Niepokonany…. gen. Stanisław Maczek

Postać Generała Broni Stanisława Maczka jednego z najwybitniejszych w historii polskiego oręża wojskowych ciągle jest żywa i budzi zainteresowanie. Przykładem jest film dokumentalny „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku”, poświęcony dowódcy który podczas II wojny światowej nie przegrał żadnej bitwy. zrealizowany przez Rafała Geremka.

Opowieść o generale Stanisławie Maczku to wielkie wyzwanie, biorąc pod uwagę, że żył on 102 lata. Aktywność żołnierską podjął już podczas I wojny światowej. Potem uczestniczył w walkach, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Był też czynnym oficerem w czasach II Rzeczpospolitej. Skutecznie bronił Polski przed okupantami w trakcie kampanii wrześniowej w 1939 roku, a później walczy we Francji. Po jej kapitulacji przedostał się do Szkocji, skąd ponownie powrócił na front aliancki w Europie Zachodniej, na czele 1. Dywizji Pancernej.

Film dokumentalny „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku.” w reżyserii Rafała Geremka jest próbą przybliżenia najważniejszych wydarzeń z życia i walki Generała Broni Stanisława Maczka. Dokumentalista podąża jego śladami po Ukrainie, Francji, Szkocji i Holandii – państw których aktywnie działał. Film to opowieść na którą składają się wspomnienia rodziny generała i ostatnich żyjących spośród jego podkomendnych. Są one ilustrowane zdjęciami oraz filmowymi relacjami z europejskich archiwów.

Dokument pokazuje dramat żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – ludzi walczących o wolność Polski przez sześć lat i często po zakończeniu tej walki mających zamknięty powrót do ojczyzny. Dotyczyło to również samego generała Stanisława Maczka, który po wojnie zamieszkał w Edynburgu i pracował m.in. jako barman. Całość, przeplatana scenami fabularnymi z udziałem aktora Redbada Klynstra-Komarnickiego w roli gen. Stanisława Maczka, nie tylko daje szerokie spojrzenie na militarne dokonania 1. Dywizji Pancernej, lecz także pozwala poznać jej dowódcę, jako człowieka prawego, bardzo rozsądnego, a jednocześnie nadzwyczaj pogodnego i skromnego.

„Życie Stanisława Maczka to gotowy scenariusz na film.” – Wyjaśnia reżyser Rafał Geremek. – „Nie chcieliśmy jednak opowiadać jedynie o jego wojennych przygodach. Generał Stanisław Maczek był człowiekiem, który reprezentował najlepsze wartości pokolenia, które stworzyło i budowało II Rzeczpospolitą.”

Film dokumentalny „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku”, został wyprodukowany przez Muzeum Historii Polski w ramach międzynarodowego projektu „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”. Dotychczas można było go zobaczyć wyłącznie na specjalnych pokazach w Polsce i Belgii, kolejne prezentacje zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa, dlatego Muzeum postanowiło udostępnić przez cały kwiecień ten ciekawy film opowiadający o postaci wyjątkowego generała. Dokument dostępny do końca kwietnia na kanale YouTube Muzeum Historii Polski: https://www.youtube.com/watch?v=JjhBOIXgI-o

Rafał Geremekdziennikarz, scenarzysta i reżyser. Urodził się Piekarach Śląskich. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Publikował m. in. w tygodnikach „Wprost” i „Newsweek”. Autor książki „Ziemia zwana obiecaną. Opowieści o żydowskiej Łodzi”. Współautor filmu „From Poland with Love: For Great Britain”. Prowadzi własne Studio Filmowe Czarny Słoń. Zrealizował kilkadziesiąt filmów. Jego dokument „Rzeź Woli” zdobył nagrodę dla najlepszego filmu telewizyjnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych w Rijeka, a jego film „Rok 1966” otrzymał wyróżnienie za „odkrywcze spojrzenie na historię PRL-u i odwagę w formułowaniu tezy o roli Wielkiej Nowenny w oporze społeczeństwa polskiego wobec systemu komunistycznego” na Ogólnopolskim Festiwalu Filmowym “Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni. Inne ważne filmy w dorobku Rafała Geremka „Luftwaffe ’39. Zbrodnia nieukarana”, „Aktion Saybusch. Zapomniane wysiedlenie”, „Anioły Żegoty”, „Rzeczpospolita Niezłomnych” i „Gusen. Wojna o pamięć”.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /BEJ/16.04.2020