Magda Umer: “Wielką wodę” obejrzałam dwa razy.

 

 

Magda Umer: “Wielką wodę” obejrzałam dwa razy. Najpierw zachwycona tym jak to zostało zagrane i drugi raz tym, jak to zostało zrealizowane .

 

 

W naszym kraju?! W trudnym czasie pandemii?! Przez tak młodych ludzi?! Tylko młodość wierzy w to , że nie ma rzeczy niemożliwych. I cud się stał . I udało się! Mistrzostwo świata!!!

 

Pomysłodawczyni i producentka-Anna Kępińska. Reżyseria Jan Holoubek i Bartłomiej Ignaciuk. Scenariusz – Kasper Bajon i Kinga Krzemińska. Muzyka – Jan Komar. Aktorzy: Agnieszka Żulewska, Ania Dymna, Blanka Kot, Marta Nieradkiewicz, Tomasz Schuchardt, Jerzy Trela, Tomek Kot, Ireneusz Czop, Mirek Kropielnicki i wielu innych, wspaniałych także w epizodach!

 

„Osiecka” bije rekordy popularności

 

„Trzeba mi wielkiej wody – tej dobrej i tej złej” – pisała Agnieszka Osiecka. I po wielu, wielu latach o tej złej grupa cudownie utalentowanych ludzi zrobiła dobry film. Bardzo bardzo dobry. Dziękujemy!!!

 

Magda Umer

 

Sześcioodcinkowy serial „Wielka woda” to polski dramat katastroficzny, wyprodukowany przez Netflixa, którego akcja rozgrywa się w trakcie Powodzi Tysiąclecia. W lipcu 1997 roku Europę nawiedziła fala powodzi: w Polsce, Czechach, Niemczech, Słowacji i Austrii. Zalane zostały m.in. takie miasta jak: Kłodzko, Racibórz, Opole, Wrocław, Kraków, Głuchołazy. Szczególnie trudna sytuacja miała miejsce we Wrocławiu, gdzie pod wodą znalazła się duża część miasta. Szacuje się, że w wyniku żywiołu w Polsce straciło życie około 56 osób, 40.000 ludzi straciło dobytek swojego życia, naruszonych zostało blisko 700.000 tys. mieszkań, a woda uszkodziła bądź zniszczyła łącznie 2 proc. powierzchni państwa, straty materiale oszacowano na 3.500.000.000 dolarów. Komentując wydarzenie bezduszny Włodzimierz Cimoszewicz – ówczesny premier Polski, członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej powiedział: „Trzeba się było ubezpieczać”, co było jedną z przyczyn upadku jego rządu.

 

Juliusz Erazm Bolek: Monochrome

 

Małgorzata Magda Umer-Przeradzkapiosenkarka, wykonawczyni poezji śpiewanej, autorka recitali, dziennikarka, reżyserka, scenarzystka i aktorka. Członkini Rady Polskiej Fundacji Muzycznej. Debiutowała pod koniec lat 60. XX wieku, w kabaretach studenckich, m.in. w klubie „Stodoła”. Jest laureatką Festiwalu Piosenki w Opolu. W 1972 roku ukazała się jej debiutancka płyta „Magda Umer”. Pojawiły się na niej kompozycje napisane do tekstów współczesnych autorów oraz wiersz Bolesława Leśmiana „Strój”. Na kolejnej płycie z 1986 roku znalazły się teksty Agnieszki Osieckiej i muzyka Seweryna Krajewskiego. Pojawiły się też wiersze Edwarda Stachury czy Juliana Tuwima. W kolejnych latach wydała jeszcze kilka albumów we współpracy ze znanymi artystami takimi jak Grzegorz Turnau („Kołysanki utulanki”), czy „Duety” nagrane z Januszem Gajosem, Anną Marią Jopek i Stanisławem Sojką. W 2000 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2009 roku Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Znana jest z takich utworów jak „Oczy tej małej”, „Jeszcze w zielone gramy” czy „Pa! – Role”.

 

Agencja Informacyjna, opinie, /Dec/ źródło: facebook, 31.10.2022