Audrey Hepburn – wielowymiarowa giwazda

4 maja 1929 roku urodziła się Audrey Hepburn jedna z najsłynniejszych aktorek późnej “Złotej ery Hollywood”. Mimo upływu czasu wciąż zachwyca widzów swoimi filmowymi kreacjami.

Audrey Hepburn urodziła się jako Audrey Katleen Ruston w Elsene w Belgii.

Jej matka Ella van Heemstra była holenderską baronową, a jej ojciec Joseph Victor Anthony Ruston pełnił funkcję honorowego konsula brytyjskiego w Semarangu. W czasie II wojny światowej przebywała z matką w Arnhem w Holandii uczęszczała tam na lekcje baletu, ale po wkroczeniu wojsk niemieckich w 1940 r. musiała zmienić nazwisko ze względu na jego brytyjskie brzmienie. W 1941 brała udział w zajęciach z muzyki i tańca w konserwatorium w Arnhem. Zaangażowała się także w działania wojenne, zbierała fundusze na rzecz holenderskiego ruchu oporu dzięki swoim występom po ich zakończeniu ludzie przekazywali młodym artystom datki finansowe i wiadomości. Oprócz tego przenosiła meldunki w butach, a podczas operacji “Market Garden” pomogła alianckiemu spadochroniarzowi ukrywającemu się w lesie w Arnhem, ostrzegając go przed planowanymi manewrami niemieckimi. Te wydarzenia wywarły na nią ogromny wpływ i pozostały w jej pamięci do końca życia.

„Poznałam, czym jest paniczny ludzki strach, gdy miałam zaledwie kilkanaście lat. Widziałam go, czułam, słyszałam – i on nigdy nie odejdzie. To nie był senny koszmar; ja tam byłam i to wszystko się wydarzyło.” – Wspomina Audrey Hepburn.

Po tych doświadczeniach przeniosła się z matką do Amsterdamu a później do Londynu, gdzie rozpoczynała jako modelko oraz drugo- i trzecioplanowa aktorka. Następnym przystankiem na drodze do stania się legendą kina były Stany Zjednoczone.

W 1951 r. wystąpiła w sztuce “Gigi” na Broadway’u dzięki, której przyznano jej nagrodę dla najlepszej debiutantki roku.

W międzyczasie kierownictwo studia filmowego Paramount Pictures wyraziło zainteresowanie zatrudnienie Audrey Hepburn przy produkcji nowego filmu w Rzymie we Włoszech. Dzięki temu młoda debiutantka wystąpiła w swojej pierwszej amerykańskiej produkcji “Rzymskie wakacje” u boku filmowego gwiazdora Gregorego Pecka. Rola ta przyniosła jej wiele nagród, w tym statuetkę Akademii Filmowej. Później jej kariera nabierała rozpędu, stworzyła niezapomniane kreacje w takich filmach jak: “Sabrina” (1954); “Śniadanie u Tiffany’ego” (1961); “My fair Lady” (1964); “Powrót Robin Hooda” (1976); “Na zawsze” (1989).

Poza karierą aktorki Audrey Hepburn jest uznawana za ikonę stylu. Każdy z jej filmów można kojarzyć z pięknymi kostiumami podkreślającymi jej dziewczęcą urodę.

Była przeciwieństwem sylwetek kreowanych przez Elizabeth Taylor czy Grace Kelly, miała ciemne włosy, grube brwi i szczupłą sylwetkę. Młode kobiety robiły wszystko, żeby wyglądać jak ona pomimo tego, że sama mówiła o sobie:

“Nigdy nie uważałam się za piękną. Wolałabym mieć większy biust i węższe ramiona”.

Po ograniczeniu kariery aktorskiej postanowiła poświęcić się działalności humanitarnej, została członkinią UNICEF (skrót od ang. United Nations International Children’s Emergency Fund, od 1953 United Nations Children’s Fund, po polsku Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci,), oraz pełniła rolę ambasadora dobrej woli.

Do końca 1988 odwiedziła 14 państw, zbierając sumę 22.000.000 dolarów.

Brała czynny udział w wielu misjach, w tym w Bangladeszu, Sudanie i Wietnamie. W tej sferze również uhonorowano ją wieloma nagrodami mającymi wyróżnić jej działalność charytatywną. Ostatnie dni spędziła w swoim domu w Tolochenaz w kantonie Vaud w Szwajcarii. Zmarła z powodu nowotworu okrężnicy 20 stycznia 1993 r.

15 kwietnia 2021 w mediach ponownie pojawiły się informacje o planowanych pracach nad serialem biograficznym o życiu aktorki. Jak podają amerykańskie serwisy za produkcję będzie odpowiedzialne studio Wildside, które wyprodukowało znany serial “Młody papież”. Za scenariusz ma być odpowiedzialna Jacqueline Hoyt autorka “Żony idealnej”. Produkcja będzie rozwijać historię przedstawioną w treatmencie napisanym przez syna Audrey Hepburn Lucę Dottiego i dziennikarza Luigiego Spinoli. Na ten moment nie znamy żadnych szczegółowych informacji dotyczących fabuły lub kwestii produkcyjnych.

Agencja Informacyjna, Kultura /DDD/ 22.04.2021

Related Post