Płynne złoto polskie

 

Rozmowa z mgr inż. Adamem Wolniakiem – ekspertem oleju lnianego i kwasów omega-3, analitykiem żywności i właścicielem przedsiębiorstwa „Złoto Polskie”

 

Konsumenci szukają najlepszych olejów, tych uważanych za prozdrowotne i mających dobroczynnie wpłynąć na ich organizm. Większość, słyszała, co nieco, o kwasach tłuszczowych omega-3 w oleju lnianym. Są oni zainteresowani dodatkowymi informacjami.

 

Czy rzeczywiście tak dużo jest kwasów omega-3 w oleju lnianym?

 

Adam Wolniak: Olej lniany zawiera ok. 50-60 proc. kwasu alfa linolenowego, potocznie zwanego kwasem tłuszczowym omega-3. Kwasy z grupy n-3 są bardzo ważne dla zdrowia człowieka. Jest to kwas tłuszczowy, którego organizm sam nie syntetyzuje i musi być dostarczany codziennie wraz z pożywieniem. Kwas alfa linolenowy (omega-3) w swych przemianach metabolicznych, w organizmie człowieka, zostaje przekształcony  w wiele bardzo korzystnych substancji, w tym m.in. do postaci minihormonów – prostaglandyn, które mają bardzo znaczący, korzystny wpływ na organizm człowieka. Całkiem inne prostaglandyny powstają z tłuszczów zepsutych – nieświeżych, których działanie jest zupełnie odwrotne w porównaniu z tymi dobrymi.

 

Wpływ systemu etykietowania żywności na konsumentów

 

Dlaczego olej lniany jest tak wartościowy dla organizmu człowieka?

 

Adam Wolniak: Obecne w oleju lnianym niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) mają szerokie i korzystne działanie w profilaktyce zdrowotnej człowieka. Mając to na uwadze można uznać, że olej roślinny może być albo eliksirem dla zdrowia albo związkiem bardzo obciążającym organizm. Wszystko zależy od jego jakości. Organizm ludzki potrzebuje codziennie niewielkich ilości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 spożywanych komplementarnie. Od jakości tłuszczów zależy ich prawidłowy metabolizm w organizmie człowieka. Tłuszcze NNKT są konieczne do naszego prawidłowego funkcjonowania”.

 

Czy kwasy tłuszczowe omega-3 są trwałe?

 

Adam Wolniak: Tłuszcze, w szczególności wielonienasycone, należą do produktów nietrwałych i łatwo psujących się. Wszystkie tłuszcze pod wpływem: powietrza, wody, światła i temperatury, oraz enzymów znajdujących się w tkankach roślinnych i zwierzęcych, ulegają rozmaitym zmianom. Objęte są one ogólną nazwą “jełczenia”. Główne procesy zachodzące podczas jełczenia tłuszczów to hydroliza i utlenianie. Oleje zawierające kwasy tłuszczowe nienasycone, omega-3 i omega-6 są najbardziej nietrwałymi tłuszczami ale też wyjątkowo wartościowymi. Im więcej tych kwasów tłuszczowych znajduje się w oleju, tym bardziej jest on narażony na „zepsucie”. A olej lniany zawiera ponad 70 proc. owych kwasów tłuszczowych.

 

Jaka jest jakość oleju lnianego, a co za tym idzie dużej zawartość cennej omegi-3?

 

Adam Wolniak: Na wysoki skład omega-3 w oleju lnianym kluczowy wpływ ma przede wszystkim jakość surowca i technologia produkcji oleju. Jednakże nie tylko fakt, czy jest tłoczony na zimno, czy na ciepło, aczkolwiek tłoczenie na zimno jest podstawowym warunkiem uzyskania właściwych ilości kwasów tłuszczowych omega-3 i zachowania odpowiednich parametrów fizykochemicznych. Istotny jest rodzaj użytej prasy, jak również pilnowanie temperatury w procesie tłoczenia, filtracji i magazynowania. Podstawową sprawą jest także dobór odpowiednich nasion z odmian oleistych i odpowiednia ich uprawa. Ma to wpływ na jakość surowca do produkcji. Nieobojętna jest też pogoda, a przede wszystkim klimat, w którym len jest uprawiany”.

 

Meksykańska kukurydza bez GMO

 

Agencja Informacyjna, Wywiady, / JUC / 01.02.2022