Kompas Młodej Sztuki – jedenasty raz!

W Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie trwają przygotowania do pokonkursowej wystawy „Kompas Młodej Sztuki 2021”. Ekspozycja będzie dostępna dla publiczności od 8 grudnia 20221 r. do 14 stycznia 2022 roku, w Fundacji im. Bolesława Biegasa, przy al. Jerozolimskich 51 w Warszawie.

„Kompas Młodej Sztuki” to ranking najlepszych, młodych artystów od początku istnienia projektu czyli od 2007 roku. Jest on publikowany na łamach dziennika „Rzeczpospolita”, w dziale „Moje Pieniądze”. Początkowo co dwa lata, od 2014 co roku.

„Kompas Młodej Sztuki” jest idealnym przewodnikiem po rynku sztuki, w Polsce ciągle raczkującym, z założenia, rynkiem mało transparentnym, na stałe wrósł już w środowisko związane ze sztuką. Na ogłoszenie wyników, każdego roku, czekają zarówno artyści, jak i właściciele galerii, domów aukcyjnych oraz kolekcjonerzy itd.

W rankingu „Kompas Młodej Sztuki” istotny jest podział na notowania galerii komercyjnych i publicznych. Pokazuje on jak artyści są postrzegani przez te dwa, różne środowiska. Wysoka pozycja w rankingu „Kompas Młodej Sztuki” przekłada się zarówno na prestiż i wymierne korzyści finansowe, albowiem ceny prac niektórych artystów rosną.

Ranking „Kompas Młodej Sztuki” tworzą czołowe galerie sztuki współczesnej – prywatne i publiczne. Każdy właściciel lub dyrektor – profesjonaliści wysokiego szczebla, typują pięciu, ich zdaniem najlepszych, artystów.

Kierują się ich osiągnięciami z ostatniego roku bądź uważają, że zasługują oni na szczególną uwagę. Jedynym ograniczeniem jest wiek – maksymalnie 35 lat. Pierwszy nominowany otrzymuje 5 pkt, drugi – 4 itd. Suma głosów decyduje o kolejności miejsca w rankingu.

W 2020 roku w rankingu „Kompas Młodej Sztuki” zwyciężyli ex aequo Agata Kus (ur. w 1987 r.) i Łukasz Patelczyk (ur. w 1986 r.). Agata Kus koncentruje swoją uwagę na sprawach dla niej najbliższych – emocjach, nastrojach, ograniczeniach z jakim spotyka się kobieta,  na różnych etapach swojego życia. Łukasz Patelczyk tworzy własną, charakterystyczną wersję otaczającej przyrody. Aktualnie jego obrazy można podziwiać w Galerii Slag, w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

W 2021 w rankingu „Kompas Młodej Sztuki” uczestniczyło aż 70 galerii m. in. „Zderzak”, „Starmach”, „Le Guern”, „Piękna Gallery”, „mia Art. Gallery” oraz „Bunkier Sztuki”, Galeria Sztuki Wozownia, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Biuro Wystaw Artystycznych Zielona Góra a także Bałtycka Galeria Sztuki.

Nagrodę dla zwycięzcy 11. KMS 2021 – tygodniowy wyjazd studyjny do Nowego Jorku, po raz kolejny ufundował Sławomir Górecki, kolekcjoner, właściciel warszawskiej Piękna Gallery. Promotor polskiej sztuki współczesnej w Nowym Jorku, gdzie mieszka od prawie 30 lat i prowadzi galerię Green Point Projects.

„Kompas Młodej Sztuki” to fantastyczny pomysł, którego żywot potwierdza jak bardzo był potrzebny.” – Uważa Jarosław December z Centrum Informacji. – „Młodzi artyści potrzebują promocji jak tlenu, bez niej jest im bardzo trudno zaistnieć. „Kompas Młodej Sztuki” t także dla nich pole konfrontacji lub zorientowania się jak są postrzegani przez świat konserw sztuki. Ranking jest również bardz potrzebny kolekcjonerom.” – Twierdzi Jarosław December z Centrum Informacji.

Twórcą rankingu „Kompas Młodej Sztuki” i „Kompasu Sztuki” jest Kama Zboralska – ekspert rynku sztuki. Prowadzi ona wykłady m. in. na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest stypendystką Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Kama Zboralska jest autorką cyklu książek: „Sztuka inwestowania w Sztukę. Przewodnik po galeriach” – pierwszy tom wyróżniony przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. w konkursie na najpiękniejsze książki roku 2003. Autorka albumu „Galeria (-1) Polski Komitet Olimpijski, Wystawy sztuki współczesnej 2006–2016” (2016) oraz współautorka „Olimpijskich Konkursów Sztuki. Wawrzyny Olimpijskie” (Polski Komitet Olimpijskich Igrzysk, 2012). Ostatnia publikacja, „101 polskich artystów współczesnych. Wybitnych, uznanych, debiutujących” (2019). Kuratorka Galerii (-1) Polski Komitet Olimpijskich Igrzysk, Dyrektorka artystyczna Warszawskich Targów Sztuki.

Agencja Informacyjna, Kultura /BEJ/ 3.12.2021