Agencja Informacyjna: Międzynarodowy Dzień Ziemi czy tez Światowy Dzień Ziemi (ang. Earth Day) to coroczne święto obchodzone 22 kwietnia. Celem obchodów święta jest promowanie postaw proekologicznych wśród ludności. Obchody mają zwracać uwagę wszystkich na stan środowiska, wyzwania zrównoważonego rozwoju oraz promocję działań na rzecz ochrony klimatu. Tego dnia na całym świecie odbywają się różne akcje i wydarzenia.
Dwa Dni Ziemi
W latach 70-tych XX wieku ustanowiono aż dwa Dni Ziemi. Oba święta noszą tą samą nazwę, a różnica czasu pomiędzy nimi wynosi około miesiąca. Pomysłodawcą idei Światowego Dnia Ziemi był John McConnell. Swój pomysł przedstawił na konferencji UNESCO w 1969 roku. Wydarzenie dotyczyło środowiska naturalnego. Pierwsze obchody ogłosił 21 marca 1970 roku Joseph Alioto, burmistrz San Francisco.
Obchody zyskały poparcie ówczesnego Sekretarza Generalnego ONZ, U Than, który 26 lutego 1971 roku podpisał proklamację wyznaczająca równonoc wiosenną na obchody Dnia Ziemi przez Narody Zjednoczone. Od tego czasu w momencie przejścia Słońca w Gwiazdozbiór Barana, w nowojorskiej siedzibie ONZ, rozbrzmiewa Dzwon Pokoju. Zwykle przypada to na 20 lub 21 marca – pierwszy w roku Dzień Ziemi.
Międzynarodowy Dzień Ziemi – 22 kwietnia 2024
Drugi Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia. Powstał on za sprawa nurtów proekologicznych w Stanach Zjednoczonych, a wypromował go amerykański senator Gaylord Nelson.To właśnie w Stanach Zjednoczonych miały miejsce pierwsze obchody święta w dniu 22 kwietnia. w kolejnych latach upowszechniły się one na tyle, że przyjmowało je coraz więcej państw i organizacji. W Polsce pierwszy Dzień Ziemi odbył się 22 kwietnia 1990 roku. Co roku Dzień Ziemi odbywa się pod innym hasłem przewodnim. W 2023 roku hasłem obchodów Światowego Dnia Ziemi jest: „Zainwestuj w Naszą Planetę”.
Działania na rzecz klimatu
W Polsce obchody Światowego Dnia Ziemi organizują m.in. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także liczne placówki oświatowe i organizacje. Prowadzone akcje i wydarzenia mają zachęcać dzieci i młodzież do aktywnego podejmowania działań na rzecz klimatu. – Dzieci i młodzież chcą aktywnie działać na rzecz klimatu, angażować się na rzecz ochrony środowiska, ale potrzebują do tego narzędzi i wsparcia dorosłych. Właśnie naprzeciw takim oczekiwaniom wychodzi nasz projekt „Klimat dla młodych” – mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.
To jak będziemy dbać o naszą planetę teraz, będzie miało wpływ na jakim świecie w przyszłości będą żyć nasze dzieci. Coraz więcej młodych ludzi przejmuje się przyszłością Ziemi, a także postępującymi zmianami klimatycznymi, które w ciągu ostatnich kilku lat stały się szczególnie odczuwalne. UNICEF na całym świecie postanowił oddać głos młodym. W dyskusję na temat klimatu włącza najmłodszych, starając się stworzyć im przestrzeń do aktywności. Program Klimat dla młodych zawiera podręcznik materiały filmowe, a także inspirownik klimatyczny. Więcej na temat programu pod linkiem: https://unicef.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-placowkami-edukacyjnymi/akcje-edukacyjne/klimat-dla-mlodych
Dzień Ziemi uznawany jest za dzień swoistej równowagi, która może pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic pomiędzy ludźmi. Niezależnie od tego jaka jest nasza przynależność etniczna czy wyznawana wiara, wszyscy zamieszkujemy jedną planetę. Należy zatem pamiętać by o Ziemię dbać nie tylko w trakcie jednodniowego święta.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o tematyce gospodarczej, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.
AI Gospodarka, /NOW/ akt. 20.04.2024 r.