Marek Jurek: Prawica na rozdrożu

 

Agencja Informacyjna: „Prawica na rozdrożu” to budzący zainteresowanie tytuł nowej książki Marka Jurka byłego Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Właśnie odbyło się spotkanie transmitowane na żywo z legendarnej Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu w Warszawie.

W spotkaniu poświęconym najnowszej książce wydarzeniu „Prawica na rozdrożu” Marka Jurka, oprócz autora udział wzięli: Piotr Trudnowski – koordynator Instytutu Demokracji Bezpośredniej, były prezes Klubu Jagiellońskiego oraz Łukasz Warzechadziennikarz tygodnika „Do Rzeczy”. Moderatorem dyskusji był Hubert Biskupski – zastępca redaktora naczelnego dziennika Super Express

Najnowsza książka „Prawica na rozdrożu”, której autorem jest Marek Jurek, to esej o ostatnich latach polskiej polityki. Jest to zestawienie postaw różnych ugrupowań, pretendujących do reprezentowania konserwatywnej część opinii publicznej. Wydawnictwo nie opowiada, ani nie dyskredytuje żadnej ze stron prawicowe strony dyskursu politycznego. Najnowsza książka „Prawica na rozdrożu”, której autorem jest Marek Jurek została opublikowana nakładem Wydawnictwa Dębogóra.

Tomasz Sakiewicz kontra Rafał A. Ziemkiewicz

Marek Jurek, jako autor książki „Prawica na rozdrożu”, przestrzega przed skutkami przejęciem władzy przez totalną opozycję. Bazuje w tym zakresie na swoim doświadczeniu, wieloletniej działalności publicznej. Przedstawia jak można analizować proces polityczny, w oparciu o wyznawane wartości. Dzięki bogatej argumentacji historycznej i socjologicznej książka „Prawica na rozdrożu” jest ciekawą lekturą dla każdego czytelnika, interesującego się życiem publicznym i historią współczesną, niezależnie od wyznawanych poglądów.

„Partia Konfederacja” stała się, owszem, wyborczą alternatywą dla partii Prawo i Sprawiedliwość. – Przyznaje Marek Jurek, w swojej najnowszej książce „Prawica na rozdrożu”. – Pojawienie się tej formacji „zdywersyfikowało” możliwości wyboru, którym dysponuje prawicowa opinia. O ile jednak partia Prawo i Sprawiedliwość  uważała, że jej wystarczającym prawicowym mandatem jest krytyka partii Platforma Obywatelska, jej koalicjantów i sojuszników, o tyle partia Konfederacja uznała, że jest nim krytyka partii Prawo i Sprawiedliwość. Jedno i drugie to za mało. Konserwatywna opinia musi oczekiwać więcej, a niezależnie od oczekiwań – musi myśleć o tym, jaki rząd w efekcie najbliższych wyborów powstanie.” – Uważa Marek Jurek, w swojej najnowszej książce „Prawica na rozdrożu”. Lektura tej książki nie zadecyduje kogo należy poprzeć w zbliżających się wyborach parlamentarnych do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej 15 października 2023 roku. Może jednak pomóc w ocenie kogo warto uwzględnić podczas głosowania.

Juliusz Erazm Bolek zaprezentuje “Corridę”

Marek Jurek – publicysta, historyk, tłumacz. Ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Temat jego pracy magisterskiej brzmiał „Nacjonalizm i totalizm. Porównanie programów Stronnictwa Narodowego i Ruchu Narodowo-Radykalnego”. Stały publicysta katolickich tygodników „Niedziela”, „Gość Niedzielny” i „Idziemy”. Jest autorem książkiReakcja jest objawem życia”, będącej zbiorem jego felietonów z lat 1999–2000. Współzałożyciel magazynu „Christianitas”, publikując w nim swoje artykuły na tematy światopoglądowe i polityczne. Otrzymał także stałą rubrykę w miesięczniku „W Sieci Historii”. W 2009 r. wydał książkę „Dysydent w państwie POPiS”, w której znajdują się m.in. notatki z jego dziennika i wpisy z jego bloga. Współpracuje także z Radiem Wnet. W 2020 r. dołączył do redakcji tygodnika „Do Rzeczy” jako stały felietonista. Zajmował się tłumaczeniem twórczości Charles’a Maurrasa i Jeana Madirana.

Marek Jurek przez wiele lat był czynnym politykiem, współzałożycielem Ruchu Młodej Polski w czasach opozycji antykomunistycznej, w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był m.in. przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, marszałkiem Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Paweł Lisicki: Dlaczego Franciszkowi przeszkadza klasyczna liturgia?

Poprzednia książka Marka Jurka „100 godzin samotności albo rewolucja październikowa nad Wisłą” – została nominowana do Nagrody Józefa Mackiewicza. Marek Jurek został wyróżniony nagrodami dziennika „Gazeta Polska”, Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, Antona Neuwirtha (w Republice Słowackiej), Giuseppe Sciacca (w Republice Włoskiej).

Agencja Informacyjna, kultura, /DEC/ 15.09.2023