Drogi_do_Wolności

Stulecie Niepodległości w telewizji publicznej

 

Przed nami kulminacja obchodów 100-lecia Niepodległości Polski. Jakie niespodzianki przygotowała z tej okazji Telewizja Polska? 

 

Każdy z niemal trzydziestu kanałów telewizji publicznej przygotował z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości własne propozycje ekranowe. Jednak najważniejszym elementem oferty są realizacje TVP 1 i TVP 2.

Nową propozycją dla widzów telewizji publicznej jest jest serial „Droga do wolności” wyreżyserowany przez Macieja Migasa.

W głównych rolach zobaczymy m. in. Annę Polony, Paulinę Gałązkę, Katarzynę Zawadzką i Izabelę Kunę. Serial będzie opowiadał o latach poprzedzających uzyskanie niepodległości Polski z kobiecej perspektywy.

– Kobiety są głównymi bohaterkami serialu, ale nie tylko. Jest cała krakowska rodzina zaangażowana w działalność niepodległościową od roku 1914 roku. Wiele z tego, co się zdarzyło Polsce i przeciętnym Polakom w XX wieku zostanie tam opisane – mówi Piotr Gursztyn, pełnomocnik zarządu TVP ds. obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Trzynastoodcinkowy serial będzie emitowany od początku września. Jeszcze w lipcu Telewizja Polska pokazała odcinek pilotażowy, który miał trzymilionową widownię i został dobrze przyjęty przez publiczność i krytykę.

Telewizja Polska jesienią pokaże pierwszy odcinek serialu „Młody Piłsudski” poświęconego wczesnym latom życia przyszłego Marszałka Polski.

Fabuła serialu rozpoczyna się w chwili, gdy Józef Piłsudski, uczeń gimnazjum w Wilnie, zostaje aresztowany i zesłany na Syberię. Obydwa nowe seriale stanowią odpowiedź Telewizji Polskiej na zapotrzebowanie na filmy i seriale biograficzne wśród polskich widzów. Obie produkcje zostały nakręcone z rozmachem, za budżety, jakimi polscy filmowcy zazwyczaj nie dysponują.

– Te produkcje były narawdę dobrze robione, za bardzo duże pieniądze. Polscy producenci nie dysponują zwykle aż tak dużymi pieniędzmi jak na przykład producenci tureccy, ale to zaczęło się poprawiać. Te kilka produkcji jest robionych na poziomie europejskim i miejmy nadzieję, że to się będzie dobrze oglądało i będzie dobrze oceniane – mówi Piotr Gursztyn.

Już 21 września z okazji 100 lat Niepodległej odbędzie się premiera kinowego filmu „Kamerdyner”, którego produkcję wspiera Telewizja Polska.

Film w reżyserii Filipa Bajona mówi o czterech dekadach życia Niemców, Kaszubów i Polaków na ziemiach pomorskich. W obsadzie pojawią się m. in. Sebastian Fabijański, Borys Szyc, Janusz Gajos, Kamilla Baar, Adam Woronowicz i Marcel Sabat.

– Akcja się dzieje na Kaszubach. Pokazuje splątane losy polsko-kaszubsko-niemieckie i okres od początku XX wieku po II wojnę światową. TVP ma tutaj udział finansowy, podobnie jak przy filmie „Wołyń”. TVP ma również pierwszeństwo do emisji telewizyjnej, kiedy ten film zostanie pokazany w kinach – mówi Piotr Gursztyn.

TVP Historia i TVP Kultura już wkrótce pokażą cykle dokumentalne prezentujące także mniej znane wydarzenia z okresu walki o suwerenność. Obejrzymy zarówno zakupione przez stację produkcje zewnętrzne, jak i produkcje własne. To owoc ogłoszenie przez TVP Historia konkursu wśród regionalnych ośrodków publicznego nadawcy na najlepsze scenariusze filmów lub seriali dokumentalnych. Wyrano piętnaście scenariuszy na podstawie których powstaną produkcje mówiące o mniej znanych wydarzeniach z okresu I wojny światowej. Nowe dokumenty przygotuje również redakcja TVP 1, na czele z cyklem „Marzyciele”, mówiącym o naukowcach i odkrywcach z czasów walki o niepodległość.

– Ciekawa jest też seria TVP Kultura pt. „Rzecz Polska”. Chodzi tu o polski design od początku XX wieku po nasze czasy. Rzeczy jak filiżanki, wieszaki i inne, które zostały uznane za sztandarowe produkty polskich projektantów i cieszą się do tej pory wielkim zainteresowaniem wśród klientów, krytyków, koneserów, a także powodzeniem finansowym, bo często te rzeczy są po prostu drogie – mówi Piotr Gursztyn.

TVP Kultura pokaże również dokumentalny serial o polskiej architekturze początku XX wieku.  Z kolei Agencja Teatru przygotowuje znaczących kilka premier jesiennych, m.in. spektakl na podstawie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Zaś TVP Sport organizuje plebiscyt „Sportowiec stulecia”, którego inauguracja planowana jest w grudniu.

 

Agencja Informacyjna

Agencja Informacyjna /EST/ 17.08.2018

Na zdjęciu: kadr z serialu TVP „Droga do wolności”