Paderewski Superstar

 

Ignacy Jan Paderewski to postać wielowątkowa. W jakimś sensie jest on, jako polityk nawet ojcem współczesnego państwa polskiego i człowiekiem, który reaktywował polski patriotyzm i był pierwszym premierem reaktywowanej Polski. Jest to także wybitny pianista i kompozytor, gwiazda, geniusz! Dlatego właśnie Ignacy Jan Paderewski jest teraz bohaterem kulturalnym jesieni w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Teatr Wielki – Opera Narodowa zaplanowali długo oczekiwany, wyjątkowy koncert Preludium Premierowe: Paderewski Symfoniczny – Premiere Prelude: Symphonic Paderewski.

W trakcie koncertu zabrzmią najpiękniejsze utwory na fortepian i orkiestrę oraz Uwertura na orkiestrę symfoniczną Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu jednego z najlepszych współczesnych pianistów – Jonathana Plowrighta.

To okazja do szerszego spojrzenia na twórczość Ignacego Jana Paderewskiego, szczególnie dla melomanów, dla których dzieła fortepianowe zajmują w dorobku kompozytora miejsce pierwszoplanowe. Geniusz Paderewskiego interpretowany w sposób szczególny, osobisty przez Plowrighta, wysoko cenionego na świecie m. in. właśnie za interpretacje dzieł Paderewskiego, gwarantuje niezwykłe artystyczne doświadczenie. To niecodzienna okazja, by usłyszeć w Polsce tego artystę, a w dodatku w repertuarze szczególnie nam i jemu bliskim. W programie następujące kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego: Koncert fortepianowy a-moll op. 17, Fantazja polska op. 19, Uwertura Es-dur. Utwory zostaną wykonane przez pianistę Jonathana Plowrighta, Orkiestrę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, którą będzie dyrygował i Grzegorz Nowak.

Mało kto orientuje się , że Ignacy Jan Paderewski to jedyny polski kompozytor, którego opera „Manru” została wystawiona w nowojorskiej Metropolitan Opera.

Prace nad nią trwały kilka lat. Libretto do utworu napisał dziennikarz i rzeźbiarz Alfred Nossig. Opowiada ona o nieszczęśliwej miłości rozgrywającej się na tle klasowego społeczeństwa Premiera „Manru” odbyła się w 1901 roku Dreźnie. Kilka dni później została wystawiona we Lwowie. W lutym 1902 roku została zaprezentowana Nowym Jorku. Po krótkim triumfie popadła w wieloletnie zapomnienie. Teraz za sprawą Teatru Wielkiego – Opery Narodowej nastąpi przypomnienie tego bardzo ciekawego utworu. W operze „Manru” wystąpią: Peter Berger (Manru), Ewa Tracz (Ulana), Mikołaj Zalasiński (Urok), Anna Lubańska (Jadwiga), Monika Ledzion-Porczyńska (Aza) i Łukasz Goliński (Jagu). Realizatorami spektaklu są: Grzegorz Nowak (dyrygent), Marek Weiss (reżyser), Kaspar Glarner (scenograf), Izadora Weiss (choreograf), Maciej Igielski (reżyser świateł) i Bartek Macias (projekcje video).

Do 2 grudnia 2018 roku tylko dla publiczności koncertów będzie otwarta wystawa „Ignacy Jan Paderewski. Anatomia geniuszu”.

Na ekspozycji zgromadzono obiekty pochodzące z Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej Uniwersytetu Jagielońskiego. Wystawie towarzyszy książka „Paderewski Superstar”, oraz biografia „I. J. Paderewski” autorstwa Alfreda Nossiga. Tekst jest rodzajem gawędy, kawiarnianej opowieści. To pozwala, aby rozmaite cytaty przytaczane były czasem nie dokładniem podobnie jest z imionami i nazwiskami przywoływanych postaci. W książce można też znaleźć wiele ciekawych anegdot. Publikacja jest cennym dokumentem, w którym utrwalone zostały wrażenia, jakie autor wyniósł ze spotkań z Kompozytorem. Biografię na język polski przetłumaczył Aleksander Laskowski.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /BEJ/ 3.10.2018