Czy odpowiedzialnością za cierpienie Polaków, mieszkańców Czeczenii, jak też Syryjczyków należy obarczać mityczną „wojnę”, czy w każdym przypadku – jej sprawców? To pytanie, które stawia wystawa, której wernisaż odbędzie się już 26 maja w Teatrze Polskim w Warszawie.
Wystawa „15 mln ton. Warszawa – Grozny – Aleppo”, mówi o odpowiedzialności i konsekwencjach prowadzenia konfliktów zbrojnych.
Zobaczymy na niej zdjęcia z powstańczej Warszawy, następstwa walk w stolicy Czeczenii – Groznym (zdjęcia Krzysztofa Millera) i pożogi w największym syryjskim mieście – Aleppo (zdjęcia Michała Przedlackiego).
Te dramatyczne dokumenty ukazują ludzkie dramaty i wojenne spustoszenie.
Wernisaż wystawy „15 mln ton” odbędzie się 26 maja, o godz. 18.00, we foyer Sceny Kameralnej im. Sławomira Mrożka Teatru Polskiego.
Dzień później, 27 maja o godz. na Scenie Kameralnej odbędzie się debata „Prawda, prawdziwość, osobista proklamacja – sztuka w świecie post-prawdy”.
Gośćmi debaty będą: Krystyna Kurzab-Redlich, Michał Kacewicz, Marcin Mamoń, Robert Mazurek i Iwan Wyrypajew.
Uczestnicy debaty spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy w świecie sztuki prawda historyczna może być zmienna i zależna od siły osobistych proklamacji.
Organizatorem wydarzenia jest Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
Agencja Informacyjna, /EST/ 22.05.2018
Fot. Michał Przedlackiego