Żółte gumowe kaczki walczą o nagrody

 

Agencja Informacyjna: Chicago Ducky Derby to wydarzenie, które zwraca uwagę mieszkańców miasta oraz coraz częściej budzi też zainteresowanie na świecie. Podczas imprezy żółte gumowe kaczki ścigają się o samochód. To najważniejszy dzień w roku dla tych zabawek.

10 sierpnia 2023 r. do rzeki Chicago, na wysokości Columbus Drive w Chicago wpadło aż 93.000 gumowych kaczek. Organizatorzy spodziewali się, że będzie ich o połowę mniej. Niezorientowani mogliby być oburzeni takim prowokacyjnym zanieczyszczaniem środowiska. Jednak do niczego takiego nie doszło, ponieważ performens był starannie zaplanowany. Podczas wydarzenia żółte gumowe kaczki były cały czas pilnowane.

19. Europejski Tydzień Koszykówki Olimpiad Specjalnych

W Chicago Ducky Derby żółte gumowe kaczki są wysypywane do rzeki Chicago w mieście, a następnie ścigają się , aby jak najszybciej dopłynąć do mety. Dla zwycięzców czeka wspaniałe nagrody, ale to nie jedynie zwycięzcy tego szalonego konkursu. Chicago Ducky Derby przyciąga kilka tysięcy kibiców.

Wszystkie żółte gumowe kaczki, które uczestniczą są odpowiednio numerowane. Każdy to ukończył 18 lat i jest zainteresowany uczestnictwem w Chicago Ducky Derby może adoptować żółtą gumową kaczkę za 5 dolarów lub 6 kaczek po 25 dolarów. Można to zrobić elektronicznie, na miejscu wyścigu lub pocztą. Żółte gumowe kaczki adoptuje się tylko na czas wyścigu. Zabawka, która pierwsza dopłynie do mety, wygrywa główną nagrodę.

Liczby mówią: Olimpiady Specjalne

W 2023 r. za zajęcie pierwsze miejsce przewidziano samochód Chevy Traxx 2024 (o wartości około 24.000 dolarów), dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Reklamowego Dealerów Chevroleta w Chicagoland. Drugie miejsce to: cztery karnety do parku rozrywki „Six Flags Great America” ważne aż do 2100 r. Nagroda za trzecie miejsce to uczestnictwo w rejsie zorganizowanym przez Royal Caribbean. Za zajecie czwartego miejsca nagrodą są szalone zakupy za 300 dolarów w sklepie Save the Duck dla 5 osób o wartości 3.000 dolarów. Piątą nagrodą są 2.000 dolarów.

Chicago Ducky Derby to loteria losowa, której celem jest zbiórka pieniędzy na rzecz pomocy sportowcom Olimpiad Specjalnych w stanie Illinois, w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 2023 r. zebrano rekordową kwotę 465.000 dol. Po wyścigu wszystkie żółte gumowe kaczki są odławiane aby nie doszło do zaśmiecenia środowiska i osuszane, aby mogły uczestniczyć w przyszłych wyścigach. Chicago Ducky Derby to licencjonowane wydarzenie Great American Merchandise & Events.

Joanna Styczeń-Lasocka: Olimpiady Specjalne Polska pokazują różnorodność

Olimpiady Specjalne – organizacja, której celem jest wspomaganie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez zapewnienie im udziału w treningach i współzawodnictwie sportowym. Celem projektu jest aby osoby z niepełnosprawnością intelektualną, mogły, przy odpowiedniej zachęcie i instrukcji trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych dostosowanych, jeśli to niezbędne, do ich potrzeb i możliwości.

W Polsce działa sportowe stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska działające na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Program akredytowany przez międzynarodowy ruch Special Olympics Inc., którego główną działalnością jest organizowanie treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki tej inicjatywie uczestnicy rozwijają się zarówno fizycznie, jak i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie.

Rośnie liczba osób z niepełnosprawnościami, które znajdują zatrudnienie

Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska, poza sportem inicjuj wydarzenia zmieniające świadomość społeczeństwa dot. potencjału, umiejętności i potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną. Do tej pory zrealizowano programy Zdrowie tj. Zdrowi Sportowcy, Zdrowa Społeczność Olimpiad Specjalnych; programy edukacyjne tj. ‘Dołącz do nas’, uniwersytecki; programy integracyjne tj. Sporty Zunifikowane, Młodzi Sportowcy, Program Rodzinny, Lider Olimpiad Specjalnych, Wolontariat itd. Sport pozwala zawodnikom na pokazanie  ich emocji, pełnienie różnych ról społecznych, edukację, aktywność zawodową i tym przełamujemy stereotypy, przyczyniamy się do lepszego zrozumienia i akceptacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Prezesem Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska jest Anna Lewandowska – sportsmenka, propagatorka zdrowego stylu życia, autorka książek i programów treningów. Organziację wspierają m. in. Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Zygmunt Chajzer, Joanna Jędrzejczyk, Piotr Kraśko, Paulina Krupińska, Łukasz Kubot, Ewelina Lisowska, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Paweł Papke, Monika Pyrek, Andrzej Supron, Sebastian Świderski, Jakub Wesołowki, Maja Włoszczowska, Tomasz Wolny, Andrzej Wrona, Marcelina Zawadzka. Przyjacielem Olimpiad Specjalnych Polska jest wybitny piłkarz Robert LewandowskiDoradcą Komitetu Krajowego ds. wizerunku i komunikacji jest Damian Kuraś.

Agencja Informacyjna, kultura /ART/ 11.08.2023