Michał Kwieciński ze „Złotym Dzikiem”

 

Na XVI Festiwalu Reżyserii Filmowej Michał Kwieciński otrzymał nagrodę Złoty Dzik” i tytuł najlepszego reżysera 2022 za film „Filip”, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda.

Decyzją jury XVI Festiwalu Reżyserii Filmowej (w składzie: Janusz Majewski, Waldemar Krzystek i Feliks Falk) tytuł najlepszego reżysera oraz nagrodę „Złoty Dzik” otrzymał Michał Kwieciński film fabularny „Filip”, podczas uroczystej gali, w sali kongresowej Hali Stulecia, we Wrocławiu. To nowa nagroda dla tego filmu po Srebrnych Lwach oraz nagrodach indywidualnych za najlepsze zdjęcia (Michał Sobociński) i charakteryzację (Dariusz Krysiak), przyznanych podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Juliusz Erazm Bolek – Sukces Roku 2023

 „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego powstał w 2022 r. Jest to dramat wojenny zrealizowana na podstawie scenariusza opartego na powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. Tytułowy bohater Filip jest polskim Żydem. Jego rodzina i ukochana Sara zginęli w getcie w Warszawie, w którym w czasie II wojny światowej Niemcy zgromadzili 450.000 osób pochodzenia żydowskiego w latach 1940-1943.

Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. Znalazł się w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa swoje żydowskie pochodzenie, udając Francuza. Jest straszliwie samotny. Niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie i beztrosko korzysta ze wszystkich uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart. Niebawem alianckie bombowce zmiotą z powierzchni ziemi tą tętniącą życiem wieżę Babel.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej  dostępne online

Michał Jan Kwiecińskireżyser, scenarzysta i producent filmowy. Ukończył Wydział Reżyserii i Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 1986 zadebiutował w przedstawieniu „Branzilla”, które wyreżyserował dla Teatru Telewizji. Pracował przy spektaklach m.in. w Teatrze Współczesnym w Warszawie oraz Warszawskiej Operze Kameralnej. Michał Jan Kwieciński jest twórcą przedsiębiorstwa Akson Studio, specjalizującego się w produkcjach filmowych i telewizyjnych. W 2001 utworzył wspólnie z Januszem Morgensternem spółkę Arka Film, zawiązaną na rzecz projektu ekranizacji komedii teatralnej „Zemsty” Aleksandra Fredro.

Michał Jan Kwieciński zajmował się realizacją różnorodnych projektów – od pełnometrażowych, przez kinowe filmy fabularne, seriale dokumentalne, spektakle teatru telewizji, po programy rozrywkowe i edukacyjne. Współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Barbarą Sass, Leszkiem Wosiewiczem, Filipem Zylberem, Teresą Kotlarczyk, Izabellą Cywińską.

Adam Venhaus: Film kręci się wokół czarnych charakterów

Michał Jan Kwieciński w 1999 r. realizował komediowo-obyczajowy serial telewizyjny „Palce lizać”, w latach 2004–2009 reżyserował telenowelę „Rodzina zastępcza” (329 odcinków w 18 seriach). W 2006 nakręcił , w polsko-chiński film „Statyści”. Później zrealizował serial telewizyjny pod tym samym tytułem. Michał Jan Kwieciński wyreżyserował też filmy „Biała sukienka”, „Jutro idziemy do kina”, „Miłość jest wszystkim” i „Filip”. Jest też producentem kilkudziesięciu filmów i seriali.

Michał Jan Kwieciński Był wiceprzewodniczącym rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. W 1998 został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za reżyserię spektaklu Krawiec Sławomira Mrożka. W 2008 jako producent Katynia otrzymał Polską Nagrodę Filmową. Wyróżniony także m.in. Wiktorem 2012 (w kategorii twórca lub producent programu telewizyjnego). Jego produkcje wielokrotnie były nominowane i nagradzane na różnych festiwalach, m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2002), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2013) oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2013).

Lady Aarp znów nadaje!

Festiwal Reżyserii Filmowej im. Sylwestra Chęcińskiego we Wrocławiu uchodzi za największe w Polsce święto reżyserów. Wydarzenie jest okazją do prezentacji dobrego kina, spotkań z twórcami i dyskusji artystów z publicznością. Festiwal Reżyserii Filmowej przyciąga największe postaci świata filmu i gromadzi ogromną widownię. Celem wydarzenia jest uhonorowanie najwybitniejszych twórców filmowych i najlepsze dzieła, jak również aktorów, z którymi w opinii reżyserów, najlepiej się współpracuje. Do tej pory na liście laureatów nagrody „Kryształowy Dzik” otrzymali za całokształt twórczości: Stanisław Lenartowicz, Sylwester Chęciński, Krzysztof Zanussi, Janusz Morgenstern, Kazimierz Kutz, Janusz Zaorski, Wojciech Wójcik, Janusz Majewski, Jerzy Hoffman oraz Feliks Falk, Jan Jakub Kolski, Marek Koterski, Waldemar Krzystek, Juliusz Machulski, Filip Bajon i Michał Kwieciński. Wśród gwiazd nagrodzonych Kryształowym Dzikiem za twórczą współpracę aktora z reżyserem są: Katarzyna Figura, Bogusław Linda, Jan Nowicki, Janusz Gajos, Małgorzata Kożuchowska, Artur Żmijewski, Beata Tyszkiewicz, Daniel Olbrychski, Robert Więckiewicz, Robert Gonera, Agata Kulesza i Andrzej Seweryn i Sonia Bohosiewicz.

Agencja Informacyjna, kultura /DEC/ 4.06.2023