W średniowieczu zieleń symbolizowała katastrofę i zło, a nawet była kojarzona z samym diabłem. Z biegiem czasu zielony stał się symbolem losu i przypadkowości – zarówno w ich dobrych, jak i złych aspektach. Niebawem będzie się można przekonać jak na tę barwę zapatrują się artyści wystawy „Zielony” organizowanej w ramach projektu Power of Art w Koneserze.
Warto wiedzieć, że zieleń to ważny kolor islamu, znajduje się on nawet na wielu flagach państw, w których ta religia ma charakter państwowy. Zielony jadeit jest symbolem Azji. Współcześnie barwa ta kojarzy się z życiem, harmonią, naturą i bliskim kontaktem z nią. Stanowi kolor uzdrowienia, nadziei i wolności. Odcienie zmieszanej z barwą błękitną kojarzą się ze świeżością, powodzeniem i zadowoleniem. Ludzie, ubierający się na zielono są optymistyczni, usposobieni spokojnie, nastawieni na słuchanie innych. Cieszą się, gdy mogą pomóc innym i zauważają rzeczy, na które inni nie zwracają uwagi.
Należy też dodać, że w określonych okolicznościach zieleń może być wiązana z niestabilnością, niepewnością i losowością. Odnosi się to głównie do miłości, nadziei, młodości, czy gier hazardowych. Zielony często kojarzy się także z pieniędzmi.
„Temat wystaw jest nieprzypadkowy”. Mówi Magdalena Mag Woźniak koordynatorka akcji „Power of Art w Koneserze” Agencji Informacyjnej. – „Główną rolę odgrywa w nich kolor jako jeden z najważniejszych czynników artystycznej komunikacji”.
„Zielony” to czwarte przedsięwzięcie społecznej interdyscyplinarnej inicjatywy artystycznej współpracujących ze sobą twórców, we wcześniejszych projektach artystycznych, oraz osób, o potwierdzonym i udokumentowanym dorobku, wyłonionych w konkursach”. – Wyjaśnia Agencji Informacyjnej Edyta Dzierż jedna z koordynatorek i uczestniczka projektu. – „Ekspozycja charakteryzuje się różnorodnością ideologiczną, stylistyczną i różne nośniki artystycznych przekazów”.
Na ekspozycji „Zielony” będzie można zobaczyć m.in. malarstwo, grafikę, fotografię, rzeźbę, kolaże, plakaty poetyckie. W projekcie biorą udział następujący artyści: Wit Bogusławski, Juliusz Erazm Bolek, Julita Delbar , Edyta Dzierż , Sławomir Golonko, Magdalena Hajnosz, Kuba Janyst, Anna Kossakowska, Krzysztof Rodak, Joasia Świerczynska, Magdalena Mag Woźniak , Monika Ewa Wójtowicz, Paweł Zakrzewski , Anna Pągowska, Bartosz Iwan, Danielle Lehtinen, Diana Nowosad, Dorota Wulczyńska, Ewa Köhler Mikowska Zamojska, Hanna Karasińska-Eberhardt, Iwona Piszczelska, Joanna Nasiłowska, Justyna Olszewska, Kamila Wojciechowicz-Krauze, Karolina Piotrowska, Magdalena Karłowicz, Marcin Painta, Michał Mroczka i Tomasz Zjawiony.
Otwarcie ekspozycji „Zielony” zaplanowano na sobotę 16 marca 2019 roku, na godz. 19:00 w Praskim Centrum Koneser (pl. Konesera 8 w Warszawie). Wystawa czynna będzie do 30 marca 2019 r. we wszystkie dni poza niedzielami niehandlowymi w godz. 12:00-20:00.
Patronami medialnymi i partnerami projektu Power of Art są: Agencja Informacyjna, Akademia Sztuki i Kultury – Klub Integracji Europejskiej, Art Imperium, Centrum Praskie Koneser, Klitka Atelier, Przedsiębiorcy.eu, Praska Ferajna, Warszawskie Stowarzyszenie Plastyków, Telewizja ATV spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie, Warszawa za darmo – waw4free, Związek Artystów Plastyków i Związek Pisarzy.
Agencja Informacyjna, Kultura /BEJ/ 13.03.2019