Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia 2023: historia, obchody i wpływ na rynek zabawek

Agencja Informacyjna: Dzień Pluszowego Misia to wyjątkowe święto, obchodzone 25 listopada, które ma na celu uczczenie jednej z najbardziej kultowych i ukochanych zabawek dzieciństwa – pluszowego misia. Święto to zostało ustanowione w 2002 roku w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia. Od 1902 roku pluszowe misie szybko podbiły serca dzieci na całym świecie, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek.

Dzień Pluszowego Misia: historia

Dzień Pluszowego Misia, obchodzony 25 listopada, jest świętem ustanowionym w 2002 roku, upamiętniającym stulecie stworzenia pierwszej takiej zabawki. Historia pluszowego misia jest ściśle związana z postacią Theodore’a Roosevelta, 26. prezydenta Stanów Zjednoczonych. W 1902 roku, podczas polowania na niedźwiedzie, Roosevelt nie ustrzelił żadnego zwierzęcia, co stało się inspiracją dla Morrisa Mitchoma do stworzenia zabawki o nazwie Teddy’s Bear, czyli miś Teddy’ego.

Niemieckie korzenie

W rzeczywistości jednak kariera pluszowych misiów rozpoczęła się jednak wcześniej w Europie. Margarete Steiff, sparaliżowana kobieta z Niemiec, szyła pluszowe zwierzęta pod koniec XIX wieku. Jej siostrzeniec, Richard Steiff, docenił jej pracę i rozpoczął produkcję pluszowych zabawek, które zdobyły popularność, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie zamówiono tysiące pluszowych misiów.

Psychologiczne i emocjonalne aspekty

Pluszowe misie budzą w dzieciach ciepłe uczucia, przypominając małe dziecko swoimi proporcjami. Są one postrzegane jako silne, ale niezdarnie i są powiernikami dziecięcych sekretów, smutków i radości. W Dzień Pluszowego Misia dorośli mogą sobie przypomnieć swoje zabawki z dzieciństwa, a może nawet przytulić jedną z nich, tak jak przed laty.

Ewolucja misia pluszowego

Pierwsze misie pluszowe były wypełnione trocinami, lnianymi pakułami lub surową wełną, co czyniło je mniej „przytulnymi” niż dzisiejsze zabawki. Z czasem materiały ewoluowały, czyniąc misie bardziej miękkimi i puchatymi.

Pluszowe Misie w kulturze

Misie pluszowe były bohaterami wielu książek i bajek. Do najsłynniejszych należą Kubuś Puchatek, oparty na postaci prawdziwej niedźwiedzicy Winnipeg, oraz miś Paddington, stworzony przez Michaela Bonda. W Polsce znany jest miś Uszatek, bohater telewizyjnej dobranocki. Nieco mniej popularny jest o miś Colargol, bohater serialu wyprodukowanego w łódzkiej wytwórni filmów „SEMAFOR”.

Misie pluszowe a edukacja

W przeszłości, pluszowe misie były używane jako amulety podczas egzaminów maturalnych, symbolizując szczęście i wsparcie. Obecnie, w Dzień Pluszowego Misia, w szkołach i przedszkolach organizowane są różne aktywności, gdzie dzieci przynoszą swoje misie i uczestniczą w grupowych zabawach.

Misie pluszowe, od ponad stu lat, towarzyszą dzieciom, oferując pocieszenie, bezpieczeństwo i radość. Stworzony przez Margarete Steiff i Morrisa Mitchoma pluszak na zawsze zmienił dzieciństwo wielu pokoleń ludzi na całym świecie. I zmienił również rynek zabawek.

Rynek zabawek w Polsce

Dzień Pluszowego Misia to dobry moment, żeby przyjrzeć się wynikom rynku zabawek. Polski rynek zabawek rozwija się wartościowo, z tempem wzrostu na poziomie 12,7 proc. (od stycznia do końca lipca 2022 w porównaniu z analogicznym okresem roku 2021). Mimo wzrostu cen zabawek o około 11 proc., zabawki w obliczu niepewnej sytuacji na rynku mogą tracić swój priorytet w zakupach. Sklepy tradycyjne, po dwóch latach z pełzającym lockdownem, starają się odrobić zaległości, a zakupy przez internet wciąż odgrywają znaczącą rolę. Największe wzrosty wartości odnotowują klocki (+15 proc.) i pojazdy (+26 proc.), a spadek dla kategorii sport i rekreacja (-2,7 proc.).

Rynek zabawek na świecie

Globalny rynek zabawek pluszowych w 2022 roku był wyceniany na 8,3 miliarda dolarów i prognozowany jest wzrost do 13,6 miliarda dolarów do 2030 roku, z rocznym tempem wzrostu na poziomie 4,2%. Wzrost ten jest napędzany przez rosnącą populację dzieci na świecie, wpływ bajek i filmów akcji oraz rosnący popyt na spersonalizowane zabawki pluszowe. Producenci skupiają się na innowacjach produktowych, wprowadzając zabawki z zaawansowanymi funkcjami, takimi jak śledzenie GPS i sensory. Również strategie biznesowe takie jak fuzje i przejęcia oraz partnerstwa mają pozytywny wpływ na rynek.

Pluszowy miś jest nadal jedną z najpopularniejszych zabawek

Dzień Pluszowego Misia to nie tylko święto ukochanej zabawki dzieciństwa, ale także okazja do refleksji nad znaczeniem i wpływem tych zabawek na rynki i kultury na całym świecie. Pluszowy miś, będący symbolem pocieszenia i bezpieczeństwa, pozostaje jednym z najbardziej uniwersalnych i trwałych symboli dzieciństwa. Rozwój rynku zabawek pluszowych, zarówno w Polsce, jak i na świecie, świadczy o nieustającym zainteresowaniu tymi klasycznymi zabawkami, co podkreśla ich ważność w życiu dzieci i rodzin na całym świecie.

Agencja Informacyjna, Gospodarka /AIN/ 23.11.2023

Ilustracja: DALL-E