Agencja Informacyjna: Optymista to osoba, która postrzega życie jako błogosławieństwo, a świat jako miejsce dobre. Wierzy w ludzi i w to, że wszystkie wydarzenia mają swój pozytywny wymiar. Optymista, wbrew wszelkim przeciwnościom losu jest pozytywnie nastawiony do świata i nie zamartwia się rzeczami, na które nie ma wpływu. Teraz, w poniedziałek 21 sierpnia 2023 r. będzie obchodzony Światowy Dzień Optymisty.
Noam Chomsky – amerykański językoznawca, filozof, działacz polityczny uważa, że „optymizm jest strategią tworzenia lepszej przyszłości.” Natomiast Winston Leonard Spencer Churchill – brytyjski polityk, mąż stanu, mówca, strateg, pisarz i historyk, malarz, dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa, laureat literackiej Nagrody Nobla, honorowy obywatel Stanów Zjednoczonych, który w 2002 r., w plebiscycie organizowanym przez BBC został uznany za najwybitniejszego Brytyjczyka wszech czasów, wyznał, że jest optymistą. „Bycie kimkolwiek innym nie zdaje się być do czegokolwiek przydatne.”
Światowy Dzień Optymisty obchodzony jest od 2016 roku. Jego pomysłodawcą jest Mariusz Pujszo. Organizacją obchodów zajmuje się jego fundacja „Jestem Optymistą”. Wydarzeniu towarzyszą Festiwal Optymizmu i Gala „Optymista Roku”. Fundacja „Jestem Optymistą” została utworzona przez Mariusza Pujszo w 2015 r. W 2016 r. zainicjowała obchody Światowego Dnia Optymisty. W 2023 r. odbędą się one w poniedziałek 21 sierpnia 2023 r. Dzień ten jest okazją do przyznania wyróżnień „Super Optymista Roku”, „Optymista Roku”, „Optymistyczne Miejsce Roku”, czy też „Optymistyczna Firma”.
Optymista to człowiek, który wierzy, że świat to dobrze urządzone miejsce, akceptuje to, co przynosi mu los, nie czuje zawiści, nie jest zazdrosny, cieszy się tym, co ma, potrafi odczuwać radość na myśl o sukcesach innych ludzi, we wszystkich wydarzeniach szuka pozytywnych stron, radzi sobie z przeciwnościami losu, rozwiązuje problemy zamiast się nimi zamartwiać, nie stresuje się tym, na co nie ma wpływu, nie tworzy czarnych scenariuszy, nie czuje lęku przed przyszłością.
W gronie dotychczasowych laureatów tytułu „Super Optymista Roku” znaleźli się m.in.: Aleksander Doba, Urszula Dudziak, Jerzy Gruza, Grzegorz Halama, Otylia Jędrzejczak, prof. Michał Kleiber, Robert Korzeniowski, Czesław Lang, Radosław Liszewski, Marcin Miller, Krzysztof Skiba, Izabela Trojanowska oraz Alicja Węgorzewska. Tytułem „Optymista Roku” wyróżnieni zostali m.in. Juliusz Erazm Bolek, Jerzy Bończak, Henryk Gołębiewski, Jacek Kawalec, Laura Łącz, Leszek Mellibruda, Michał Milowicz, Krzysztof Miruć, Marek Włodarczyk, Maciej Orłoś, Iwona Pavlović, Robert Rutkowski, Krzysztof Skiba, oraz Reprezentacja Artystów Polskich.
Są różne rodzaje optymizmu: optymizm sytuacyjny (występuje w momencie konkretnych sytuacji, które dają duże poczucie szczęścia, np. zaręczyn, ślubu, narodzin dziecka, awansu w pracy), optymizm realistyczny(polega na akceptacji swojego stylu życia, statusu społecznego i możliwości), optymizm nierealistyczny (oczekiwania i plany są większe od możliwości, co może być niebezpieczne), optymizm sprawczy (polega na myśleniu, że można zmienić swoje życie i że człowiek ma wpływ na swój los), optymizm dyspozycyjny (wiara, że dobre rzeczy wygrywają ze złymi), optymizm strategiczny (oczekiwanie, że świat jest miejscem dobrym, ale warto kontrolować to, co dzieje się).
Optymistyczne i radosne podejście do życia przekłada się na zdrowie. Optymiści żyją dłużej, są dużo bardziej odporni na infekcje i choroby. Nie stresują się, mają niski poziom kortyzolu, nie cierpią na bezsenność, rzadziej zapadają na choroby sercowo-naczyniowe. Dbają o zdrowie psychiczne, nie cierpią więc na obniżenia nastrojów, depresje ani stany lękowe.
Światowy Dzień Optymisty to doskonały moment, aby przekonać Polki i Polaków warto o lepszy nastrój i pogodę ducha. Fundacja „Jestem Optymistą” dba o propagowanie pozytywnego myślenia ze szczególną koncentracją na ocenie życiowych perspektyw, osiągnięć i relacji międzyludzkich. W poniedziałek 21 sierpnia 2023 roku organizacja zaplanowała szereg wydarzeń związanych z obchodami Światowego Dnia Optymisty. Hostessy będą wręczały mieszkańcom Warszawy zielone opaski z napisem „Jestem Optymistą”. Zostanie przeprowadzony sondaż telewizyjny wśród mieszkańców stolicy Polski, czy wiedzą, że 21 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Optymisty? Pytania będą też dotyczyć, tego jak ważne jest pozytywne myślenie w życiu rozmówców?
W poniedziałek 21 sierpnia 2023 r. Fundacja „Jestem optymistą” zorganizuje sympozjum, którego przewodnim tematem będzie optymizm. Udział w nim zapowiedziało grono naukowców oraz osoby, które kierujących się na co dzień optymistycznymi wartościami. Temu spotkaniu będzie przewodniczył Mariusz Pujszo, a wśród prelegentów znajdzie się dr Leszek Mellibruda, wybitny socjolog, który wraz z Mariuszem Pujszo jest autorem Dekalogu Optymisty. Tematem przewodnim sympozjum będzie pytanie, co zrobić, aby wśród Polaków było więcej optymistów i aby coraz więcej osób doceniało wagę pozytywnego myślenia. Ma również wystąpić Juliusz Erazm Bolek – Optymista Roku 2022, który tytuł ten otrzymał m. in. za optymistyczny poemat „Sekrety życia. Kalendarz poetycki”, a jednocześnie wykładowca Wyższej Szkoły Promocji w Warszawie.
W godzinach popołudniowych w trakcie Festiwalu Optymizmu zaprezentują się stypendyści Fundacji „Jestem Optymistą” z ubiegłych lat oraz zostaną wręczone stypendia dla jej nowych podopiecznych. Goście będą mogli się dowiedzieć o założeniach Fundacji „Jestem Optymistą” oraz w trakcie Optymistycznego Wydarzenia przyznane zostaną tytuły „Optymista Roku”, „Optymistyczne Miejsce” oraz „Optymistyczne Miasto. Laureaci optymistycznych wyróżnień oraz goście będą uczestniczyć w Optymistycznym Wydarzeniu do hotelu Renaissance Airport w Warszawie.
Wieczorem, w poniedziałek 21 sierpnia 2023 r. odbędzie się Optymistyczne Wydarzenie, podczas którego przyznane zostaną wyróżnienia „Optymista Roku”, „Optymistyczne Miejsce”, „Optymistyczna Firma”. Galę uświetnią występy znanych artystów w optymistycznym repertuarze. Jednym z patronów medialnych Światowego Dnia Optymisty jest Agencja Informacyjna.