„Osiem nabojów i opaska na ramię” to specjalny utwór przygotowany przez Kamila Ciepieńko – warszawskiego radnego z Pragi-Północ. To jego pomysł na uczczenie 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W piosence „Osiem nabojów i opaska na ramię” autor tekstu wciela się w postać młodego warszawiaka z Pragi, z czasów Powstania Warszawskiego.
W utworze mówi o swoich tragicznych wspomnieniach z walk z Niemcami o stolicę Polski w 1939 r. po wybuchu II wojny światowej. To wyjaśnia motywy jego decyzji o chwyceniu za broń. Dlatego właśnie zdecydował się na udział w Powstaniu Warszawskim w sierpniu 1944 r., którego celem było wyzwolenie stolicy Polski z pod niemieckiej okupacji.
„Miałem zaszczyt i honor rozmawiać z warszawskimi Powstańcami. To nie były przygodne spotkania, ale długie i ważne rozmowy. Uważam, że jedne z najważniejszych, które odbyłem w życiu. – Wspomina Kamil Ciepieńko – radny dzielnicy Praga-Północ ze stowarzyszenia „Kocham Pragę”.
Z utworu „Osiem nabojów i opaska na ramię” można się dowiedzieć o ostatnich chwilach młodego Powstańca Warszawskiego, o zabitej jego rodzinie i ukochanej.
– „Mam przy sobie trzy kule, dzisiaj nie, ale jutro się do Ciebie przytulę. Obiecuję….” – To ostatnie słowa utworu Kamila Ciepeńki.
W wideo „Osiem nabojów i opaska na ramię” zostały wykorzystane ujęcia z serialu telewizyjnego „Stulecie Winnych” produkcji TVP, filmu „Pianista”, przedwojennych kronik filmowych oraz zdjęcia Eugeniusza Lokajskiego i Zygmunta Walkowskiego.
Autor nie czerpie żadnych korzyści z tytułu tej publikacji.
To już kolejny utwór radnego Kamila Ciepeńko. W kwietniu 2020 r. nagrał utwór „Dyżur bohaterów”, w podziękowaniu dla pracowników służby zdrowia, walczących z pandemią korona wirusa SARS-CoV-2.
Klip cieszył się dużym zainteresowaniem. Obejrzało w na portalu społecznościowym youtube ponad 12.000 widzów.
Radny Kamil Ciepieńko od lat prowadzi lokalne uroczystości przy ul. Brzeskiej 24, w miejscu ataku praskich powstańców na budynek PASTY w 1944 r.
Jest też autorem mapy, która przedstawia położenie oddziałów i miejsca natarć z okresu Powstania Warszawskiego na mapie dzisiejszej Pragi-Północ. Pierwszego sierpnia o godz. 17.00, na elewacji Galerii Wileńskiej na pl. Wileńskim w Warszawie, z inicjatywy radnego, zostanie wywieszona ogromna (240 mkw) biało-czerwona flaga z symbolem Polski Walczącej.
Kamil Ciepieńko jest przewodniczącym Komisji Kultury, Sportu i Promocji. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga, wiceprezes Stowarzyszenia Kocham Pragę.
Z dzielnicą i osiedlem Praga II jest związany od pierwszych dni życia. To lokalny patriota, który działa na rzecz warszawskiej Pragi. Jest pomysłodawcą tężni solankowej na pl. Hallera, inicjatorem kina na elewacji kamienicy przy ul. Ząbkowskiej i specjalnej iluminacji na PGE Narodowym z okazji 360. rocznicy nadania Pradze praw miejskich. Znalazł też kompromis między mieszkańcami inicjując pierwszy praski bieg uliczny, który odbył się… wieczorem. W 2012 r. doprowadził do zorganizowania pod katedrą św. Floriana pierwszej bożonarodzeniowej żywej szopki, która na stałe wpisała się już w kalendarz działań praskiego urzędu. Wydaje magazyn i serwis „Przegląd Praski”. Opublikował książkę „Praga II. Nasza historia”.
Przydatne linki:
Mapa Powstania Warszawskiego Na Pradze, https://kamilciepienko.pl/dzialania/mapa-powstania-warszawskiego-na-pradze/
Największy znak Polski Walczącej zostanie zaprezentowany na Pradze, https://przegladpraski.pl/najwiekszy-znak-polski-walczacej-zostanie-zaprezentowany-na-pradze-legendarna-kotwica-jest-juz-gotowa/