Sztuka jest ponad wszystkim

 

Rokrocznie w pierwszą niedzielę lipca artyści dokonują zajazdu na Pałac w Rudnie. Dzieje się tak na zaproszenie Fundacji „Być więcej”. Z tej propozycji korzysta też publiczność. W tym roku nad uczestnikami będzie czuwać Duch Agnieszki Osieckiej.

W 2018 roku impreza odbędzie się 1 lipca w Pałacu Rudno k. Kołbieli.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Moniki Gawrylak dla Kultury i Rozwoju Osobistego „Być Więcej”. Organizacja służy za pomost pomiędzy Artystami, a Odbiorcami ich sztuki.

Sama Fundacja powstała z miłości do Sztuki i Człowieka, z tęsknoty za tym , co piękne, nie do końca zrozumiałe, inne, ale nie koniecznie gorsze.

Nie ma sztuki bez Człowieka, dlatego misją Fundacji jest zainteresowanie obydwoma podmiotami w równym stopniu. Dusza ludzka jest kolebką wszelkiej myśli i zalążkiem tworzenia.

„Jestem przekonana, że sztuka tkwi w duszy każdego Człowieka, tylko czynniki zewnętrzne powodują, że u jednych ludzi czynnik potrzeby tworzenia się uaktywnia, a u innych nie.” – Uważa Monika Gawrylak Prezes Fundacji „Być więcej”. – „Niektórzy czekają całe życie, aby usłyszeć ten wewnętrzny głos w sobie i zacząć pisać, czy malować. Sztuka jest ponad wszystkim i można ją interpretować na wszelkie sposoby. Jeden w żółtej plamie na czarnym tle widzi słońce, drugi światło, a inny po prostu żółtą plamę. Na tym właśnie polega fenomen sztuki.”

Impreza rozpocznie się o godz. wernisażem artystycznym. Publiczność będzie miała okazję zapoznać się z pracami następujących twórców:
malarstwo: Marzena Mazurek, Edward Gałustow, Krzysztof Trzaska, Jadwiga Wolska, Barbara Czajkowska, Małgorzata Rojewska, Elżbieta Budrewicz, Bogusława Kwiatkowska, Maria Stojanowska, Tatiana Morozowa, Maja Jaglińska;
mozaika Małgorzata Zakrzewska;
filc: Mariola Kalińska, Elżbieta Pubudkiewicz;
decoupage: Joanna Kowalska;
wycinanki: Małgorzata Belkiewicz;
biżuteria: Dariusz Szcześniak, Edyta Konarzewska, Elżbieta Pobudkiewicz;
ceramika: Ewa Atkinson, Wiesław Płaczek;
poezja: Dorota Nowak, Anna Chrzanowska, Krystyna Janik, Renata Suszwedyk, Monika Gawrylak,
poezja konkretna: Juliusz Erazm Bolek
rzeźba: Wiktor Piasecki
zabawki drewniane: Zbigniew Jagielski,
rękodzieło: Monika Goliszewska
W somo południe wystąpi grupa Kristie & Her Friends w programie „Rozśpiewane Giżycko: taniec ludowy, klasyczny”. Na 13.00 zaplanowano Fiestę Flamenco. Pół godziny później rozpocznie się koncert Beatriz Blanco – Tan Lejos – Tak Daleko. O godz. 15.00 rozpocznie się koncert „Uciekaj moje serce” czyli piosenki Agnieszki Osieckiej. Wystąpią: Katarzyna Brzozowska, Anna Burger, Julia & Maria Kępisty, Marta Orchard, Justyna Panfilewicz, Magda Przybysz, Anna & Adam Tkaczyk, Volodymyr Bilokur, Piotr Chendoszko, Mariusz Dekiel, Krzysztof Nowiński. Na 17.20 zaplanowano koncert Andrzeja E-MOLL Kowalczyka. Gościnnie wystąpi także Tomasz Hryciuk, Agata Gałach, Piotr Chendoszko, Anna i Adam Tkaczyk.

Pałac w Rudnie został wzniesiony około 1800 roku według projektu Hilarego Szpilowskiego dla Marcina Chrzanowskiego, chorążego warszawskiego.

Obiekt ma charakter klasycystyczny. Jest murowany z cegły i otynkowany. Postawiono go na starych piwnicach, pochodzących prawdopodobnie z XVIII wieku. Pałac położony jest w zabytkowym parku o powierzchni 9,04 h. Od strony północnej znajduje się kompleks stawów oraz rzeczka otoczona lasem olchowym. 20 stycznia 1956 roku zespół pałacowo – parkowy w Rudnie został wpisany do Rejestru Zabytków. Od 2001 roku należy do inwestora prywatnego, który rozbudował obiekt o oranżerię, wymienił stropy, wykonał nowa stolarkę drzwiową i okienną, utworzył poddasze użytkowe, w piwnicach zaś wykonał basen i saunę.

 

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, Kultura /BEJ/, 27.06.2018