Tadeusz Kościuszko bohaterem nowego filmu

Tadeusz Kościuszko polski bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775–1783) oraz przywódcy insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku jest postacią, o której powstaje film. Wstępnie produkcja nosi tytuł „Scarnborn”, a w wersji polskiej „Kos”. Reżyserem jest Paweł Maślona. Film ma przedstawiać losy Tadeusza Kościuszki po 1783 roku.

Reżyser Paweł Maślona postanowił wspólnie z producentami Anetą Hickinbotham oraz Leszkiem Bodzakiem z Aurum Film, studia, które wyprodukowało „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy, stworzyć film, w zupełnie innym klimacie niż dotychczasowe. Ma powstać wielkobudżetowy dramat historyczny o Tadeuszu Kościuszce (1746–1817) – Najwyższym Naczelniku Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku. Film dostał już dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Film zatytułowany wstępnie „Scarnborn”, a w wersji polskiej „Kos”, skupi się na etapie życia Tadeusza Kościuszki po 1783 roku.

Wówczas Tadeusz Kościuszko wracał do Polski, po okresie spędzonym w Stanach Zjednoczonych, gdzie brał udział w wojnie o niepodległość tego państwa, trwającej od 1775 do 1783 roku. Tam, za zasługi podczas bitwy pod Saratogą w 1777 roku Tadeusz Kościuszko otrzymał od Jerzego Waszyngtona Order Cyncynata. Scenariusz produkcji pisze Michał Artur Zieliński – scenarzysta i dziennikarz, który jest także finalistą konkursu Script Pro 2020, na którym uhonorowano go właśnie za scenariusz “Kos – western kościuszkowski”.

https://youtu.be/lg4pZJjzwL0

Akcja filmu ma się rozpocząć od chwili, gdy Tadeusz Kościuszko opuszcza Stany Zjednoczone razem ze swoim czarnoskórym przyjacielem, byłbym niewolnikiem, a zarazem osobistym lokajem – Jeanem Lapierrem, znanym pod pseudonimem Domingo.

Jean Lapierre Lapierre jest historyczną postacią, a jego losy były potwierdzone przez historyków. Film Pawła Maślony ukaże prawdziwą historię, gdy Tadeusz Kościuszko razem ze swoim kompanem rozpoczynają walkę z opresyjnym systemem feudalnym w Polsce. Mocno zaangażują się w walkę o wyzwolenie Polaków, spod dominacji Imperium Rosyjskiego i doprowadzą do rewolucji polskiej w 1794 roku przeciwko Rosji i Prusom. Słynna Insurekcja kościuszkowska zwana też powstaniem kościuszkowskim obejmowała również insurekcję warszawską, wileńską, kurlandzką, wielkopolską i kilka innych. Rewolta, z góry skazana była na niepowodzenie, położyła też kres suwerenności Polski na 123 lata. Sam Tadeusz Kościuszko natomiast, po złożeniu przysięgi carowi Pawłowi I Romanowowi, musiał udać się na emigrację polityczną.

Tadeusz Kościuszko to jedna z najciekawszych postaci historycznych, bohater w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, do którego dziedzictwa przyznaje się też Litwa oraz Białoruś.

Filmowa opowieść o tym bohaterze wydaje się być interesującym pomysłem. Jednak jak pisał o Tadeuszu Kościuszce Piotr Hapanowicz – kurator wystawy przygotowaną przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa „Rozważny i romantyczny. W 200. Rocznicę śmierci”:

„Ani pochodzenie, ani cechy psychiczne nie predestynowały Tadeusza Kościuszki do wielkości. Pozycję i znaczenie zawdzięczał wyłącznie swym zdolnościom i wytrwałości w dążeniu do celu. Niepozorny fizycznie, swój autorytet budował na kolejnych doświadczeniach i nabytych umiejętnościach.”

Ze wstępnych informacji wynika, że prace na planie filmu „Scarnborn”/ „Kos” rozpoczną się w 2022 roku.

Nie wybrano jeszcze odtwórców głównych ról. Aurum Film poszukuje obecnie międzynarodowych partnerów do produkcji filmu. Data premiery choć nie jest jeszcze znana, jednak także została zaplanowana na 2022 rok.

Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III (ur. 4 lutego 1746 w Mereczowszczyźnie, zm. 15 października 1817 w Solurze) – inżynier wojskowy, Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, generał lejtnant wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów, generał major komenderujący w Dywizji Wielkopolskiej w 1792 roku, brevet generał brygady Armii Kontynentalnej w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

W dowód szacunku i uznania społeczność polska usypała kopce poświęcone Tadeuszowi Kościuszce: w latach 1820–1823 na wzór istniejących w Krakowie kopców Wandy i Krakusa, w 1861 – Kopiec Kościuszki w Olkuszu, w 1917 – Kopiec Kościuszki w Połańcu, w 1917 – Kopiec Kościuszki w Tarnogrodzie, oraz Kopce Kościuszki we wsiach Racławice, Kiernozia, Uchańce oraz w Janowiczkach.

O Tadeuszu Kościuszce powstało już kilka filmów m.in.:

„Kościuszko pod Racławicami” – film fabularny z 1913, scenariusz i reżyseria: Orland na podstawie dramatu Anczyca; „Kościuszko pod Racławicami” – film fabularny z 1938, w reżyserii Józefa Lejtesa; „Inżynier Kościuszko” – film dokumentalny z 1977, zrealizowany przez Juliusza Janickiego; „Tadeusz Kościuszko” – film dokumentalny z 1987, scenariusz i reżyseria: Ryszard Rogoziński; „Jego imię Polska”. Tadeusz Kościuszko” – film dokumentalny z 2006, scenariusz i reżyseria: Lucyna Smolińska, Mieczysław Sroka; „Kościuszko – Człowiek, który wyprzedził swoje czasy” (ang. tytuł „Kosciuszko: A Man Before His Time”)– amerykański film dokumentalny o Kościuszce w reżyserii Alexa Storożyńskiego.

Paweł Maślona urodził się 6 lutego 1983 roku w Kędzierzynie-Koźlu. W roku 2011 ukończył studia na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest scenarzystą i jednym z najlepiej zapowiadających się reżyserów swojego pokolenia w Polsce.

Paweł Maślona ukończył politologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Następnie studia reżyserskie na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w trakcie których spotkał reżysera Marcina Wronę. Dzięki niemu Paweł Maślona szybko trafił do świata profesjonalnego kina. Jeszcze w trakcie studiów zaproponował mu, by był jego asystentem przy filmie „Chrzest” z 2010 roku. Doświadczenia z planu Paweł Maślona wykorzystywał przy swych kolejnych studenckich filmach. Najważniejszą okazała się jego etiuda dyplomowa “Magma”, z Łukaszem Simlatem w roli głównej. Paweł Maślona otrzymał za nią liczne nagrody, w tym wyróżnienia festiwali w Pradze, Cambridge, Palm Springs i Gdyni.

W 2017 roku Paweł Maślona nakręcił „Atak paniki”.

„To jest w gruncie rzeczy film trochę katastroficzny – mówi o nadchodzącej katastrofie. Stąd też “atak paniki” jako to wszystko, co się dzieje przed nią. To taki stan oczekiwania na katastrofę, która jest nieuchronna.” Mówił o swoim filmie. Film zdobył Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz był nominowany do Camerimage. W 2017 roku Paweł Maślona otrzymał nagrodę Perspektywa imienia Janusza “Kuby” Morgensterna za najbardziej obiecujący debiut reżyserski oraz nominację do Paszportu Polityki 2018 w kategorii “Film”.

https://agencja-informacyjna.com/kultura/premiera-nowego-filmu-rafala-geremka/

Agencja Informacyjna

Agencja Informacyjna / Kultura SYL/ 08.03.2021

Ilustracja – pomnik Tadeusza Kościuszki w Chicago fot. autorstwa Diego Delso, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23070867