Mocny film Zanussiego zdjęty z kin!

 

Film „Eter” ostrzegający przed tym, do czego prowadzi zło zniknął z repertuarów kin, niedługo po premierze.

Krytycy okazali się bezlitośni wobec dzieła polskiego mistrza Krzysztofa Zanussiego, który nawiązał swą opowieścią do XIX-wiecznego „Fausta” Wolfganga von Goethego. Czy ich ocena była słuszna? Co stracili widzowie?

Zanussi od dobrych kilku lat stara się subtelnie moralizować widza. Wskazywanie co jest dobre, a co złe nie każdemu musi jednak przypaść do gustu – współczesne kino woli bowiem relatywizm postaw, gdy w „Eterze” zło nazywane jest złem, a głupota głupotą. Na pewno jednak nie można odmówić produkcji Zanussiego kunsztu.

„- „Eter” wciąga, od pierwszej do ostatniej minuty, a nie usypia jak chcieliby tego niektórzy krytycy, którym film nie przypadł do gust – mówi Jerzy Mosoń, dziennikarz i scenarzysta. –  Więcej, bardzo młodych widzów mógłby nawet przerazić, bo reżyser dość odważnie żongluje wątkami diabolicznymi. Ale to przecież tylko potwierdza komercyjny charakter filmu, który choćby z tego względu powinien zebrać rekordową publiczność i być granym przynajmniej do Nowego Roku, a nie zniknąć z ekranów w pierwszej połowie grudnia.”

Zanussi nie ma szczęścia do polskich krytyków. Kilka lat temu filmem „Obce ciało” ukazał ciemną stronę funkcjonowania kobiet w międzynarodowych korporacjach. Obraz spotkał ten sam los, co teraz „Eter” – niedługo po premierze zniknął z repertuarów. Co więcej produkcja otrzymała w Polsce aż sześć Węży – nagrody za najgorsze produkcje.

„- Ci, którzy nie wierzą krytykom mogą jednak wciąż obejrzeć „Obce ciało” na dvd i zachwycić się m.in. świetną rolą Agnieszki Grochowskiej” – mówi Jerzy Mosoń. „- Oby mieli podobną szansę w przypadku „Eteru”. Bo w „Eterze” zagrało wszystko – od Jacka Poniedziałka w roli głównej – lekarza-śmierć, po reżysera Krzysztofa Zanussiego„.

„Eter” to film produkcji polsko-ukraińsko-węgiersko-litewskiej w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Premiera filmu odbyła się 30 listopada 2018 r. Film jest próbą reinterpretacji mitu Fausta. Opowiada historię wojskowego lekarza, który prowadzi eksperymenty medyczne na początku XX wieku by zyskać władzę nad ludźmi.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /MIKI/ 20.12.2018