Najbardziej wpływowi w polskiej turystyce w 2020 r.

 

Od 2016 roku portal WaszaTurystyka.pl publikuje listę najbardziej wpływowych osób, które dzięki swoim dokonaniom zawodowym bądź podejmowanym decyzjom politycznym lub biznesowym przyczyniły się do zmian w polskiej branży turystycznej w danym roku. W tegorocznym zestawieniu „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce„, znaleźli się m. in.: Wicepremier Jarosław Gowin, Minister Zdrowia Adam Niedzielski, Wiceprezes Itaki Piotr Henicz czy Prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

Pierwsza lista „50 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce” została opublikowana przez portal  WaszaTurystyka.pl w 2016 roku. W kolejnych latach zawierała ona już nie 50 a 100 nazwisk. Niektóre z tych opublikowanych na tegorocznej liście mogą  jednak szokować. „Nie jest to wybór najpopularniejszych ani najbardziej lubianych osób w polskiej turystyce. To lista najbardziej wpływowych osób, a wpływ (wielki lub mały) można mieć dobry albo zły.” – Wyjaśnia zasadę działania listy zastępca redaktora naczelnego portalu WaszaTurystyka.pl Marzena Markowska.

W 2020 r. na  liście „najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce” znajdują się nazwiska osób, które pojawiały się w poprzednich edycjach. Jest jednak aż 37 nowych postaci, to prawie 40 proc. Zdecydowany prym na liście pod względem ilości przedstawicieli wiodą  reprezentanci samorządów i organizacji turystycznych w liczbie 23 względem 18 w roku poprzednim, ale również urzędnicy, których w tegorocznym zestawieniu jest 14, podczas kiedy w roku 2019 było ich zaledwie 2. Zmalały zaś liczby przedstawicieli touroperatorów i agentów turystycznych do 16 z zeszłorocznych 24, reprezentantów hotelarzy, których na tegorocznej liście jest 9 wobec 10 w roku poprzednim, osób reprezentujących muzea również jest mniej bo tylko 6  a nie 13  jak w 2019 roku. Bez zmian ilościowych pozostali jedynie przedstawiciele przewoźników lotniczych, autobusowych i kolejowych, których tak jak na liście zeszłorocznej jest 12.

Listę „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce” w 2020 r. otwiera Jarosław Gowin Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii. Dla branży turystycznej jest to najważniejszy polityk, który z racji funkcji jakie sprawuje w polskim rządzie, ma na branżę turystyczną znaczny wpływ. Resort, którym kieruje Jarosław Gowin odpowiada za tworzenie narzędzi pomocowych dla przedsiębiorców poszkodowanych przez pandemię wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2. Oczekiwania wobec rządu są bardzo duże. Branża czeka na konkretne działania, które uchronią przedsiębiorców przed bankructwami. Na pewno przyszły rok będzie mocno zależał od jego decyzji Wicepremiera Jarosława Gowina.

Na drugim miejscu, na liście „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce” w 2020 r., znajduje się była Jadwiga Emilewicz Minister Rozwoju. Eksperci w ocenie działań byłej minister byli zgodni co do tego, że to właśnie ona była na „pierwszej linii” w kwestiach negocjacji pomocy dla turystyki i to ona najczęściej była w kontakcie z branżą turystyczną przynajmniej w pierwszych miesiącach pandemii. Efekty tych rozmów były różne i nie do końca takie, jakich branża oczekiwała. Jednak fakt pozostaje faktem – to Jadwiga Emilewicz odgrywała wiodącą rolę w sprawach dotyczących polskiej turystyki podczas „pierwszej fali” pandemii, gdy nowa, szokująca sytuacja spowodowała dosłowne zatrzymanie się całego świata.

Trzecie miejsce na liście „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce” w 2020 r. należy do Rafała Szlachty Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Zebrał on od ekspertów nieco więcej pochwał niż nagan, ale to czym szczególnie się wyróżnił w tym roku to to, że  kiedy tylko zaczęła się w Polsce I fala COVID-19 stworzył on kilka planów pomocowych dla turystyki. Obecnie jako Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej sprawuję on pieczę nad dystrybucją środków unijnych dla branży turystycznej: – W sumie chodzi o 3,8 mld zł i do tego 1,5 mld na turystykę uzdrowiskową.

Tuż za podium znalazł się Marcin Horała Wiceminister Infrastruktury , który w tym zestawieniu dostał od ekspertów prztyczka w nos za decyzje jakie podjął względem branży lotniczej. To on bowiem odpowiadał za tworzenie listy krajów z zakazami lotów. Zarówno pasażerowie jak i linie lotnicze nie przyjęły tej decyzji zbyt entuzjastycznie. Jury było zgodne, że decyzje podejmowane w roku 2020 przez wiceministra infrastruktury miały wpływ na setki tysięcy osób i na tysiące przedsiębiorstw, nie tylko w Polsce. Ciężko jednak uznać, że były one oparte na przejrzystej analizie sytuacji.

Pierwszą piątkę zamyka Piotr Henicz Wiceprezes biura podróży Itaka. Uznany cenionym ekspertem i autorytetem w branży, od początku epidemii trzymał rękę na pulsie i walczył o swoje. Na spotkaniach w Ministerstwie Rozwoju przedstawiał oczekiwania branży. Jego aktywność doprowadziła także do wprowadzenia rozwiązania, które uratowało polskich touroperatorów od bankructwa. Rozwiązanie to dotyczyło możliwości odstąpienia bądź rozwiązania umowy dotyczącej imprezy turystycznej po upłynięciu 6 miesięcy od momentu zgłoszenia takowej woli przez turystę bądź  organizatora.

Miejsce szóste zajmuje Rafał Milczarski Prezes PLL LOT. Podczas kiedy cała branża lotnicza  popadła w tarapaty z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, Prezes PLL LOT reagował dynamicznie na zmiany na rynku za co otrzymał pochwały od ekspertów. Przykładem może być choćby akcja #LOTnaWakacje, w ramach której przewoźnik uruchomił 100 tras z 10 polskich lotnisk, przewożąc do ciepłych krajów na urlopy ponad 300.000 pasażerów.

Na miejscu siódmym na liście znalazł się Gheorghe Marian Cristescu Prezes Polskiego Holdingu Hotelowego. Jako Prezes największej państwowej spółki w branży turystycznej, bezpośrednio wpływał na rozwiązania i działania rządu. W roku 2020 Polski Holding Hotelowy był bardzo mocno zaangażowany w pomoc w nowej rzeczywistości jaką zgotowała pandemia. Wsparł bowiem infolinie, organizował hotele, izolatoria i posiłki dla medyków.

Na liście „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce 2020” nie mogło zabraknąć obecnego Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Minister jest w ogniu krytyki po tym jak podjął decyzję o odwołaniu ferii zimowych. Eksperci zarzucają mu, że dane jakoby turystyka właśnie odpowiadała za zwiększoną transmisję wirusa, były nieaktualne i nieadekwatne. Co więcej rozjuszył on branżę jeszcze bardziej kiedy ogłoszono, że galerie handlowe pozostaną otwarte. To wystarczyło by znalazł się w tym zestawieniu.

Miejsce dziewiąte na tegorocznej liście zajął Andrzej Gut-Mostowy Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Choć jego aktywność jest oceniania tak krytycznie jak i nie, nie można mu odmówić braku odwagi odnośnie prezentowania swoich projektów (jak np. Bon Turystyczny) czy braku zaangażowania w sprawy branży turystycznej. Podjął się on np. stworzenia  nowego systemu promocji polskiej turystyki.

Pierwszą dziesiątkę „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce” w  2020 r. zamyka Marcin Dymnicki Prezes TUI Poland. Biuro turystyczne nad którym sprawuje on pieczę jest drugim pod względem prowadzenia agresywnej polityki wzrostu, kosztem mniejszej marży. Decyzje, które podjął  mocno wpłynęły na resztę branży turystycznej. Włożył dużo pracy, aby utrzymać przedsiębiorstwo i pracowników w czasie, gdy turystyka wyjazdowa znajdowała się w narodowej kwarantannie.

Na liście „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce” w  2020 r. znaleźli się również m.in Michael O’Leary – prezes Ryanaira, Grzegorz Baszczyński – prezes Rainbow, Marcin Mączyński – sekretarz generalny i wiceprezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, József Váradi – prezes Wizz Air, Andrzej AdamczykMinister Infrastruktury, Dariusz Górzny – prezes Wakacje.pl, Paweł Borys – prezes Polskiego Funduszu Rozwoju i wielu wielu innych. Pełna lista dostępna tutaj: https://www.waszaturystyka.pl/100-najbardziej-wplywowych-osob-w-polskiej-turystyce-2020/

Wyboru „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce”  dokonuje się w dwóch etapach. W tym 2020 r. w pierwszym etapie wyłoniono 338 nazwisk. Wśród nich byli przedstawiciele biur podróży, hotelarze, przewoźnicy, ubezpieczyciele, urzędnicy szczebla samorządowego oraz państwowego czy naukowcy. W drugim etapie każdy z ekspertów indywidualnie wybierał 30 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce. Pod uwagę brano sposób w jaki dana osoba wpływa na kształtowanie procesów i struktur polskiej turystyki, czy przyczyniła się bardziej do sukcesu czy do porażki polskiej turystyki, brano również pod uwagę jakie zasoby materialne są w posiadaniu danej osoby lub jej firmy. Kandydata do listy „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce” oceniano również pod kątem jego medialności, wiarygodności, popularności czy wreszcie wizerunku.

Rolę tegorocznych ekspertów pełnili: Grzegorz Cendrowski – rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej, Marcin Chiliński – członek zarządu ds. PR Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych, Wojciech Fedyk – ekspert  Tourist Consulting, były prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Michał Kalarus – redaktor naczelny magazynu Think MICE, Jarosław Kałucki – rzecznik prasowy Travelplanet.pl, Marzena Markowska – zastępca redaktora naczelnego portalu WaszaTurystyka.pl, Mariusz Piotrowski – redaktor Fly4free.pl, Jerzy SzegidewiczInstytut Gospodarki Turystycznej, Rafał Szubstarski – redaktor naczelny pisma Hotelarz, Sławomir Szulc – prezes Exim Tours, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, Bartłomiej Walas – dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii, były wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Adam Gąsior – redaktor naczelny portalu WaszaTurystyka.pl.

Jak podkreślają twórcy portalu WaszaTurystyka.pl, lista „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce” w 2020 r. różni się od tych, które przygotowane były w poprzednich latach. Pierwszą 10 zdominowali bowiem politycy i urzędnicy co nie zdarzyło się wcześniej. Jednak każda z osób, która figuruje na tegorocznej liście „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce” 2020 r.  swoimi dokonaniami zawodowymi bądź decyzjami politycznymi lub biznesowymi wpłynęła korzystnie bądź mniej korzystnie na zmiany w szeroko pojętej branży turystycznej.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /WAC/ 31.12.2020