Juliusz Verne wizjoner czy fantasta?

 

Juliusz Verne był francuskim pisarzem, dramaturgiem i działaczem społecznym. Chociaż jego dzieła uważano za surrealistyczny owoc fantazji, wiele z jego powieści doczekało się ekranizacji. Do dziś najwięksi fani, określani mianem Vernian, doszukują się w jego książkach wskazówek na temat wejścia do wnętrza ziemi czy też lokalizacji tajemniczej wyspy. 8 lutego mija 195 lat od narodzin autora.

„Łatwo jest nazwać szaleńcem kogoś, kto myśli inaczej niż ty!” – Juliusz Verne, „Dwa lata wakacji”.

Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Juliusz Verne, a właściwie Jules Gabriel Verne, urodził się 8 lutego 1828 roku w dość zamożnej rodzinie. Był synem Sophie-Henriette Alotte de la Fuÿe oraz prawnika Pierra Verne, który od 1826 roku prowadził w Nantes kancelarię. To właśnie ojciec kierował edukacją młodego Juliusza i po ukończeniu przez niego szkoły średniej wysłał syna na studia prawnicze do Paryża.

Jeszcze na studiach Juliusz Verne podejmował pierwsze próby literackie. Większym przedsięwzięciem pisarza było podjęcie się napisania cyklu powieści zatytułowanego „Niezwykłe podróże”. To dzięki tym utworom znalazł się w panteonie pisarzy wybitnych.

Juliusz Verne uwielbiał podróże i często oddawał się tej pasji. Odwiedził 15 krajów europejskich i tych w basenie Morza Śródziemnego. Zwiedził także Kanadę i Stany Zjednoczone. Drugą jego pasją było czytanie. To z książek czerpał inspirację. Stworzył także swoistą bazę wiedzy spisanej na fiszkach, która wykorzystywał do tworzenia bogatego warsztatu literackiego.

Pisarz, jak na swoje czasy, uznawany był za nieobliczalnego w swych fantazjach science – fiction. Opisywał m.in. lot na Księżyc czy też napęd łodzi podwodnej, która płynęła bez użycia mięśni marynarzy. Z tego właśnie powodu dzieła Juliusza Verne’a uważano za surrealistyczne fantazje lub bajki przeznaczone dla dzieci.

George Bernard Shaw pisarz z wyobraźnią

Juliusz Verne był autorem powieści podróżniczych i fantastycznonaukowych. Wśród jego dzieł są takie tytuły jak : Podróż do wnętrza Ziemi”, „Tajemnicza wyspa”, „W 80 dni dookoła świata”, „Z Ziemi na Księżyc”  czy „Dzieci kapitana Granta”. Autor pisał także utwory historyczne, geograficzne, kryminalne, jak również sztuki teatralne i wiersze. Jego dzieła przetłumaczone zostały na 94 języki obce. Po śmierci Juliusza Verne’a wydane utwory zostały przeredagowywane i uzupełniane przez jego syna.

Juliusz Verne zmarł 24 marca 1905 roku w wieku 77 lat.  Został pochowany na cmentarzu La Madeleine w Amiens.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 06.02.2023