Pojawił się nowy, piąty numer kwartalnika „Raport ESG” poświęcony sprawom ochrony środowiska naturalnego, odpowiedzialnością społeczną i ładowi korporacyjnemu. W wiosennym numerze dziennikarze poświęcili sporo uwagi AI (skrót od angielskiego terminu artificial intelligence, po polsku sztuczna inteligencja) – inteligencja wykazywanej przez urządzenia sztuczne (w przeciwieństwie do inteligencji naturalnej), która ostatnio znajduje się na wokandzie. Okazuje się, że może wspierać w wykonywaniu codziennych czynności oraz czynnościach powtarzalnych i nudnych.
O nowym skoku cywilizacyjnym traktuje tekst „Przyszłość sztucznej inteligencji, a przyszłość zielonej transformacji”, którego autorem jest Bogusław Mazur – redaktor naczelny kwartalnika „Raport ESG”. W bardzo inspirującym wywiadzie „Sztuczna inteligencja może i powinna być społecznie odpowiedzialna” prof. Aleksandra Przegalińska, która specjalizuje się w filozofii sztucznej inteligencji, twierdzi, m. in. że „zielona AI to nie tylko użycie AI do ochrony środowiska, ale także tworzenie AI w sposób zrównoważony.” Kwartalnik „Raport ESG” przedstawia także teksty „AI pomoże pokonać problemy społeczne”, „AI wśród najważniejszych cyberzagrożeń”, „Rekruter straci pracę na rzecz sztucznej inteligencji?” i „Sztuczna inteligencja jest tylko jednym z narzędzi”.
Anna Popek – dziennikarka, prezenterka, konsultantka w zakresie wystąpień publicznych, autorka książek i publicystka, w wywiadzie z nią, opublikowanym w wiosennym numerze kwartalnika „Raport ESG” opowiada o tym jak bycie dobrym zmienia świat. Interesujący jest także wywiad z Wojciechem Trojanowskim – członkiem zarządu Strabag, który twierdzi, „strategię neuralności klimatycznej opisuje hasło „Word on Progress”, natomiast Tomasz Brzeziński – redaktor zarządzający w www.cleaneregenergy.pl wywiadzie z nim przekonuje, że „dziennikarze muszą informować także o trudnych aspektach zielonej transformacji”. Warto przeczytać także wywiad z Andrzejem Jaworskim – prezesem zarządu PZU Zdrowie „Tak dla profilaktyki zdrowotnej, nie dla motoryzacyjnych zakazów”. Radca prawny Marcin Cetnarowicz – partner SSW Pragmatic w wywiadzie z nim przekonuje, że „pracodawcy mogą decydować o procedurach i czasie kontroli trzeźwości pracowników.” O tym jak „Branża ślubna powoli oswaja się z „eko” rozwiązaniami opowiada Hanna Juszczak – wedding planerem.
Kwartalik „Raport ESG” zawiera też wiele innych cennych informacji m. in. omówienie raportu „Wygodnie i odpowiedzialnie” podsumowującego realizację kompleksowej strategii odpowiedzialności za rok 2022 sieci sklepów Żabka.
Mowa aż o ośmiu tysiącach placówek w całej Polsce. Zespół Kearney wyjaśnia „jak wdrażanie praktyk ESG przekłada się na wartość firmy?” Jest też informacja o o konkursie Principles for Responsible Management Education (PRME) „Zrównoważony rozwój w życiu codziennym”. Ponadto dziennikarze kwartalnika „Raport ESG” omawiają raport Warsaw Enterprice Institute „Pod ciężarem ESG. Koszty raportowania ESG małych i średnich firm w Polsce”. Ważny jest tekst „EU Ecolabel jako narzędzie realizując cele zrównoważonego rozwoju (SDG), w którym omawianych jest siedemnaście głównych celów zrównoważonego rozwoju oraz 169 zadań, które powinny być osiągnięte do 20230 roku w pięciu obszarach: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój i partnerstwo.
Czasopismo zawiera także relację debaty Instytutu ESG o płciowych stereotypach „Czy Kopernik był(a) kobietą – był człowiekiem”, w której uczestniczyli Piotr Mosak – psycholog, płk Grzegorz Kaliciak – prorektor Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, autor książki „Bez taryfy ulgowej. Kobiety w wojsku” oraz Alicja Tatarczuk – ekspert ESG w Huawei Polska, a moderatorem był Damian Kuraś – dyrektor Instytutu ISG. Wydarzenie odbyło się w Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu i zostało zorganizowane przez Forum Pracodawcy Godnego Zaufania i Instytut ESG. Są także relacje z XXX społeczno-gospodarczego kongresu Welconomy Forum in Torun, II kongresu „Polska Wieś XXI – Europejski Kongres Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa”, XII Forum Promocji Turystycznej poświęconego turystyce zrównoważonej i zmianach klimatycznych oraz o przygotowaniach do III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa”.
Dla przedsiębiorców ważnymi artykułami w wiosennym numerze kwartalnika „Raport ESG” będą poświęcone nowym kosztom działalności, związanymi z obowiązkiem raportowania ESG przez małe i średnie przedsiębiorstwa.
To wyzwania dla około 50.000 podmiotów w Unii Europejskiej, które będą musiały informować o swojej działalności w zakresie ESG, a następnie poddać te dokumenty zewnętrznym audytorom. Oznacza te również tworzenie w przedsiębiorstwach nowych stanowisk pracy – specjalista ds. ESG. Raportowanie ESG to realne korzyści, które pozwolą na lepszy rozwój. Kwartalnik „Raport ESG” przekonuje, że te działania, które muszą być wpisane w strategie przedsiębiorstw mogą stać się motorem rozwoju i transformacji. Warto zauważyć, że postrzeganie organizacji jako przyjaznej ideom ESG ma coraz większe znaczenia poczynając od możliwości znalezienia tańszego finansowania, po większą atrakcyjność dla potencjalnych klientów i pracowników.
Pożyteczne są też teksty: „Specjalista ds. ESG pilnie poszukiwany. Co muszą umieć? Skąd ich brać?”, „Jak zostać specjalista ESG? Współpraca i integracja wiedzy z różnych obszarów”, „Feliks Sobański. Hrabia społecznik, prekursor NGO-osów”.
Raport ESG to magazyn poświęcony tematom ESG (Environmental, Social responsibility, Corporate governance), to także pierwsze takie wydawnictwo na rynku, które porusza zagadnienia związane z ESG w Polsce. Kwartalnik „Raport ESG” w wersji papierowej oraz w formie elektronicznej pod następującymi adresami:
Empik
https://www.empik.com/raport-esg,p1295877298,prasa-p?fromSearchQuery=raportesg
e-kiosk.pl https://www.e-kiosk.pl/numer,407306,raport_esg
Nexto.pl https://www.nexto.pl/e-prasa/raport_esg_p1258645.xml
Egazety.pl
https://www.egazety.pl/fundacja-krasickiego/e-wydanie-raport-esg.html
Wydawcą kwartalnika „Raport ESG” jest Instytut ESG – zespół doradczo-analityczny, działający w ramach Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, organizujący m. in. Kongres ESG – „Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG”. Instytut jest też wydawcą portalu RaportCSR.pl, jednego z największych i najstarszych źródeł informacji na temat społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce, oraz oESG.pl – nowej platformy wiedzy dla przedsiębiorców i ekspertów, ale też przedstawicieli administracji państwowej, samorządowców, dziennikarzy i studentów.
Agencja Informacyjna, Gospodarka, /DEC/ 6.06.2023