85. Urodziny Beaty Tyszkiewicz

 

Agencja Informacyjna Beata Tyszkiewicz to polska publicystka, działaczka społeczna i osobowość telewizyjna, ale przede wszystkim pierwsza dama polskiego kina. W swojej karierze zagrała ponad 100 ról filmowych. 14 sierpnia Beata Tyszkiewicz obchodzi 85. urodziny.

Rocznica urodzin Krystyny Jandy

Beata Maria Helena Tyszkiewicz urodziła się 14 sierpnia 1938 roku w Pałacu w Wilanowie w arystokratycznej rodzinie hrabiowskiej pieczętującej się herbem Leliwa. Jest córką Krzysztofa Marii Tyszkiewicza oraz Barbary z Rechowiczów. W 1957 roku, kiedy była w dziewiątej klasie gimnazjum, na szkolnym korytarzu dostrzegł ją Paweł Komorowski, asystent Antoniego Bohdziewicza, który pomógł jej otrzymać angaż do roli Klary Raptusiewiczówny w ekranizacji Zemsty. Był to debiut artystyczny przyszłej aktorki. W tym samym roku Beata Tyszkiewicz rozpoczęła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Po roku usunięto ją z uczelni za złamanie regulaminu szkoły, który to zakazywał studentom publicznych występów. Było to konsekwencją jej udziału w reklamie telewizyjnej producenta maseczek kosmetycznych oraz w audycji promującej książki Polskiego Instytutu Wydawniczego. Po usunięciu z listy studentów Beata Tyszkiewicz podjęła pracę jako inspicjentka w Telewizji Polskiej.

Kariera aktorki rozwinęła w latach 60-tych XX wieku. Grała mniejsze i większe role w wielu polskich produkcjach. Występowała u takich reżyserów jak Paweł Komorowski, Andrzej Wajda, Jan Rybkowski. Rozpoczęła także swoją przygodę z teatrem występując w Teatrze Współczesnym i Teatrze Ateneum. Zagrała też kilka ról w Teatrze Telewizji oraz w trzech spektaklach Teatru Polskiego Radia.

W 1973 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało Beacie Tyszkiewicz uprawnienia aktorskie z pominięciem egzaminu. W latach 80-tych XX wieku aktorka objawiła talent komediowy. Obsadzano ją w coraz głośniejszych produkcjach u reżyserów takich jak Krzysztof Zanussi, Juliusz Machulski, Andrzej Barański, Kazimierz Tarnas.  W 1996 roku podczas 21. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Beata Tyszkiewicz odebrała Nagrodę Indywidualną za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie Niemcy. Jest pomysłodawczynią oraz współautorką cyklu programów Raport w sprawie dzieci niczyich. Aktywnie wspierała  też stowarzyszenie „SOS Wioski Dziecięce” oraz przewodniczyła radzie programowej Wspólnoty „Zdążyć z Pomocą”. Aktorka prowadziła także prelekcje dotyczące zasad savoir-vivre. Beata Tyszkiewicz przez wiele lat pisała felietony. Jest też autorką  kilku książek. Wystąpiła jako jurorka w dwunastu edycjach programu rozrywkowego Taniec z gwiazdami.

Foto Autorstwa Cezary Piwowarski – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43651461

Agencja Informacyjna, kultura /now/ 13.08.2023 r.