Ola Bilińska – Libelid: „Kalenju, wejn że, wejn!” (wideo)

 

Zakończony niedawno 15. Festiwal Warszawa Singera był okazją do przypomnienia języka obecnego kiedyś na ulicach stolicy.

Język jidysz ( ‏ייִדיש‎ jidisz, dosł. „żydowski” – od pierwotnego określenia w tym języku ‏ייִדיש־טײַטש‎ jidisz-tajcz „żydowski niemiecki”) – język Żydów aszkenazyjskich, powstał ok. X wieku w południowych Niemczech na bazie dialektu niemieckiego z dodatkiem elementów hebrajskich, słowiańskich i romańskich.

Był to język, którym posługiwali się na co dzień polscy Żydzi, wydawana była w nim prasa, powstała literatura, spektakle teatralne i piosenki.

Jednym z najwybitniejszych twórców języka jidysz był laureat literackiej Nagrody Nobla Isaac Bashevis Singer,   pisarz zakochany w przedwojennej stolicy Polski, największym poza Nowym Jorkiem skupiskiem Żydów na świecie.

Aby przypomnieć brzmienie języka jidysz, języka którego nie usłyszymy już dzisiaj na warszawskich ulicach i placach, zapraszamy do posłuchania pięknej piosenki współczesnej artystki, która ma w swoim dorobku dwie płyty z piosenkami w tym języku.

Ola Bilińska to wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i muzyki oraz tłumaczka poezji polskiej na język angielski.

W 2010 założyła autorski, mistyczno-folkowy zespół BABADAG. W 2015 roku zdobyła Folkowy Fonogram Roku – nagrodę Programu II Polskiego Radia za płytę „BERJOZKELE – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz“ z autorskimi aranżacjami przedwojennych kołysanek w jidysz. Dwa lata później nominowana była do tej samej nagrody za „LIBELID – pieśni miłosme jidysz“, jej drugą płytę o tematyce żydowskiej.

MUZYKA // THE MUSIC: Słowa i muzyka: Marek Warszawski; Ola Bilińska – śpiew, gitara elektryczna, OP1; Katarzyna Kolbowska – harfa celtycka, śpiew;  Edyta Czerniewicz – wiolonczela, śpiew; Michał Moniuszko – kontrabas, śpiew; Kacper Szroeder – cymbały białoruskie, flugelhorn, śpiew; Paweł Szamburski – klarnety; Sebastian Witkowski – miks i mastering;

W teledywsku wystąpili: „Kalenju“ – Aneta Jankowska; Scenariusz i reżyseria: Ola Bilińska; Choreografia: Aneta Jankowska; Kostium: Pati Fitzet; Zdjęcia: Piotr Chodura; Montaż0: Magdalena Urbańska;  Postprodukcja: Piotr Chodura.

Agencja Informacyjna

Agencja Informacyjna, /MAN/ 07.09.2018

Fot. YT