Bereshit w drodze na Księżyc
Już 11 kwietnia 2019 r. zaplanowane jest lądowanie kolejnej sondy kosmicznej na Księżycu. Po Rosji, USA i Chinach swój statek kosmiczny na Księżyc wysłał Izrael.
31 stycznia 1966 r. na Księżycu wylądowała sowiecka Łuna 9. 16 lipca 1969 r. amerykański astronauta Neil A. Armstrong jako pierwszy człowiek postawił stopę na satelicie Ziemi. 7 grudnia 2018 r. na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca lądował chiński pojazd kosmiczny. 22 lutego 2019 r. w kosmiczną podróż na Księżyc wyruszył izraelski statek kosmiczny o symbolicznej nazwie Bereshit (tytuł pierwszej księgi Tory – biblijnej Księgi Wyjścia, od pierwszych słów בראשית „na początku”). Bereshit wylądują na powierzchni ziemskiego satelity 11 kwietnia 2019 na obszarze równie symbolicznie nazwanym Morzem Jasności.
Izraelski program księżycowa to misja realizowana przez producenta samolotów, dronów i satelitów Israel Aerospace Industries oraz organizację non-profit SpaceIL.
Izraelska sonda została wyniesiona w lutym br. przez rakietę Falcon 9 z kosmodromu Cape Canaveral Air Force Station w USA.
Statek ma kształt walca o wymiarach 1,5 m wysokości i 2 m średnicy, z czterema nogami i masie całkowitej 585 kg (masa paliwa 435 kg). Na górnej części zamontowane zostały panele słoneczne. Lądownik wyposażono w aparat fotograficzny, magnetometr i laserowy retroreflektor. Ale aparatura badawcza to nie wszystko.
Bereszit wiezie na Księżyc flagę Izraela, nagranie hymnu, tekst Biblii po hebrajsku, rysunki dzieci oraz kapsułę czasu, która zawiera wielką bazę danych z milionami zarchiwizowanych dokumentów z Ziemi.
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=7E9EshbCkfE[/embedyt]
Jeśli operacja lądowania się powiedzie, Izreal będzie czwartym krajem świata, który umieści na Księżycu swoją flagę. Podróż jest skomplikowaną operacją, ponieważ statek nie leci na Księżyc w „linii prostej”. Osiągnąwszy wysokość 60 tys. km od Ziemi SpaceIL odłączył się od rakiety nośnej i zaczał okrążać naszą planetę orbicie eliptycznej, która ciągle się rozszarzała. Po dwóch miesiącach lotu Bereshit przejdzie na orbitę okołoksiężycową, żeby na niej zmiejszyć prędkość i wylądować. Morze Jasności na którym wyląduje izraelski statek jest znane z kilku magnetycznych anomalii, które wreszcie będą mogły zostać zbadane. Po wykonaniu badań, zaplanowano jeszcze przemieszczenie statku na powierzchni. Bereshit nie posiada kół, więc będzie ponownie startował i lądował na Księżycu.
Kosmiczny projekt Izraela ma znaczenie edukacyjne i gospodarcze. Według SpaceIL lot na księżyc ma być źródłem inspiracji i motywacji dla następnych pokoleń naukowców i inżynierów w Izraelu. Sukces ma być jednoznacznym przekazem, że liczący zaledwie 8 mln obywateli Izreael dołączył w kosmicznej konkurencji do supermocarstw USA, Rosji i Chin. I że dzięki inteligencji można pokonać ograniczenia (koszt całego projektu to jedynie 100 mln dolarów). Taki przekaz widzimy na „selfie” wysłanym z kosmosu wysłanym przez lecący statek kosmiczny, na możemy przeczytać napis „Mały kraj, wielkie marzenia”. Na stronie SpaceIL czytamy:
„Nie można z całą pewnością wiedzieć, jaka będzie przyszłość zawodów, ale wielu uważa, że 80 proc. z nich będzie wymagać wiedzy i umiejętności z matematyki i nauk ścisłych. Jednak obecnie, jako społeczeństwo, nie jesteśmy przygotowani na to zwiększone zapotrzebowanie na wiedzę naukową. Już dziś Izrael stoi w obliczu poważnego niedoboru inżynierów. Liczba naukowców i inżynierów w Izraelskich Siłach Obronnych, środowisku akademickim i sektorze prywatnym nie wystarcza, aby utrzymać przewagę technologiczną państwa Izrael i zachować jego status „narodu start-upów”.
Israel Aerospace Industries (hebr. התעשייה האווירית לישראל) – izraelski producent samolotów wojskowych oraz cywilnych, uzbrojenia lotniczego, morskiego oraz wojsk lądowych, awioniki, systemów rozpoznawczych i technologii wykorzystywanej w budowie satelitów. Pionier w budowie i projektowaniu oraz jeden z największych na świecie producentów bezzałogowych aparatów latających.
SpaceIL to organizacja non-profit założona w 2011 roku. Założyli ją trzej młodzi inżynierzy: Yariv Bash, Kfir Damari i Yonatan Winetraub, którzy postawili sobie za cel zbudowanie i wysłanie na Księżyc bezzałogowego statku kosmicznego. SpaceIL jest zaangażowany również w rozwój edukacji naukowej i technologicznej w Izraelu.
Agencja Informacyjna, Gospodarka /EST/ 03.04.19