Światowy Dzień Lodów

 

Lato i wakacje to czas wyczekiwany nie tylko przez dzieci. Jednym z powodów są pyszne mrożone desery, czyli po prostu lody. Co roku, w trzecią niedzielę lipca, obchodzony jest Światowy Dzień Lodów. W tym roku wypada on 16 lipca.

Światowy Dzień Czekolady

Lody to nic innego jak zamrożony deser uzyskiwany poprzez zamrożenie masy z produktów mlecznych lub wody i dodatków smakowych. Lody można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od składników oraz procesu produkcji. Lody mleczne wytwarzane są z mleka, żółtek, jaj, cukru, i wanilii lub innych dodatków smakowych. Lody śmietankowe robi się z ubitej śmietany, cukru, żółtek i mleka. Lody owocowe powstają z połączenia mleka, żółtek, jaj, cukru i danego owocu. Lody cassate  czterowarstwowe lody w formie kuli, których bazą jest: śmietanka, mleko, jaja, cukier oraz dodatki takie jak orzechy, rodzynki, kakao, owoce i czekolada. Sorbety natomiast to mrożona woda z cukrem i smakowymi dodatkami, najczęściej owocowymi.

 Pierwsze lody pojawiły się w Chinach około trzech tysięcy lat temu. W Europie lody pojawiły się w X wieku dzięki Arabom, którzy przekazali receptury sorbetowe Sycylijczykom. Współczesną formę lodów stworzył Bernardo Buontalenti, renesansowy architekt i kucharz. Zamroził on kogel-mogel wymieszany z mlekiem. W Polsce pierwsze zapisy na temat sorbetów pojawiły się w XVII wieku w zapisach dyplomatów podróżujących do Turcji, natomiast w polskiej książce kucharskiej o lodach pisał jako pierwszy Wojciech Wielądko w 1783 roku. Na początku lody w Polsce podawane były jedynie na dworze królewskim, a później także wśród szlachty. Upowszechnienie lodów w naszym kraju nastąpiło dopiero w okresie międzywojennym. Sprzedawano je wówczas z wózków na ulicach Lwowa, Krakowa, Warszawy i Poznania. Podawane były w dwóch waflach. Lody pakowane pojawiły się w latach 30-tych XX wieku.

W wakacyjnej kolejce na plażę

Światowy Dzień Lodów obchodzony jest w każdą trzecią niedzielę lipca od 1984 roku. Ustanowiony został w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej przez prezydenta Ronalda Reagana, który chcąc uczcić smak lodów, ogłosił cały lipiec miesiącem lodów. W Polsce święto to nie jest tak popularne jak obchodzony 24 marca Europejski Dzień Lodów Rzemieślniczych.

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 14.07.2023