obszarem na jakim się skupiamy to jest transport medyczny. Dzięki rozwiązaniom Farada można także już dziś skrócić czas oczekiwania na wyniki badania medycznego oraz zwiększyć jakość transportu a docelowo poprawić nawet stan przeszczepianych organów w Polsce.” – Jest przekonany Szymon Kupaj – prezes zarządu Farada.

W projekt zaangażowana była Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która wspierała merytorycznie projekt i dbała o bezpieczeństwo przelotów z wykorzystaniem BSP Farady. Działania PAŻP polegały na zabezpieczeniu tras specjalnie wydzielonymi korytarzami (strefami) co umożliwiło zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej. Loty, których dystans sięgnął 60 km, odbyły się w najbardziej złożonym pod względem operacyjnym środowisku. Starty miały miejsce w zwartej zabudowie Warszawy. Drony, omijając trasy dolotowe warszawskich lotnisk pokonały znaczący odcinek lotu trasowego oraz wykonały bezpieczne lądowanie na terenie szpitala w miejscu docelowym.

Farada to system bezzałogowy oparty o hybrydowy układ płatowca ze śmigłem pchającym oraz czterema zespołami napędowymi w układzie wielowirnikowca. Połączenie dwóch typów statków powietrznych umożliwia pionowy start i lądowanie (VTOL) oraz szybki przelot w trybie samolotowym. W zależności od potrzeb napęd główny bezzałogowca stanowi ekonomiczny i ekologiczny silnik elektryczny lub hybrydowy silnik spalinowo-elektryczny pozwalający osiągać zasięg ogólnopolski.

Dron BSP Farada 1 przeznaczony jest do transportu próbek krwi, worków z krwią, szczepionek, interferonu, insuliny, leków anafilaktycznych lub innych leków podawanych przez iniekcję. Pozwala zachować łańcuch chłodniczy. Dane techniczne to: rozpiętość: 3000 mm, długość: 1835 mm, MTOM: 14 kg, Payload: 3 kg, optyka: FPV HD Dron posiada napęd: 5 x silnik elektryczny. Maszyna jest wykonana z kompozytu węglowego. Dron wznosi się z prędkością 3-4 m/s, a jego prędkość przelotowa to: 85-90 km/h.

„Należy zaznaczyć, że jest to najbardziej skomplikowane pod względem operacyjnym przedsięwzięcie z wykorzystaniem niskopułapowego drona transportowego z jakim Polska Agencja Żeglugi Powietrznej miała do tej pory do czynienia. Seria testów kolejny raz potwierdziła gotowość PAŻP do obsługi tego typu lotów.” – Wyjaśnia Maciej Włodarczyk, kierownik działu zarządzania operacjami bzezzałogowych statków powietrznych w PAŻP.

Zaledwie w ciągu kilku ostatnich miesięcy rozwój sektora bezzałogowych statków powietrznych w Polsce weszły w dynamiczną fazę realizacji. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wspiera merytorycznie projekty, które już dziś pomagają w walce z pandemią koronawirusa, a w najbliższej przyszłości staną się fundamentami branży bezzałogowego transportu lotniczego w Polsce. W listopadzie 2020 r. z sukcesem udało się przetransportować pierwsze ładunki medyczne zawierające próbki wymazowe na obecność koronawirusa do testów laboratoryjnych. Trasę o długości 7,5 km pomiędzy szpitalem na Stadionie Narodowym a Centralnym Szpitalem Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji udało się pokonać w czasie 12 min. Fundamentem i zarazem kluczowym elementem do osiągnięcia tego celu jest system PansaUTM umożliwiający elektroniczną koordynację lotów BSP oraz cyfrowe zarządzanie wnioskami i zgodami na loty w przestrzeni powietrznej.

Celem Spółki Farada jest produkcja i dostarczanie unikalnego w skali światowej systemu transportu medycznego drogą powietrzną, który pozwala zachować łańcuch chłodniczy. Transportem realizowane są w szczególności próbki krwi, worki z krwią, szczepionki, interferon, insulina, leki anafilaktyczne oraz niewielkie narządy takie jak np. nerka.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /DEC/ 01.01.2021