Pracodawca Godny Zaufania na dzisiejszym rynku pracy

 

Bezrobocie spada. Wynagrodzenia rosną. Dzieje się to w sytuacji, kiedy rynek pracy powiększył się 3 miliony stanowisk pracy, a 2 miliony Polaków w wieku produkcyjnym wyjechało z Polski. Oznacza to, że w kraju mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a to stawia przed pracodawcami coraz poważniejsze wyzwania.

W sierpniu br. bezrobocie spadło do rekordowo niskiego poziomu 5,8 proc.. Temu trendowi towarzyszy dynamika wzrostu średnich płac ok. 7 proc.

W 2019 roku płaca minimalna ma wynieść 2.250 zł.

Efekt jest taki, że rośnie rotacja pracowników. Wiele przedsiębiorstw napotkało bariery w rozwoju spowodowane brakiem osób, które mogłyby wykonać nowe zadanie. Taka sytuacja sprawia, że pracodawcy zaczęli konkurować między sobą na rynku zewnętrznym, ale również w zakresie atrakcyjnych warunków pracy.

Jednym z rozwiązań, które mogą pomóc pracodawcom w uzyskaniu przewagi nad konkurencją są „Pozapłacowe systemy motywacyjne”. Temu też poświęcona była debata ekspertów Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” jaka odbyła się w czwartek 27 września br.) w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej. Uczestniczyli w niej Piotr Soroczyński (główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej), Michał Lipiński (dyrektor Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”), Piotr Dubno (ekspert Instytutu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju), Mariusz Kozłowski (Kierownik Wydziału ds. Strategii Zarządzania Kapitałem Ludzkim Telewizji Polskiej), Anna Goleniowska, Dyrektor HR EmiTel S.A.) i Robert Moroń (Dyrektor Benefit Systems). Debatę prowadził Juliusz Bolek Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytut Biznesu.

Podczas debaty „Pozapłacowe systemy motywacyjne” rozmawiano o zmianach na rynku pracy i jego specyfice w sytuacji kiedy to pracownicy mogą dyktować warunki zatrudnienia. Dyskutanci rozmawiali o tym jak radzą sobie pracodawcy przy dzisiejszych uwarunkowaniach rynkowych. Wskazywano na nowe wyzwania jakie przed przedsiębiorcami stawia nowe pokolenie pracowników.

Rozmówcy wskazywali na konieczność budowania długofalowej lojalności zatrudnionych poprzez realizację odpowiedzialnej, zgodnej z normami europejskimi, polityki pracowniczej.

Eksperci omawiali też przykłady programów motywacyjnych dla pracowników.

Robert Moroń, dyrektor ds. komunikacji Benefit Systems zauważył, że

„Karty typu MultiSport stały się już nieodłącznym elementem pakietów benefitów przy zatrudnianiu pracownika. Dają one dostęp do 4 tysięcy obiektów sportowych i 70 różnych aktywności sportowych. To nie tylko kwestia samopoczucia pracownika, ale też oszczędności samej firmy choćby z tytułu zmniejszonej absencji chorobowej. Ale wiele jeszcze jest do zrobienia. Gdyby tylko co druga nieaktywna osoba zaczęła ćwiczyć to koszty pracodawców zmniejszyłyby się o 3 mld zł w skali roku, a koszty służby zdrowia o 0,5 mld.”

Te dane obrazują, ze działania na rzecz pracowników przynoszą, ze względu na skalę, można powiedzieć ogólnospołeczne korzyści. Sprawiają zmniejszenie obciążenia dla służby zdrowia oraz wpływaja pozytywnie na zdrowotność.

Wiele programów motywacyjnych często wykracza poza typowe benefity i wymagają więcej zaangażowania ze strony zarządzających. Na ten aspekt zwróciła uwagę Anna Goleniowska, dyrektor Human Resources EmiTel:

„Motywacją młodych ludzi jest to, że mają wpływ na rozwój organizacji, a tym samym na rozwój własny. W EmiTel pracownicy wyraźnie wskazują, że to co najbardziej buduje ich zaangażowanie to możliwość rozwijania swoich kompetencji i uczenia się nowych rzeczy, ale też możliwość wykorzystania swoich umiejętności w codziennej pracy. Takie możliwości daje właśnie nasza firma, dzięki czemu udaje nam się zbudować z pracownikami długofalową więź.”

Debata „Pozapłacowe systemy motywacyjne” odbyła się w ramach konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”, którego laureatów będzie można poznać już 24 października br.

„Debata jak i konkurs „Pracodawca Godny Zaufania”, mają promować wśród pracodawców odpowiedzialną, zgodną z normami europejskimi politykę pracowniczą i politykę socjalną. Tytuł ten przyznawany jest firmom i instytucjom, które uwzględniając rozwój zawodowy pracowników i ochronę ich praw wypracowują ciekawe i skuteczne rozwiązania w zakresie polityki pracowniczej. – Wyjaśnia Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej i jeden z twórców Konkursu.

Partnerami debaty „Pozapłacowe systemy motywacyjne” byli: Kapsch Telematic Services, EmiTel S.A., Benefit Systems S.A. Honorowy patronat nad Konkursem „Pracodawca Godny Zaufania” objęli: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Rolnictwa i Ministerstwo Energii. Patronami medialnymi Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” zostali: Polskie Radio Program 3, Polska the Times, ISBnews, Super Biznes, Gazeta Polska, niezalezna.pl, kurier365.pl, raportcsr.pl

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /DEC/ 27.09.2018