13 kwietnia – Dzień Scrabble

 

W XXI wieku większość dzieci nie wyobraża sobie spędzania wolnego czasu bez gier komputerowych czy na telefon. Podobnie jest z wieloma osobami dorosłymi. Na szczęście planszówki też nadal mają swoich entuzjastów i są nawet specjalne miejsca, w których można się spotkać by w nie pograć. Najsłynniejszą planszówką słowną jest Scrabble. Gra zyskała na świecie tak dużą popularność, że doczekała się własnego święta. Światowy Dzień Scrabble obchodzimy 13 kwietnia, w rocznicę urodzin twórcy tej gry.

Scrabble jest słowną grą planszową o walorze edukacyjnym. Stanowi świetną rozrywkę zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Gra polega na losowaniu płytek z literami i układaniu z nich słów na planszy. Każdy z graczy w jednej kolejce dysponuje siedmioma płytkami. Słowa układane na planszy muszą się ze sobą łączyć, przez co przypominają rozwiązaną krzyżówkę. Każde słowo jest punktowane, a rozgrywkę wygrywa gracz z największą liczbą punktów.

Grę Scrabble wymyślił Alfred Mosher Butts w 1931 roku. Po Wielkim Kryzysie z 1929 roku, jako bezrobotny architekt, postanowił zrewolucjonizować rynek gier planszowych. Przeprowadził wiele analiz rynku gier, a następnie połączył elementy kilku z nich tworząc grę Lexiko, a następnie Criss Cross Words. Gra początkowo nie zainteresowała żadnej z wytwórni, bowiem uznano ją za nudną. Dopiero w 1948 roku fan gier planszowych, biznesmen James Brunot postanowił podjąć współpracę z Alfredem Buttsem. Wspólnie urościli zasady i ulepszyli grę, którą nazwali Scrabble. Co ciekawe, Butts nadał literom wartości punktowe, opierając się na częstotliwości ich występowania na pierwszej stronie New York Times’a.

Przez kolejne dwa lata James Brunot przy współpracy kilkunastu pomocników stworzył w prowizorycznym warsztacie 2400 egzemplarzy gry Scrabble. Całe przedsięwzięcie przyniosło stratę w wysokości 450 dolarów. Gra jednak zaczęła powoli zdobywać popularność. Według pogłosek wpływ na jej dzisiejszą sławę miał Jack Strauss, dyrektor jednego z najbardziej znanych domów towarowych Macy’s. Podczas wakacji w 1952 roku grał w Scrabble wraz z rodziną i tak mu się spodobała, że po powrocie złożył u producentów bardzo duże zamówienie, by sprzedawać ją w swoim sklepie.

Współcześnie gra Scrabble jest dostępna w 31 językach. Dotychczas w 121 krajach sprzedano już ponad 150 milionów egzemplarzy. Gra doczekała się także wielu różnych wersji, np. podróżnej czy dedykowanej dzieciom.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /NOW/ 10.04.2023