Tragiczna śmierć pisarki Mai Lidii Kossakowskiej

 

Polska literatura fantastyczna straciła wybitną pisarkę. W nocy z 22 na 23 maja 2022 roku w pożarze zginęła Maja Lidia Kossakowska, zwana „pierwszą damą polskiej fantastyki”. Miała zaledwie 50 lat. W wyniku wypadku ucierpiał też mąż Mai Lidii Kossakowskiej, Jarosław Grzędowicz, który próbował ratować małżonkę z płonącego domku działkowego.

 

Znana fanom literatury fantastycznej autorka, Maja Lidia Kossakowska, nie żyje. Autorka słynnej serii „Zastępów Anielskich” zginęła w tragicznych okolicznościach. Według informacji podanych przez dziennikarza, a prywatnie przyjaciela pisarki, Łukasza Wiśniewskiego, Maja Lidia Kossakowska zginęła w nocy z 22 na 23 maja 2022 roku w wyniku pożaru domku działkowego w Starych Załubicach przy ulicy Mazowieckiej, w gminie Radzymin. “Moja przyjaciółka, wręcz starsza siostra z wyboru, Maja Lidia Kossakowska zginęła w pożarze.” – napisał we wpisie na Facebooku dziennikarz Łukasz Wiśniewski. – „Wspólny znajomy jedzie na działkę poszukać kotów, które, o ile miały szanse przeżyć, są gdzieś tam przerażone.” – Dodał we wpisie.

 

Maja Lidia Kossakowska była feralnej nocy na działce razem z mężem, także pisarzem fantastyki, Jarosławem Grzędowiczem, który próbował ją ratować. Do pożaru doszło, gdy Jarosław Grzędowicz wyszedł po drewno do kominka. Kiedy wrócił, domek na działce już płonął. Niestety pisarz nie był w stanie przebić się przez ścianę ognia, która trawiła budynek z pisarką uwięzioną w środku. W wyniku wypadku Jarosław Grzędowicz został dotkliwie poparzony. Na miejsce ruszyli strażacy. Wejście do budynku było jednak niemożliwe. Po opanowaniu pożaru znaleziono zwłoki pisarki. Przyczyny pożaru będzie ustalać biegły z zakresu pożarnictwa oraz policja pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wołominie. Maja Lidia Kossakowska podkreślała często, że dom letniskowy w Starych Załubicach był miejscem powstania wielu utworów małżeństwa i źródłem inspiracji…

 

 

Na profilu wydawnictwa Fabryka Słów, na portalu społecznościowym widnieje wpis: „Nie ma słów właściwych, by przekazać taką informację. Dziś w nocy odeszła od nas Maja Lidia Kossakowska. Tragiczny wypadek pozostawił nas wszystkich w niedowierzaniu i szoku. Maju, za kilka dni mieliśmy się spotkać, porozmawiać, pośmiać się – jak zawsze. Pozostawiłaś po sobie pustkę, której jeszcze nie umiemy ogarnąć.”

 

 

Maja Lidia Kossakowska, a właściwie Maja Lidia Korwin-Kossakowska-Grzędowicz, urodziła się 27 lutego 1972 roku w Warszawie. Już od dziecka przejawiała zainteresowanie fantastyką. „Już jako bardzo mała dziewczynka pisałam rożne opowiastki o zwierzątkach, które coś tam postanawiały razem zdziałać, ale bardzo szybko zastąpili je kosmonauci. I poważna, twarda literatura science-fiction, taka z heroicznymi dylematami, ratowaniem zamieszkałych planet kosztem własnego życia, a także odpowiednio kosmicznymi problemami. Skrobałam to wszystko w brulionach w kratkę, okropnie przejęta.” – Wyznała kiedyś Maja Lidia Kossakowska.

 

Maja Lidia Kossakowska była absolwentką Wydziału Archeologii Śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W jednym z wywiadów zaznaczała, że wybór kierunku studiów był zdeterminowany przez jej fascynację fantastyką. „Zachwycił mnie ten ogromny, oszałamiający świat. W tej tradycji antropologicznej splatają się wątki mitologiczne i teologiczne z przeróżnych kultur. (…) Postanowiłam, że w takim razie stworzę świat, który będzie konglomeratem tych wszystkich źródeł, a jednocześnie będzie mój, osobisty – mówiła Maja Lidia Kossakowska w 2015 r. w rozmowie z portalem studenckim Kontra. Postacie aniołów, wywodzące się z tradycji religijnej Bliskiego Wschodu, był częstą inspiracją dla jej późniejszych powieści.” – Wyjaśnia Maja Lidia Kossakowska.

 

 

Maja Lidia Kossakowska zadebiutowała opowiadaniem „Mucha”, opublikowanym w piśmie „Fenix” w 1997 roku. Publikowała serie powieści oraz opowiadania. Największą popularnością i uznaniem krytyków cieszy się seria „Zastępy Anielskie”. W skład serii wchodzi siedem tytułów. Została wielokrotnie wyróżniania. W 2001 roku otrzymała nagrodę pisarzy Srebrny Glob. W 2006 roku pisarka otrzymała Złotego Kota za cykl anielski. W 2007 roku –  za opowiadanie “Smok tańczy dla Chung Fonga” i 2012 roku – za powieść “Grillbar Galaktyka”, w ręce Mai Lidii Kossakowskiej trafiły Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza Zajdla, do których była ośmiokrotnie nominowana. Pisarka angażowała się w działania środowiska pisarzy nurtu fantasy. Uczestniczyła w konwentach fanów fantastyki, przyjaźniła się z wieloma pisarzami fantasy. Prywatnie była żoną innego pisarza fantasy, Jarosława Grzędowicza.

 

 

Jarosław Grzędowicz urodził się we Wrocławiu 3 maja 1965 roku. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Debiutował w 1982 roku opowiadaniem „Azyl dla starych pilotów”, opublikowanym w tygodniku “Odgłosy”. Także w 1982 roku, także w „Odgłosach” pisarz zamieścił utwór „Twierdza Trzech Studni”, który uchodzi za pierwszy utwór fantasy w literaturze polskiej.

 

 

W 1990 roku Jarosław Grzędowicz razem z Rafałem Ziemkiewiczem, Andrzejem Łaskim, Krzysztofem Sokołowskim i Dariuszem Zientalakiem założył magazyn literacki “Fenix”. Od roku 1993 aż do ostatniego numeru czasopisma w 2001 roku był jego redaktorem naczelnym. W roku 2003 ukazał się zbiór jego opowiadań grozy „Księga jesiennych demonów”. „Literatura grozy pozwala upostaciowić zjawiska, których się boimy, a które w realnym świecie nie mają kształtu, przyczyny ani sensu. W horrorze przestają być przypadkowym kaprysem losu, dostają własne ciało, zaczynają podlegać jakimś regułom, choćby i obłąkanym, ale dzięki temu możemy z nimi walczyć. Horror daje nam nadzieję istnienia jakiegoś wyższego sensu.” – Uważa  Jarosław Grzędowicz.

 

 

Jarosław Grzędowicz był zawsze pierwszym czytelnikiem książek swojej żony Mai Lidii Kossakowskiej, która była czynną pisarką, jeszcze zanim wzięli ślub. Maja Lidia Kossakowska publikowała pod panieńskim nazwiskiem, bo – jak mówiła – nie chciałaby wprowadzać czytelników w błąd nazwiskiem swego męża.

 

Agencja Informacyjna, kultura, /SYL/ 25.05.2022