Leonardo umacnia pozycję

 

Koncern Leonardo, który jest liderem na rynku producentów śmigłowców wyznacza nowe standardy m. in. przez nowe produkty oraz rozszerzenie gamy szkoleń. Spółka jest również obecno w Polsce, poprzez PZL Świdnik.

 

Na Heli-Expo, największym pokazie lotniczym na świecie, Leonardo zaprezentował duże osiągnięcia Grupy na polu pozycji rynkowej, dostawy usług, postępów prowadzonych programów oraz obecności w Stanach Zjednoczonych. Ogłoszono też zawarcie szeregu nowych umów przez tego wiodącego producenta śmigłowców cywilnych na świecie. Grupa osiągnęła 40 proc. udziału w rynku w roku 2018.

Podpisano zamówienia na dwa morskie średnie śmigłowce dwusilnikowe AW 139, oraz na opcje dla czterech lekkich średnich maszyn AW 169 w Meksyku oraz na jeden dodatkowy śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy AW 139 dla Japońskiej Straży Przybrzeżnej. Ponadto produkty Leonardo mają po raz pierwszy wejść na ekwadorski rynek wojskowy: cztery jednosilnikowe śmigłowce AW 119, które zostaną niedługo dostarczone Siłom Powietrznym tego kraju dla realizacji misji szkoleniowych, użytkowych, patrolowych oraz w zakresie ewakuacji medycznej i misji poszukiwawczo-ratowniczych.

Postępy programu AW 609, poprzedzające uzyskanie certyfikacji FAA, obejmują rozpoczęcie produkcji seryjnej oraz przygotowanie pierwszej maszyny produkcyjnej do wejścia na etap montażu końcowego w zakładach filadelfijskich koncernu. Rozpoczęła się produkcja pierwszego pełnego symulatora lotu dla AW 609 a gotowość operacyjna jest spodziewana w 2020 roku. Symulator pozwoli na przeszkolenie następnej generacji pilotów zmiennośmigłowców w ramach zupełnie nowej kategorii certyfikacji cywilnej dla przenoszenia ładunków. Rośnie zainteresowanie rewolucyjną maszyną AW 609 – czego dowodem jest m. in. podpisanie memorandum porozumienia z firmą Nakanihon Air Service, mające na celu ewaluację wykonywania przez zmiennośmigłowce zadań w zakresie transportu ładunków i świadczenia usług publicznych w Japonii.

 

Leonardo, jako lider rynku cywilnego w Stanach Zjednoczonych, generujący większość przychodów z dostaw śmigłowców przez ostatnie dwa lata, umacnia swoje zaangażowanie w Stanach Zjednoczonych, aby sprostać rosnącym potrzebom rynku.

W 2020 roku zostanie otwarta nowa Akademia Szkolenia, zapewniając niezbędne usługi związane z ciągłym powiększaniem się floty śmigłowców w Ameryce Północnej i Łacińskiej. Zakłady w Filadelfii nadal koncentrują się na konkursie na śmigłowiec szkoleniowy TH-XX dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych: jednosilnikowy TH-119 IFR jest bliski uzyskania certyfikacji FAA; ponadto wprowadzono nowe, unikatowe zdolności w zakresie niezwykle ważnego zadania przeszkolenia pilów marynarki wojennej.

 

AW 109 Trekker, najnowszy i mający największe możliwości na rynku lekki śmigłowiec dwusilnikowy, wejdzie teraz na rynek Stanów Zjednoczonych dzięki uzyskaniu certyfikacji FAA. Jako najszybszy śmigłowiec w swojej kategorii dla przeprowadzania szybkich interwencji i jedyny mający kabinę umożliwiającą pełny dostęp do ciała pacjenta, od stóp do głów, dla służb ratownictwa medycznego, AW109 Trekker jest wprost stworzony do tego, aby wykorzystać możliwości obecne w Ameryce Północnej, będącej największym rynkiem lekkich śmigłowców dwusilnikowych dla służb ratownictwa medycznego, jako że wiele flot znajdujących się obecnie w służbie wymaga wymiany.

 

Leonardo to spółka wysokich technologii, która należy do grona dziesięciu największych przedsiębiorstw na świecie w sektorze lotniczym, obronnym i bezpieczeństwa.

Jest najważniejszą włoską spółką przemysłową. Działa w pięciu pionach biznesowych. Działalność przemysłową na dużą skalę prowadzi we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce i Stanach Zjednoczonych, gdzie działa także poprzez spółki córki, np. Leonardo DRS (elektronika w branży obronnej), a także spółki joint venture i partnerstwa: ATR, MBDA, Telespazio, ThalesAlenia Space oraz Avio. Konkurencyjna pozycja Leonardo na międzynarodowych rynkach wynika z jej wiodącej roli w obszarach nowoczesnych technologii oraz produktów (śmigłowce, samoloty, struktury lotnicze, elektronika, cyberbezpieczeństwo, systemy kosmiczne). Spółka Leonardo jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Mediolanie (LDO). W 2017 r. odnotowała skonsolidowane przychody w wysokości 11,7 mld EUR i zainwestowała 1,5 mld EUR w badania i rozwój. Od 2010 r. spółka Leonardo klasyfikowana jest w rankingu zrównoważonego rozwoju Dow Jones.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /BEJ/ 13.03.2019