Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

 

Nelson Mandela był jednym z najsłynniejszych i najbardziej szanowanych na świecie polityków i przywódcą ruchu przeciw apartheidowi. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla. W uznaniu jego zasług w walce o prawa człowieka Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło w 2009 roku 18 lipca Międzynarodowym Dniem Nelsona Mandeli.

Wojciech Kaczmarczyk: Organizacje pozarządowe są bardzo ważnym elementem demokracji

Nelson Rolihlahla Mandela urodził się 18 lipca 1918 roku w Mvezo. Był południowoafrykańskim politykiem, mężem stanu, w latach 1994-1999 prezydentem Republiki Południowej Afryki, najstarszym ( złożył urząd w wieku 81 lat) i najdłużej żyjącym prezydentem RPA ( zmarł w wieku 95 lat). Jako przywódca ruchu przeciw aparheidowi działał na rzecz praw człowieka. W uznaniu za jego wkład do kultury pokoju i wolności w 1993 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Był uwielbiany w swojej ojczyźnie, gdzie nazywano go Ojcem Narodu.

Nelson Mandela karierę polityczną rozpoczął w 1942 roku wstępując do Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), W 1950 roku stanął na jego czele. Na początku był przeciwny stosowaniu przemocy, jednak po masakrze w czasie protestu Sharpeville w marcu 1960 roku zmienił zdanie i rok później został przywódcą zbrojnego skrzydła ANC Umkhonto we Sizwe („Włócznia Narodu”). Zbrojne działania oddziału za czasów Mandeli miały charakter jedynie sabotażowy, uderzający w gospodarkę, jednak wykluczały ataki na ludzi.

300 lat temu urodził się ojciec współczesnej ekonomii

5 sierpnia 1962 roku Nelson Mandela został aresztowany i osadzony w więzieniu na wyspie Robben Island. Skazano go za rzekome akty sabotażu i przygotowywanie inwazji obcych państw na RPA. W marcu 1982 roku Nelsona Mandelę przeniesiono do więzienia Pollsmoor w Kapsztadzie, gdzie w 1985 roku dostał możliwość zwolnienia warunkowego, jednak z niej nie skorzystał. Trzy lata później przeniesiono go ponownie, tym razem do więzienia im. Victora Verstera niedaleko Paarl. W sumie w więzieniu Nelson Mandela spędził 27 lat. Wyszedł na wolność 11 lutego 1990 roku pod wpływem kampanii ANC i nacisków międzynarodowych. Jego zwolnienie było decyzją prezydenta F.W. de Klerka, który umożliwił też legalizację ANC. Mandela kierował instytucją od czerwca 1991 roku do grudnia 1997 roku. 18 marca 1992 roku przeprowadzono referendum, a mieszkańcy RPA opowiedzieli się za likwidacją apartheidu. 27 kwietnia 1994 roku, startując z ramienia ANC, osiągnął w pierwszych wolnych wyborach najlepszy wynik i większość mandatów w parlamencie, nowo wybrany parlament wybrał go w maju 1994 roku prezydentem RPA. Nelson Mandela był pierwszym czarnoskórym prezydentem w historii tego kraju, a urząd ten pełnił 10 maja 1994 roku do 16 czerwca 1999 roku, w okresie pokojowego odejścia od apartheidu.

Apartheid to Ideologia głosząca konieczność osobnego rozwoju społeczności różnych ras oraz bazujący na tej teorii system polityczny panujący w Republice Południowej Afryki do połowy lat 90 XX wieku, oparty na segregacji rasowej i zbudowany na przekonaniu o wyższości rasy białej. W 1968 roku został uznany przez Organizację Narodów Zjednoczonych za zbrodnię przeciwko ludzkości.

Agencja InformacyjnaGospodarka /now/ 15.07.2023