„Ciechanów Ukrainie” Dariusza Węcławskiego

 

 

Ukazała się oryginalna książka reporterska „Ciechanów Ukrainie”. Pomysłodawcą jest Dariusz Węcławski. Publikacja przedstawia losy 19 Ukraińców, którzy uciekli do Ciechanowa, przed wojną na Ukrainie, wywołaną przez wojskową inwazję Federacji Rosyjskiej na to państwo.

 

Książka reporterska „Ciechanów Ukrainie” Dariusza Węcławskiego składa się z 3 części. Pierwsza to relacje Ukrainek – uchodźczyń wojennych. Są wstrząsające, dotyczą ich pobytu tam w czasie wojny, ucieczki i jak się odnalazły w Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Poetyckie “Listy do Marii Konopnickiej”

 

„Praca nad książką reporterską „Ciechanów Ukrainie” była osobistą podróżą po newsach wszystkich stacji telewizyjnych, na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej.” – Opowiada Dariusz Węcławskiautor i pomysłodawca Książki „Ciechanów Ukrainie”. – „Oczami moich rozmówców zobaczyłem te wszystkie miasta na Ukrainie zaatakowane i zniszczone przez wojska rosyjskie: Mariupol, Charków, Bucza, Irpień, Hostomel, Kijów, Izium, Odessa, Krzemieńczuk, Dniepr… i tak można by wymieniać w nieskończoność. Zobaczyłem je w bardzo subiektywnym przekazie. Chciałbym, żeby czytelnicy też zobaczyli taki obraz tej wojny. Niełatwa to była praca. Część uchodźców chętnie rozmawiała. Wielu jednak odmawiało. Bali się, o siebie i swoje rodziny. Przeszkadzała też moja wrażliwość. Moi rozmówcy opowiadali rzeczy straszne i smutne. Sami czasami płakali, musieliśmy przerywać nagranie i do niego wracać. Czasami wyzwaniem było powstrzymać łzy, które same cisnęły się do oczu podczas rozmowy. Bywało, że przerywałem rozmowę pod pozorem skorzystania z toalety i wychodziłem na chwilę na zewnątrz, żeby otrzeć łzę, ochłonąć i nabrać świeżego powietrza w płuca.” – Wspomina Dariusz Węcławskiautor i pomysłodawca Książki „Ciechanów Ukrainie”.

 

Drugą część książki reporterskiej „Ciechanów Ukrainie” Dariusza Węcławskiego stanowi opis pomocy jaką Ciechanów zaoferował uchodźcom i pomocy jaką wysłał bezpośrednio na Ukrainę. Autor przedstawia wielkie zaangażowanie mieszkańców Ciechanowa, organizacji pozarządowych, społeczności szkolnych, przedsiębiorców, władz miasta Ciechanów, zaprzyjaźnionych samorządów i miast partnerskich w pomoc uchodźcom oraz miastu Chmielnicki w Ukrainie.

 

Trzecia część książki „Ciechanów Ukrainie” Dariusza Węcławskigo to uczta duchowa – 28 wierszy o tej wojnie rosyjsko-ukraińskiej. twórców ciechanowskich i zaprzyjaźnionych, współpracujących z ciechanowskim środowiskiem twórczym na temat wojny w Ukrainie. Autorzy wierszy w książce „Ciechanów Ukrainie”: Juliusz Erazm Bolek, Józef Budziński, Alina Dybała, Wiktor Golubski, Teresa Kaczorowska, Martyna Kinicka, Mariola Kokowska, Anna Ludwiczak, Marianna Olkowska, Marek J. Piotrowski, Barbara Sitek-Wyrembek, Dariusz Węcławski, Zdzisław Zembrzycki, Krzysztof Bieńkowski, Ewa Buraczewska, Anna Barbara Czuraj-Struzik, Maria Dłuska, Anna Humięcka, Janina Janakakos-Szymańska, Sylwia Kaczmarczyk, Wiesława Palewska, Bożena Parzuchowska, Natalii Rybalska, Anna Sowa-Matalińska, Bogumiła Stachowiak, Ewa Stangrodzka, Erazm Stefanowski i Anastasiia Yakymchuk.

 

Juliusz Erazm Bolek zaprezentuje “Corridę”

 

W książce reporterskiej „Ciechanów Ukrainie” Dariusza Węcławskiego opublikowano 150 unikalnych fotografii nigdzie wcześniej nie rozpowszechnianych. Zostały one wykonane przez Ukraińców, którzy zrobili je, na Ukrainie, w czasie wojny, wywołanej przez wojskową napaść Federacji Rosyjskiej, po 24 lutego 2022 r. Są to zdjęcia zburzonych miast i wiosek ukraińskich oraz zdjęcia z najdalszych zakątków frontu na wschodzie Ukrainy, z żołnierzami-bohaterami, z których część już oddało życie za ojczyznę.

 

„Kiedyś wojna ukraińsko-rosyjska się skończy, a nasi goście wyjadą.” – Uważa Dariusz Węcławskiautor i pomysłodawca Książki „Ciechanów Ukrainie”. – „Ta publikacja ocali od zapomnienia ich wojenne losy. Już po pierwszych rozmowach wiedziałem, że powstaje coś wyjątkowego. Ci ludzie tam byli, przeżyli te wszystkie okrucieństwa. W ich opowieściach jest zmagazynowane tyle emocji – strach, przerażenie, smutek, ale też gniew, stanowczość oraz wiara i nadzieja w ostateczne zwycięstwo.” – Opowiada Dariusz Węcławskiautor i pomysłodawca Książki „Ciechanów Ukrainie”. –

 

Premiera książki reporterskiej „Ciechanów Ukrainie” Dariusza Węcławskiego odbędzie się w czwartek 10 listopada 2022 r. o godz. 17.00w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy placu Piłsudskiego 1 („Krzywa Hala”) w Ciechanowie. Na promocji będą obecni autor, bohaterowie książki i poeci. Swoja obecność wstępnie zapowiedział ambasador Unii Europejskiej w Polsce, który ma przekazać kilka książek reporterskich „Ciechanów Ukrainie” Dariusza Węcławskiego Wołodymyrowi Zełenskiemu – Prezydentowi Ukrainy.

 

Juliusz Erazm Bolek: Monochrome

 

Dariusz Węcławskipoeta, dziennikarz i wydawca. Wydał cztery książki poetyckie: „Moje tam” (Warszawa 1999); „…zasuszone róże ożywają na końcu świata…” (Ciechanów 2003); „Droga” (Ciechanów 2008) zawierający również opowiadania oraz „Wiersze straszne i przerażające” (Ciechanów 2014). Jest współautorem książki „Ćwierćwiecze parafii pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie” (2021). Autor książki reporterskiej „Ciechanów Ukrainie” (2022).

 

Dariusz Węcławski jest współautorem i wydawcą tomu „Płomyki Pamięci” (2011), zawierającego wiersze kilku autorów poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II. Tomik wręczył on osobiście w 2012 roku papieżowi Benedyktowi XVI w Watykanie. Wydawca i współautor albumu poetycko – fotograficzno – plastycznego „Ciechanów – sto lat później” (2018), przygotowanego na 100-lecie niepodległości.

 

Dariusz Węcławski jest prezesem „Towarzystwa Twórców Trzeciego Tysiąclecia” (od 2004). Wiceprezes „Związku Literatów na Mazowszu”. Członek jury licznych konkursów literackich. Twórca i prowadzący cykliczne wydarzenie „Dąbkowskie Wieczory Poezji i Muzyki” (2004-2018). Stał się bohaterem książki Jana Andrzeja Kaluszkiewicza „Zaczęło się w Ciechanowie” (2015).

 

Wiersze Dariusza Węcławskiego tłumaczone były na język angielski, albański i hebrajski. Poeta został odznaczony medalem „Zasłużony dla Ciechanowa” (2017) oraz medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2018), przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Agencja Informacyjna, kultura, /DEC/ 2.11.2022