Międzynarodowy Dzień Młodzieży

 

Agencja Informacyjna Międzynarodowy Dzień Młodzieży (ang. International Youth Day) to święto obchodzone corocznie 12 sierpnia. Ustanowione zostało 17 grudnia 1999 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i z inicjatywy Światowej Konferencji Ministrów Odpowiedzialnych za Sprawy Młodzieży. Obchody tego dnia realizuje co roku Światowy Program Działań na Rzecz Młodzieży (ang. World Programme of Action for Youth).

Światowe Dni Młodzieży w Portugalii

Młodzież odgrywa istotną rolę w społeczeństwie. To właśnie oni stanowią przyszłość świata i dlatego tak ważne jest by mieli wpływ na kształtowanie rzeczywistości. Od tego zależy czy w przyszłości będą mogli żyć w bezpiecznym i przyjaznym środowisku odpowiadającym ich potrzebom. Celem Międzynarodowego Dnia Młodzieży  jest zwrócenie uwagi na to jak ważny jest głos młodzieży i że należy go zawsze wysłuchać.

Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Młodzieży odbyły się 12 sierpnia 2000 roku. W ramach obchodów święta co roku organizowane są konferencje, dyskusje, spotkania z przedstawicielami władz, warsztaty, przedsięwzięcia artystyczne i charytatywne. Działania te mają zachęcić młodzież do aktywnego angażowania się w działania na rzecz zarówno rówieśników jak i lokalnej społeczności. Międzynarodowy Dzień Młodzieży ma także zachęcać nastolatki do wygłaszania swoich poglądów i przedstawiania władzom pomysłów jak rozwiązywać kwestie dotyczące młodzieży.

8 sierpnia – Wielki Dzień Pszczół

Podczas tegorocznych obchodów motywem przewodnim będzie świadomość ekologiczna i klimatyczna. Tematyka ma uzmysłowić młodzieży jak wielki wpływ mają ich decyzje na środowisko oraz zachęcić do większego dbania o planetę. Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Młodzieży 2023 jest pokazanie młodemu pokoleniu, że to oni doświadczą skutków zachodzących obecnie zmian klimatycznych, a co za tym idzie powinni aktywniej podejmować decyzje w tej kwestii.

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 11.08.2023