15 milionów ton cierpienia

 

Czy odpowiedzialnością za cierpienie Polaków, mieszkańców Czeczenii, jak też Syryjczyków należy obarczać mityczną „wojnę”, czy w każdym przypadku – jej sprawców? To pytanie, które stawia wystawa, której wernisaż odbędzie się już 26 maja w Teatrze Polskim w Warszawie.

Wystawa „15 mln ton. Warszawa – Grozny – Aleppo”, mówi o odpowiedzialności i konsekwencjach prowadzenia konfliktów zbrojnych.

Zobaczymy na niej zdjęcia z powstańczej Warszawy, następstwa walk w stolicy Czeczenii – Groznym (zdjęcia Krzysztofa Millera) i pożogi w największym syryjskim mieście – Aleppo (zdjęcia Michała Przedlackiego).

Te dramatyczne dokumenty ukazują ludzkie dramaty i wojenne spustoszenie.

Wernisaż wystawy “15 mln ton” odbędzie się 26 maja, o godz. 18.00, we foyer Sceny Kameralnej im. Sławomira Mrożka Teatru Polskiego.

Dzień później, 27 maja o godz. na Scenie Kameralnej odbędzie się debata „Prawda, prawdziwość, osobista proklamacja – sztuka w świecie post-prawdy”.

Gośćmi debaty będą: Krystyna Kurzab-Redlich, Michał Kacewicz, Marcin Mamoń, Robert Mazurek i Iwan Wyrypajew.
Uczestnicy debaty spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy w świecie sztuki prawda historyczna może być zmienna i zależna od siły osobistych proklamacji.

Organizatorem wydarzenia jest Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, /EST/ 22.05.2018

Fot. Michał Przedlackiego

Related Post