Piękny album „Artyści Północnej Wielkopolski”

 

Dostępny jest już album „Artyści Północnej Wielkopolski”, który powstał w ramach projektu “Artyści Północnej Wielkopolski online” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura w sieci”.

 

Album „Artyści Północnej Wielkopolski” to bezpłatny, bogato ilustrowany, e-book o pilskich artystach. Wydawcą albumu jest Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, którego działalność finansowana jest z budżetu Powiatu Pilskiego.

 

E-book „Artyści Północnej Wielkopolski” to wyjątkowe dzieło, w którym znajdują się w wywiady z ośmiorgiem wybitnych artystów z regionu pilskiego.

Prawie 250 stron albumu wzbogacają reprodukcje obrazów twórców. „Z lektury rozmów z artystami wyłania się jeszcze jedna uniwersalna prawda: sam talent nie wystarczy, prawdziwe dzieło wymaga systematycznej pracy i autentycznego poświęcenia. I tę mądrość życiową polecam wszystkim, obojętnie w jakiej dziedzinie się realizują.” – Podsumował wydanie Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski. Wydawnictwo obiecuje, że w wywiadach rozmówcy rzeczy, o które nikt ich dotąd nie pytał!

 

Edmund Wolski – Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile zaznaczył: „Cieszę się, że udało nam się zrealizować taki projekt. Obejmując funkcję w pilskim BWAiUP zapowiedziałem, że chcę opracować i wydać podobną publikację. Artyści z Północnej Wielkopolski zasługują na popularyzację. Są to bardzo interesujące osobowości, z ogromnym dorobkiem, ale nie nawykłe do przepychania się i szukania poklasku. Mają dużo ciekawych rzeczy do opowiedzenia nie tylko o sztuce, którą tak pokochali i uprawiają, ale również o Bogu, o świecie, przyrodzie, o codziennym bytowaniu. To naprawdę pasjonująca lektura.” – Uważa Edmund Wolski – Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, które wydało album „Artyści Północnej Wielkopolski”.

 

Wspomniani rozmówcy to: Alfred Aszkiełowicz, Anna Kluza, Tadeusz Ogrodnik, Barbara Pierzgalska – Grams, Andrzej Podolak, Eugeniusz Repczyński, Andrzej Tomaszewski i Elżbieta Wasyłyk.

 

Alfred Aszkiełowicz urodził się w Zofiówce koło Wilna. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zajmuje się grafiką warsztatową, użytkową i malarstwem. Wystawia swoje prace w Polsce i poza granicami kraju. Otrzymał nagrodę w dziedzinie twórczości i upowszechniania plastyki oraz dziesiątki innych nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i międzynarodowych. Prace swoje eksponował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. U artysty grafika i malarstwo to „nierozłączne siostry dwie”.

„Właściwie to mówię, że stosuję płodozmian. Jeśli grafiką się nasycę, to robię malarstwo, albo robię też jednocześnie obie sztuki. Mam zajęcie i chyba nigdy nie będę się nudził. Jest to moją pasją.” – Wyznał Alfred Aszkiełowicz w wywiadzie opublikowanym w  albumie „Artyści Północnej Wielkopolski”.

 

Anna Kluza urodziła się w Czarnkowie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w obroniła pracę dyplomową na Wydziale Rzeźby.

Ukończyła też semestr letni na Akademii Sztuk Pięknych w Perugii we Włoszech. Anna Kluza jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Autorka kilku wystaw indywidualnych oraz uczestniczka wystaw zbiorowych w Polsce i zagranicą. Anna Kluza znalazła się w pierwszej grupie malarzy wybranych do pracy nad filmem „Twój Vincent”. „

Natknęłam się na pierwszy koncepcyjny zwaistun filmu „Twój Vincent”. To co zobaczyłam, zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Postanowiłam – Z moim wykształceniem plastycznym, malarskim, rysunkowym oraz z faktem, że kiedyś już parę różnych kopii dzieł mistrzów malarstwa wykonałam – spróbować swoich sił i zgłosić się do wytwórni Break Thru Films. I zgłosiłam się. Wysłałam swoje portfolio – musiałam odświeżyć swoje malowanie, bo studiowałam pięć lat rzeźbę i malarstwo było odstawione przez ten czas na bok. I ku mojemu zaskoczeniu, dostałam się.” – Wspomina w e-booku „Artyści Północnej Wielkopolski” Anna Kluza.

 

Tadeusz Ogrodnik urodził się Pułtusku. Studiował na wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Dyplom uzyskał w Pracowni profesora Andrzeja Pietscha. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i grafiką. Jego prace można było oglądać na wystawach indywidualnych w Rzeszowie, Bydgoszczy i Pile, oraz na wystawach zbiorowych środowiskowych i ogólnopolskich między innymi w Toruniu, Bydgoszczy, Krakowie, Warszawie, Tarnowie, Schwerinie. W wywiadzie dla wydawnictwa „Artyści Północnej Wielkopolski” powiedział:

„Uważam, że malarstwo tworzą nieliczne jednostki. Mogę im zaufać, one snują wewnętrzną opowieść, która mnie przekona. To są nieliczni twórcy, którzy mają w sobie to coś.”

 

Barbara Pierzgalska–Grams ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi.

Zajmuje się tkaniną unikatową, rysunkiem, malarstwem, projektowaniem wnętrz, tkanin przemysłowych i projektowaniem odzieży unikatowej. Wzięła udział w wielu wystawach zagranicznych i krajowych między innymi w Niemczech, Francji, Chorwacji, Serbii, Holandii. Prace artystki znajdują się w muzeach polskich oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

„W swojej sztuce balansuję na granicy realności i abstrakcji. I faktycznie, te dwa światy nieustannie się u mnie przenikają. Punktem wyjścia jest natura, a celem abstrakcja.” – Powiedziała artystka dla albumu „Artyści Północnej Wielkopolski”.

 

Andrzej Podolak to pilski artysta malarz, twórca w dziedzinie malarstwa sztalugowego, architektonicznego, grafiki, grafiki wydawniczej, architektury wnętrz, wystawiennictwa.

Przez wiele lat był dyrektorem pilskiego Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych. Wielokrotnie można było podziwiać jego obrazy na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Artysta został uhonorowany medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

„Mija już 50 lat prawie, jak siedzę i się „babram” w tych farbach… i czaruję. Bo ja jestem czarodziej!” Żartuje w wywiadzie dla albumu „Artyści Północnej Wielkopolski” artysta.

 

Eugeniusz Repczyński studia artystyczne w zakresie malarstwa i architektury wnętrz odbył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym środowisk Poznania i Piły. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, malarstwem architektonicznym, realizując wiele projektów w tym zakresie, a także projektowaniem architektury wnętrz. Bierze udział w wielu wystawach w kraju i za granicą.  Eugeniusz Repczyński równolegle uprawia malarstwo figuralne i pejzażowe. Dla albumu „Artyści Północnej Wielkopolski” powiedział:

„Dzieło sztuki musi mieć przede wszystkim konstrukcję. My mówimy: kompozycję. A co to jest właściwie konstrukcja? To są relacje pewnych proporcji do siebie.”

 

Andrzej Tomaszewski maluje „od zawsze”, ale jego dojrzałe, świadome i systematyczne tworzenie zaczęło się od 1990 roku.

Mniej więcej w tym samym czasie załamała się jego kariera utalentowanego lekkoatlety. Od lat bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Współpracował z pismami „Szpilki” i „Fantastyka”. Jego obrazy znajdują się w galeriach sztuki oraz kolekcjach prywatnych. Prace Andrzeja Tomaszewskiego sprzedawane są w największych domach aukcyjnych.

„Pewien znawca sztuki powiedział kiedyś, że jak patrzy na mój obraz, to czuje, że człowiek stoi przed obrazem, a na płótnie zapisane są jego działania: na przykład puszka po piwie skręcone, pety itp …”. – Opowiadał Andrzej Tomaszewski w wywiadzie dla albumu „Artyści Północnej Wielkopolski”.

 

Elżbieta Wasyłyk studiowała malarstwo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym, witrażem. Była dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Sztuki Rzeczypospolitej Polskiej i Fondazione Giovanni Paolo II w Rzymie. Otrzymała kilka nagród i wyróżnień z dziedziny malarstwa i poezji. Artystka stwierdziła w e-booku „Artyści Północnej Wielkopolski”:

„To nie jest tak, że gdzieś tam bujam. To czego doświadczam, to skupienie. Każdemu życzę takiego skupienia. Jest ono oczyszczające i uwalniające … Nie potrafię tego nazwać. Ale artyści, twórcy wszelkich profesji, którzy wchodzą w nie, wiedzą o czym mówię.”

 

Gdzie można obejrzeć e-booka  „Artyści Północnej Wielkopolski” ?

Wystarczy kliknąć w linka https://issuu.com/…/artysci_20polnocnej_20wielkopolski.

E-book jest także dostępny na naszej stronie www.galeriabwa.pila.pl.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /SYL/14.01.2021