Pszczoły pod szczególną ochroną

 

 

Pszczoły są ważnym elementem ekosystemu. Nie tylko wytwarzają miód, ale poprzez zapylanie wpływają także na poprawny rozkwit większości roślin. To wpływa z kolei na jakość otrzymanych potem produktów.

 

Od 2013 roku obchodzimy Wielki Dzień Pszczół, który jest corocznym świętem wypadającym na 8 sierpnia.

 

Pszczoły żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Życie pszczoły jest bardzo krótkie, trwa tylko 40 dni. W ulu może przebywać nawet do 60 000 pszczół. Zimą ta liczba zmniejsza się do około 15 000. Ulem kieruje królowa, która jest największa ze wszystkich i najdłużej żyje. Robotnice zajmują się zbieraniem nektaru i zapylaniem roślin.

Tworzenie plastrów miodu to proces skomplikowany. Jedna pszczoła jest w stanie wytworzyć tylko kilka łyżeczek miodu. Na sam słoik 20 000 pszczół pracuje około trzy tygodnie. Rocznie są w stanie wyprodukować do 90 kilogramów miodu, z czego około 20 kilogramów zbierają pszczelarze. Reszta jest pożywieniem dla pszczół. Dlatego pszczelarze zazwyczaj zakładają tzw. pasieki złożone z kilkunastu do nawet kilkuset uli. Większość pszczelarzy umieszcza pasieki przy polach, by być blisko źródła nektaru.

Pszczołom szkodzi najbardziej roztocz, który powoduje chorobę nazwaną warriozą. Problemami są także warunki klimatyczne, np. susze wpływające na brak pożywienia.

 

Pszczoły bywały także elementem wykorzystywanym w kulturze. Przykładowo w Polsce znana jest bajka “Pszczółka Maja”, do której główną piosenkę śpiewał Zbigniew Wodecki. Piosenkę o “Pszczółce Mai” stworzył też zespół Akcent.

 

 

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=2qKi2yRdjCg[/embedyt]

 

 

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=vCf0yQ3dTHQ[/embedyt]

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /KAM/ 07.08.2019