„Kilka obcych słów po polsku” (nasze wideo)

„Spotykamy się w pięćdziesiątą rocznicę Marca ’68 i przyglądamy młodszemu pokoleniu. Kim są dzieci emigrantów marcowych? Jak wyglądało ich dzieciństwo, jak kształtowała się ich tożsamość narodowa, kulturowa, religijna?” 
„Kilka obcych słów po polsku” to spektakl o Marcu ’68 inny niż wcześniejsze próby mierzenia się z tym tematem.
Reżyserka Anna Smolar – urodzona i wychowana w Paryżu córka marcowych emigrantów w centrum uwagi stawia pokolenie dzieci, których rodzice doświadczyli wydarzeń marcowych. Tekst autorstwa Michała Buszewicza opiera się na relacjach starszego pokolenia, dla którego ojczyzną była, lub jest, Polska oraz młodszego pokolenia dzieci emigrantów z 1968 r. Ważnym materiałem dla powstawania spektaklu były również rozmowy, które Mike Urbaniak przeprowadził w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Europie.
Anna Smolar i Michał Buszewicz tak piszą o przedstawieniu:

„Spotykamy się w pięćdziesiątą rocznicę Marca ’68 i przyglądamy młodszemu pokoleniu. Kim są dzieci emigrantów marcowych? Jak wyglądało ich dzieciństwo, jak kształtowała się ich tożsamość narodowa, kulturowa, religijna?

Czy Marzec żyje dalej gdzieś w nas i może dać o sobie znać w kolejnych pokoleniach? Co młode pokolenie wie o tamtych wydarzeniach? Co dostajemy w spadku, jakie wspomnienia, obrazy, klisze? Ile Marca w nas? Jak wygląda wymiana między pokoleniami o diametralnie różnych doświadczeniach? Dlaczego rozmowa z rodzicami o przeszłości jest czymś na co tak trudno się odważyć?”

 

 

Fot. Agencja Informacyjna (MAN)

http://agencja-informacyjna.com/teatr-zydowski-i-teatr-polski-o-marcu-68/