Niech żyją kwietne łąki!

Trend na wypielęgnowane, monotonne, równo przystrzyżone, zielone trawniki jest już passe. W polskim klimacie piękne, ciekawe, bliskie z naturą i proekologiczne są tzw. „kwietne łąki”.

Łąka jest azylem dla ponad 60 gatunków roślin oraz zwierząt. Daje schronienie i pożywienie ptakom, gryzoniom, jeżom, żabom a także owadom, w tym jakże pożytecznym zapylaczom. Dzikie owady zapylające to jedna z zagrożonych obecnie grup zwierząt. Zalicza się do niej m.in. motyle, chrząszcze, bzygowate, osy, trzmiele i pszczoły. Są one potrzebne do zapylania wielu gatunków roślin, zarówno dzikich, jak i uprawnych. Przyjmuje się, że w Unii Europejskiej około 84 proc gatunków uprawnych i 78 proc. gatunków dzikich kwiatów jest zależnych, przynajmniej częściowo, od zapylania przez zwierzęta (dane Parlamentu Europejskiego).

Kwietne łąki poprawiają jakość życia mieszkańcom miast i możliwość bliższego obcowania z naturą.

Lepiej utrzymują wilgoć. Zamiast trawników można oglądać piękne chabry, maki, fiołki polne czy rumianek i wiele innych roślin. Wszystkie zachwycają kolorami i zapachem. Łąka w parku to oszczędność dla miejskiego budżetu, ponieważ nie wymagają strzyżenia i tak częstego podlewania jak trawnik. Nie wymagają też nawożenia.

„Łąki kwietnie” są w Krakowie i Warszawie. Teraz ten sposób zarządzani terenami zielonymi wprowadza Powiat Pilski razem z Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Pile i Nadleśnictwem Zdrojowa Góra. Właśnie przeprowadzono akcję przyjazną środowisku, tworząc łąki kwietne w Pile o łącznej powierzchni prawie 2.200 m2. Projekt jest realizowane w ramach przedsięwzięcia akcji #kwietnyChallenge. Pierwszą łąkę kwietną zasiano 21 maja 2021 roku przed budynkiem Powiatu Pilskiego przy Wojska Polskiego 49 b w Pile, na powierzchni 400 m2.

„Ten nowy ekologiczny projekt Powiat Pilski realizuje razem z leśnikami.” – Wyjaśnia Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski. – Od 2018 r. wspólnie zrealizowaliśmy wiele inwestycji i akcji przyjaznych środowisku w ramach dwóch projektów Eko–Edukacja w Powiecie Pilskim, o łącznej wartości blisko 4.000.000 zł. Powstały m.in. ścieżki edukacji ekologicznej, w I Liceum Ogólnokształcącym w Pile – Powiatowym Centrum Edukacji Ekologicznej. Teraz, przed niedawno wyremontowanym budynkiem, z którego korzysta wielu mieszkańców Powiatu Pilskiego będzie jeszcze ładniej, kolorowo, a do tego ekologicznie.” – Stwierdził Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski.

Nasiona do utworzenia „kwietnej łąki” dostarczyli leśnicy z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, a w pracach siewnych uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych w Pile.

„Celem akcji zakładania łąk kwietnych w miejscach, gdzie to tej pory były trawników jest zachęcanie do podobnych inicjatyw mieszkańców oraz promowanie tej idei wskazując o pozytywny wpływ na środowisko. – Wyjaśnił Adam Standio – Nadleśniczy Nadleśnictwa Zdrowa Góra.

Kwietnie łąki maja wiele zalet. Są rezerwuarem pyłku kwiatowego dla owadów zapylających, m. in. pszczół, o które warto się troszczyć. Łąki kwietne zatrzymują o wiele więcej wody niż zwykły trawnik, z którego woda szybko odparowuje. Utrzymanie trawnika wymaga ciągłego koszenia, co jest pracochłonne i kosztowane, a łąk kwietnych kosić nie trzeba.” – Wyjaśniła. Sylwia Kubińska – architekt krajobrazu,  nauczycielka z Technikum Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół Budowlanych

Łąki kwietne są oaza bioróżnorodności biologicznej, gdzie oprócz zapylaczy i innych owadów mogą bytować inne zwierzęta. Łąki kwietne cieszą oczy i urozmaicają krajobraz miast.

– „Dlatego polecam i namawiam mieszkańców do zakładania łąk kwietnych przed domami, w ogrodach, na balkonach. To działania proekologiczne. Warto.” – Podsumował Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski.

W założeniu łąki kwietnej przed budynkiem przy Wojska Polskiego 49b uczestniczyli także: Arkadiusz Kubich – Wicestarosta Pilski, Marek Kamiński – Członek  Zarządu Powiatu w Pile oraz radni Rady Powiatu w Pile: Magdalena Zgiep-Porzucek, Monika Kubiak–Majewska i Marek Madej.

Kolejne łąki kwietne w Powiecie Pilskim mają powstać przy: Zespole Szkół Budowlanych w Pile, Zespole Szkół przy Teatralnej w Pile, Zespole Szkół Technicznych w Pile, Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, Zespole Szkół Ekonomicznych w Pile i w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile. Dyrektorzy placówek edukacyjnych już dostali już nasiona od Nadleśnictwa Zdrojowa Góra.

To nie jedyne przedsięwzięcie proekologiczne realizowane w Powiecie Pilskim. W Zespole Szkół Budowlanych w Pile, Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, Zespole Szkół w Łobżenicy I Liceum Ogólnokształcącym w Pile powstały „Zielone pracownie”, w których prowadzić można zajęcia dotyczące ochrony środowiska. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w wysokości blisko 285.000 zł. Koszt całej inwestycji wyniósł ponad 316.000. zł. Pracownie zostały wyposażone w mikroskopy, projektory multimedialne, lornetki, lunety, foto-pułapki do fotografowania i filmowania zwierząt, monitory interaktywne, kolekcje skał i minerałów, sprzęt laboratoryjny i zestawy ekologiczne np. do badania gleby czy czystości powietrza.

Celem przedsięwzięcia jest poszerzenie wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska społeczeństwa Powiatu Pilskiego, wzrost dostępności do treści edukacji ekologicznej, kształtowanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne, a przy okazji uatrakcyjnienie zajęć dydaktycznych i uaktywnienie młodzieży do podejmowania działań proekologicznych.

Agencja Informacyjna, Gospodarka /DEC/ 24.05.2021

fot. Powiat Pilski