Zdrój dla ekonomii

 

Co roku we wrześniu Krynica Zdrój staje się centrum świata biznesu. Wszystko za sprawą Forum Ekonomicznego – największej konferencji gospodarczej w Europie Środkowo-Wschodniej. Na wydarzenie przyjeżdża ponad 4.000 gości z całego świata: biznesmenów, polityków, analityków, obserwatorów i dziennikarzy.

Misją Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdrój jest tworzenie korzystnego klimatu dla rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej w regionie. To wydarzenie to okazją do poznania różnorodnych poglądów dotyczących aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej. Na te tematy, podczas debat wypowiadają się szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, prezesi największych przedsiębiorstw, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów z ponad 60 krajów.

Tegoroczne XXVIII Forum Ekonomiczne odbędzie się w dniach 4-6 września 2018 roku.

Organizatorem jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, któremu przewodzi Zygmunt Berdychowski. Przy przygotowywaniu obrad współpracuje ona z ponad stoma partnerami, wśród których znajdują się największe przedsiębiorstwa w swoich branż.

W trakcie tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdrój zaplanowano 6 sesji plenarnych, ponad 180 paneli dyskusyjnych, wykładów, warsztatów i debat, a ponad to prezentacje narodowe i regionalne. W programie organizatorzy przewidzieli następujące bloki tematyczne: „Biznes i Zarządzanie”, „Europa i Świat”, „Forum Bezpieczeństwa”, „Forum Energetyczne”, „Forum Innowacji”, „Forum Ochrony Zdrowia”, „Forum Regionów”, „Inwestycje i Rozwój”, „Makroekonomia”, „Nowa Gospodarka”, „Państwo i Reformy”, „Polityka Międzynarodowa”, „Społeczeństwo”. Spotkania, prezentacje, debaty i dyskusje Forum Ekonomicznego będą obywać się w Centrum Konferencyjnym zlokalizowanym wokół Deptaka w Krynicy-Zdrój (Pijalnia Główna, Dom Forum, Nowy Dom Forum,  Stary Dom Zdrojowy, Nowy Dom Zdrojowy).

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdrój wręczane są nagrody w następujących kategoriach: „Człowiek Roku”, „Firma Roku”, „Nowa Kultura Nowej Europy” i „Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej”

Na XXVIII Forum Ekonomicznym swoją obecność już zapowiedzieli m. in.: Premier Litwy – Saulius Skvernelis, były premier Saksonii, działacz CDU i ekonomista – prof. Georg Milbradt, Minister Ochrony Środowiska Litwy – Kęstutis Navickas, szef litewskiego resortu komunikacji – Rokas Maciulis, Minister Spraw Zagranicznych Łotwy – Edgars Rinkēvičs

 

Swój udział potwierdzili też polscy politycy m. in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Piotr Gliński, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Elżbieta Rafalska, Minister Edukacji Narodowej – Anna Zalewska, Minister Infrastruktury – Andrzej Adamczyk.

 

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, Gospodarka /BEJ/ 21.08.2018