Dzień Lotnictwa Polskiego obchodzony jest 28 sierpnia przez lotnictwo cywilne, wojskowe oraz cały przemysł lotniczy . Coroczne święto jest jedną z oficjalnych uroczystości wojskowych.
Dzień ten upamiętnia zwycięstwo kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932.
Święto zostało ustanowione na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej – Janusza Onyszkiewicza w 1993 roku. Podpisana została przez prezydenta Lecha Wałęsę.
W poprzednich latach kilkukrotnie zmieniało formę i było celebrowane w różnych terminach. Początkowo Dzień Lotnictwa Polskiego obchodzono to 5 listopada. Później, w 1932 roku decyzją marszałka Józefa Piłsudskiego zostało przeniesione na 11 listopada, by połączyć świętowanie wraz z Dniem Niepodległości. Po II wojnie światowej termin wyznaczono na 1 września, z kolei od 1950 roku był to 23 sierpnia.
Polska od dekad może pochwalić się znakomitymi pilotami. Kilkunastu z nich miało sporu udział w Bitwie o Anglię (1940 rok), byli to członkowie 303 Dywizjonu Myśliwskiego Warszawskiego im. Tadeusza Kościuszki. Zniszczyli ponad tysiąc niemieckich samolotów, większość z ogółu strat poniesionych przez Niemców.
“303” – Mama Selita
Główne obchody Święta Lotnictwa Polskiego corocznie mają miejsce w Warszawie. Najważniejszymi punktami są msza ku intencji lotników i składanie wieńców pod Pomnikiem Ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939-1945.
Agencja Informacyjna, Gospodarka /KAM/ 24.08.2021