Nadzieja w CPK?

Przyszłość Unii Europejskiej jest niejasna. Trudno przewidzieć pozycję Polski w stale zmieniającej się politycznej układance. Za wszystkimi tymi niejasnościami stoją pieniądze.

 

Według Jerzego Mosonia eksperta ze space4living „unijne cięcia w obszarze polityki spójności prognozowane w budżecie obejmującym lata 2021-2027 mogą przełożyć się na znaczny wzrost bezrobocia w Polsce. Jeśli jednak powiedzie się największa powojenna rządowa inwestycja infrastrukturalna, straty nad Wisłą nie będą aż tak dotkliwe.”

Ekspert upatruje nadziei w Centralnym Porcie Komunikacyjnym.

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń

„W ostatnich latach realizacja polityki spójności dzięki m.in. unijnym funduszom stała się gwarancją obniżania się poziomu bezrobocia.” – Pisze Jerzy Mosoń w space4living. – „Choć Polska wciąż ma do nadrobienia względem lepiej rozwiniętych państw Wspólnoty ogromny dystans to zmniejszenie funduszy o proponowane przez Komisję Europejską 19,5 mld euro wydaje się więcej niż prawdopodobne. Tym bardziej, że torpedowanie złego dla Polski nowego budżetu UE może skończyć się tzw. prowizorium budżetowym, a to oznacza wstrzymanie wielu inwestycji, bez gwarancji osiągnięcia sukcesu. Tymczasem polityka spójności oznacza w znacznej mierze inwestycje w infrastrukturę, która wymaga wysokiego poziomu zatrudnienia, w ostatnich latach przewyższającego możliwości wewnętrzne i generującego miejsca pracy dla przybyszy m.in. z Ukrainy.(…) Wydaje się, że „Mosty dla Regionów” to działanie wyprzedzające wobec spodziewanych problemów związanych ze zmniejszeniem unijnych środków.

Koncepcja budowy w Polsce hubu lotniczego nie jest nowa. Nazwa Centralny Port Komunikacyjny bowiem pojawiła się już 40 lat temu, ale była to tylko pierwotna nazwa lotniska Okęcie. Obecnie warszawski port lotniczy jest tylko lotniskiem miejskim, bez szans na rozwój i dalszą rozbudowę.

Wielkie lotnisko podnosi atrakcyjność gospodarczą każdego kraju, w którym się znajduje oraz przyczynia się do wzrostu gospodarczego.

Współczesne wielkie lotniska i miasta funkcjonujące wokół nich, to centra biznesu, centra kongresowe, gdzie zjeżdża elita gospodarcza świata. Już samo istnienie potężnego hubu lotniczego w danym kraju powoduje, że właśnie tu zaczyna płynąć strumień pieniędzy inwestycyjnych i angażowany jest kapitał w przedsięwzięcia handlowe.

„Oczkiem w głowie obecnej władzy wydaje się być jednak Centralny Port Komunikacyjny z ogromnym lotniskiem jako głównym komponentem inwestycji, dorównujący rozmachowi jedynie przedwojennemu Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu” – Uważa Jerzy Mosoń. „Całkowity koszt projektu szacowany jest wstępnie na 35 mld zł, jednak biorąc pod uwagę problemy inwestycji za miedzą, czyli lotnisko Berlin-Brandenburg (BER) im. Willy’ego Brandta, koszty mogą okazać się znacznie wyższe. Co gorsze polski pomysł wydaje się nie mieć wsparcia unijnych urzędników, co może oznaczać problemy z pozyskaniem nawet tych funduszy, które zostaną przydzielone w ramach kolejnego budżetu UE. Być może jednak gra warta jest świeczki. Brak inwestycji w CPK oznaczać będzie niemal pewny wzrost bezrobocia, a co za tym idzie zmniejszenie popytu wewnętrznego, dzięki któremu Polska obecnie trzyma się w górnych statystykach ekonomicznych europejskich państw na dorobku”.

 

Projekt CPK będzie jednym z głównych tematów kongresu Impact Mobility rEVolution’18, który 12-13 września odbędzie się w Katowicach.

Kongres Impact mobility rEVolution’18 będzie poświęcony  elektrycznej i cyfrowej rewolucji w transporcie.  W Katowicach pojawią się przedstawiciele największych koncernów motoryzacyjnych i technologicznych, start–upy, naukowcy, eksperci, politycy i 150 mówców z całego świata.

 

Agencja Informacyjna

Agencja Informacyjna, Gospodarka /DEC/ 20.08.18