„Maska” Stanisława Lema według Hanki Brulińskiej

 

Mroczne opowiadanie „Maska” Stanisława Lema stało się przedmiotem eksperymentu filmowego aktorki Hanki Brulińskiej. „Maska” to ponadczasowa opowieść, która dotyka zagadnień natury ludzkiej, filozofii, miłości i sztucznej inteligencji.

Rok 2021 został ustalony Rokiem Stanisława Lema z okazji setnej rocznicy urodzin tego czołowego przedstawiciela polskiej fantastyki naukowej, filozofa, futurologa i eseisty. Hanka Brulińska poprzez swój oryginalny projekt postanowiła uczcić pamięć i oddać hołd twórcy.

Aktorka w postaci krótkiej formy filmowej stworzyła “Maskę” na podstawie opowiadania Stanisława Lema. Projekt zrealizowany został w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Kultura w sieci”.

Okazuje się, że Hanka Brulińska już w czasie studiów fascynowała się twórczością Stanisława Lema. Ucząc się w Akademii Sztuk Teatralnych wydziału Aktorskiego we Wrocławiu miała przyjemność korespondowania ze Stanisławem Lemem.

Opowiadanie „Maska” zostało napisane w 1974 roku, a pierwszy raz publikowane w roku 1976. Stanisław Lem akcję „Maski” umiejscowił w rzeczywistości stanowiącej połączenie kultury feudalnej z zaawansowaną technologią. Klimat opowiadania jest wyjątkowo mroczny. „Na początku była ciemność i zimne płomienie, i huk przeciągły, a w długich sznurach iskier czarno osmalone haki wieloczłonowe, które podawały mnie dalej, i pełzające metalowe węże, co dotykały mię ryjkowato spłaszczonymi łbami, a każde takie dotknięcie budziło dreszcz błyskawiczny, ostry i rozkoszny prawie.” Brzmi fragment opowiadania „Maska”. Stanisław Lem operuje niezwykłym nastrojem. Przekazuje czytelnikom większą bliskość do fantastyki grozy niż do science fiction, z którego zasłynął jako pisarz.

„Maska” to opowieść, która jest aktualna w każdych czasach, a swym klimatem odpowiada horrorom. Porusza zagadnienia natury ludzkiej, filozofii, miłości i sztucznej inteligencji. Film „Maska” opowiada o pięknej kobiecie, która okazuje się ukrytym w kobiecej powłoce metalowym monstrum.

Wobec braku alternatywy dla tradycyjnej formy ekspresji twórczej Hanka Brulińska postanowiła sięgnąć po narzędzia online. Poruszanie się w cyberprzestrzeni stanowiło dla artystki nowość i niezależność.

„Lem operuje na takich wibracjach, że otwiera różne światy i filozoficzne i naukowe. A ta wybitna opowieść jest ciekawym materiałem do badań możliwości inscenizacyjnych zarówno w filmie artystycznym jak i w teatrze.” – Uważa Hanka Brulińska.

W produkcji wystąpili: Magdalena Gnatowska, Szymon Dobosik i Artur Gotz. Kostiumy i maski przygotował między innymi Marcin Urzędowski twórca modowej marki Prepostevolution, który zasłynął z tworzenia mody recyklingowej, inspirowanej fantastycznymi światami. Do współpracy zaproszona została także kostiumograf i projektantka Beata Bojda. Reżyserią dźwięku zajął się Krzysztof Sokół, a montażem i postprodukcją Rafał Bryll. Muzykę do filmu „Maska” stworzył Michał Lejczuk. Za charakteryzację odpowiadały Klaudyna Góralska i Magdalena Gierut.

Film „Maska” został wykonany w wirtualnym studio Wirtual Magic i stanowi zapowiedź spektaklu teatralnego. „Maska” została opublikowana online, w dwóch odcinkach. Film dostępny jest na platformie Vimeo

https://vimeo.com/496084264?fbclid=IwAR2viEhCEdreOimxdWUsQbHew709lE1HI7mqenL-HT2rohh0sS7YbyQ3tcE

i od 31 grudnia 2020 roku o 20:00 do 1 stycznia 2021 roku o godzinie 20:00.

Co ciekawe. „Maska” w 2010 roku doczekała się swojej animowanej wersji. Studio filmowe Se-ma-for wypuściło 23-minutowy film zrealizowany na podstawie opowiadania Stanisława Lema.  Wyreżyserowany został przez amerykański duet Braci Quay, z muzyką Krzysztofa Pendereckiego.

Hanka Brulińska to aktorka teatralna i filmowa, a także reżyserka i wielbicielka twórczości Stanisława Lema. Od roku 2005 roku występuje w Teatrze imienia Juliusza Osterwy w Lublinie. Jest wykładowczynią w szkole aktorskiej w Lublinie. Swoje inspiracje czerpie z twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, Ingmara Bergmana, Petera Greenewaya i malarstwa surrealistów. Film „Biec w stronę Ty” stanowiący próbę zmierzenia się bohaterki ze swoją przeszłością i teraźniejszością stał się debiutem reżyserskim i scenopisarskim Hanki Brulińskiej.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /SYL/ 31.12.2020