Promocja Polski

Skuteczna promocja Polski w 2024 roku? Są różne koncepcje

Agencja Informacyjna: Czy promocja Polski jest skuteczna? Istnieje potrzeba skoordynowania działań popularyzujących Polskę. To współdziałanie powinno być dobrowolne – to jedna z konkluzji debaty „Jak skutecznie promować Polskę?”, która odbyła się we wtorek 18 czerwca 2024 r. w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie.

Kim są uczestnicy debaty „Jak skutecznie promować Polskę?”,

Uczestnikami debaty „Jak skutecznie promować Polskę?”, w Krajowej Izby Gospodarczej byli: Andrzej Arendarski – Prezydent Krajowej Izby Gospodarczej, Rafał Szmytke – Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, prof. Michał Kopczyński – Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, Koordynator projektów badawczych Muzeum Historii Polski, Krzysztof Przybył – Prezes Fundacji Godła Promocyjnego „Teraz Polska” i Czesław Lang – były kolarz, Wicemistrz Olimpijski, organizator Tour de Pologne, Dyrektor Generalny Lang Team. Dyskusję prowadził Wojciech Szeląg – dziennikarz telewizji TVP Info.

Dyskutanci debaty „Jak skutecznie promować Polskę?”, w Krajowej Izby Gospodarczej, szukali odpowiedzi na najbardziej aktualne pytania, związane z szeroko rozumianą promocją Polski. Zastanawiano się jak wzmocnić polską narrację i wizję przyszłości? Jak promować Polskę jako państwo atrakcyjne dla turystów? Jak budować markę „Polska” poprzez kulturę? Jak wykorzystać sukcesy polskich sportowców do promocji państwa? I wreszcie, jak wspierać polski eksport poprzez produkty „Made in Poland”? Tematyka debaty „Jak skutecznie promować Polskę?”, w Krajowej Izby Gospodarczej, oraz opinie ekspertów na temat promocji na arenie międzynarodowej są istotne również w kontekście polskiej prezydencji w 2 2025 roku w Radzie Unii Europejskiej. 

Czesław Lang: promocja Polski przez sport

Czesław Lang – były kolarz, Wicemistrz Olimpijski, organizator Tour de Pologne, Dyrektor Generalny Lang Team uważa, że popularni sportowcy i sport są najłagodniejszą formą promowania Polski. – „Mam na myśli oczywiście wybitnych i uznanych na świecie sportowców takich jak Iga Świątek (tenisistka), Robert Lewandowski (piłkarz) , Hubert Hurkacz (tenisista). Warto jest też mieć na względzie, w tym kontekście, organizowanie wydarzeń takich jak na przykład 30 lat realizowanie popularnego na świecie Tour de Pologne. Każdy sport ma inną specyfikę, kolarstwo jest dyscypliną, która jest blisko ludzi. 

7.000.000 widzów oglądało, w samych Indiach, Tour de Pologne 

„Przejeżdżając przez kraj, można opowiedzieć o jego kulturze, historii, ukazać jej atrakcyjność. Tak postępują choćby Francuzi czy Włosi. Układając trasę wyścigu Tour de Pologne i przygotowując się do transmisji telewizyjnej wyszukujemy najpiękniejsze zakątki Polski. Pamiętamy, że przez 5 godzin jest realizowaną transmisja do około stu państw, w 2023 roku. W samych Indiach Tour de Pologne oglądało około 7.000.000 widzów.” – Przypomina Czesław Lang – były kolarz, Wicemistrz Olimpijski, organizator Tour de Pologne, Dyrektor Generalny Lang Team. Według jego opinii, poprzez sport i znanych sportowców można pokazywać też, że Polacy jako społeczeństwo budzą sympatię.

Prof. Wally Olins, czołowy specjalista od brandingu, opracował program działań promocyjnych dla Polski

Andrzej Arendarski – Prezydent Krajowej Izby Gospodarczej, w trakcie debaty „Jak skutecznie promować Polskę?” zaznaczył, że pieniądze do promocji są potrzebne, jednak nie wystarczą. Przykładem tego jest wątpliwy sposób budowania marki przez państwa arabskie, którym wypominano, że podczas budowania obiektów sportowych zginęło wielu pracowników. Andrzej Arendarski przypomniał, że kilkanaście lat temu Krajowa Izba Gospodarcza uznała, że wobec szczupłości środków finansowych potrzebny jest dobry pomysł i pieniędzy publicznych z prywatnymi.

Wtedy to prof. Wally Olins, czołowy specjalista od brandingu, opracował program działań promocyjnych. – „Niestety, nic z tego finalnie nie wyszło. W Polsce wydawanie pieniędzy na promocję nie było i nie jest poważnie traktowane.” – Twierdzi Andrzej Arendarski – Prezydent Krajowej Izby Gospodarczej. – „Obecnie sytuację trochę ratuje wsparcie, które umożliwia Unia Europejska, która przeznacza fundusze na promocję europejskiej gospodarki. Polska nie mamy takiej marki jak francuski szampan czy szwajcarski zegarek. Bigos i barszcz to za mało, a wódka jest mało wdzięcznym produktem. Tymczasem popularna marka ułatwia promocję gospodarki. Polacy nie umieją też wykorzystywać promocyjnie takich marek jak Lech Wałęsa, Jan Paweł II, Robert Lewandowski czy Iga Świątek.” – Ocenia Andrzej Arendarski, Prezydent Krajowej Izby Gospodarczej.

Andrzej Arendarki: Jeżeli promocja Polski, przez administrację publiczną byłaby mądrze przygotowana…

Andrzej Arendarski – Prezydent Krajowej Izby Gospodarczej, w trakcie debaty „Jak skutecznie promować Polskę?”, odniósł się do rozwiązań systemowych. – „Jeżeli promocja Polski, przez administrację publiczną byłaby mądrze przygotowana, to jestem „za”. Bo kupowanie jachtu za setki tysięcy dolarów w zagranicznej stoczni, który miał rozsławiać brand „Polska” na całym świecie, uważam za absurdalne. Powinna być poważna, centralna instytucja promocyjna, coś w rodzaju rady promocji, która wiązałaby promocyjny wysiłek publiczny z prywatnym. Pozwalałoby to wykorzystać efekt synergii i jednocześnie nie powinno krępować prowadzenia akcji promocyjnych przez inne instytucje i organizacje. Powstanie takiej jednej organizacji która jednoczyłaby przedstawicieli administracji państwowej, organizacji gospodarczych, instytucji kultury, i wyznaczałaby pewien kierunek, jest absolutnie potrzebne, a nawet konieczne, ponieważ w tym zakresie panuje chaos. I powinna to być działalność absolutnie apolityczna.”

Zakopane popularne wśród arabskich turystów, na celowniku jeziora i morze

Rafał Szmytke – Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej zauważył, że ponieważ Polska posiada bardzo zróżnicowaną ofertę turystyczną którą stara się kierować do turystów wielu państw na świecie, to jest w stanie „uszyć” promocję i turystyczny produkt pod konkretnego odbiorcę. Pewnym fenomenem jest popularność u arabskich turystów Zakopanego, co jest zasługą promocji, którą przeprowadzi Polska Organziacja Turystyczna w wspólnie z Małopolską Organizacją Turystyczną. Mamy też sygnały, że zagraniczni turyści zaczynają się już interesować Mazurami i polskim wybrzeżem Morza Bałtyckiego.” – Zapowiada Rafał Szmytke – Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Rafał Szmytke – Polska spełnia wyśrubowane europejskie standardy

„W promocji Polska Organizacja Turystyczna wykorzystuje przynależność do Unii Europejskiej, co pozwala tworzyć bazę, jaką jest przeświadczenie, że Polska jest bezpiecznym i stabilnym państwem.” – Twierdzi Rafał Szmytke – Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. – „Fakt, że Polska jest krajem stosunkowo nowym we Wspólnocie, lecz mało znanym a zarazem jednym z ważniejszych powoduje, że najtrudniejsza praca została wykonana. Polska oferuje unijne standardy, a zarazem może korzystać z efektu zaciekawienia. W przypadku na przykład Paryża zderzenie posiadanych przez turystów wyobrażeń z obecną rzeczywistością mogą być rozczarowujące. Odwiedzający Polskę mogą odkryć jedną z najlepszych na świecie baz kongresowo–konferencyjno–hotelowych. Polska Organizacja Turystyczna stara się zainteresować różnorodnością, co innego można oferować Finom, a co innego turystom ze Stanów Zjednoczonych Ameryki czy Chińskiej Republiki Ludowej. Pierwszym skojarzeniem zagranicznych turystów związanym z Polską jest element europejskiej i światowej kultury. I zazwyczaj pierwsze przyjazdy dotyczą dużych miast a po pozytywnym zaskoczeniu, zdecydowana większość turystów do Polski wraca. Stąd co roku odnotowuje się  wzrosty przyjazdów zagranicznych turystów. W czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, kiedy przemieszczanie się pomiędzy pastwami z powodu obostrzeń sanitarnych było drastycznie ograniczone, odkryli piękno swojego kraju w większym stopniu odkryli również Polacy.” – Przekonuje Rafał Szmytke – Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej

Rafał Szmytke – Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej nawiązał również do wątku jednoczenia wysiłków promocyjnych. – „Fakt, że na świecie funkcjonuje około 150 narodowych organizacji turystycznych pokazuje, że taka formuła się sprawdziła. Polska Organizacja Turystyczna ma trochę łatwiej, bo posiada regionalne i lokalne organizacje turystyczne. Na szczęście regionalne i lokalne organizacje turystyczne nie są zależne od prezesa z centrali, bo dzięki temu trzeba  merytorycznie rozmawiać na wypracowaniem najbardziej optymalnych rozwiązań. Polska Organizacja Turystyczna stara się minimalizować swoje działania, przekazując inicjatywę 16 organizacjom regionalnym, bo one między sobą zdrowo konkurują. Jednak owe 16 organizacji regionalnych i ponad setka lokalnych nie przebiją się na rynkach dalekich, bo tam potrzebny jest silny brand „Polska.” – Uważa Rafał Szmytke – Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Prof. Michał Kopczyński – warto korzystać z dobrych wzorców tak jak to robi Tour de Pologne

prof. Michał Kopczyński – Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, Koordynator projektów badawczych Muzeum Historii Polski ujawnił, że zdaniem jego studentów oprowadzających zagraniczne wycieczki, po EURO 2012 liczba oprowadzanych grup cudzoziemców jest dziesięciokrotnie większa. – „Czyli nie jest tak, że jak się powie o wspaniałościach Krakowa, to przyjadą tłumy. Francuzi wymyślili Tour de France po klęsce w wojnie z Prusami w 1870 r., żeby budować jedność narodu. Dziś oglądając ich transmisje, potencjalni turyści słyszą o wspaniałych serach, zabytkach, widzą piękne widoki z helikopterów. Tour de Pologne korzysta z tego pomysłu.” – Uważa prof. Michał Kopczyński 

Prof. Michał Kopczyński promocja Polski a rozpoznawalne polskie marki

Prof. Michał Kopczyński – Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, Koordynator projektów badawczych Muzeum Historii Polski w trakcie debaty „Jak skutecznie promować Polskę?”, w Krajowej Izbie Gospodarczej, stwierdził, że Polska w swojej promocji powinna podkreślać to, co pozytywnie różnicuje ją od innych państw. – „Polska ma oryginalną kultura sarmacka. Można mieć różne oceny na temat I Rzeczypospolitej Polskiej, lecz jest coś w wyjątkowego w tym, jest pośrodku między Wschodem, i to orientalnym, a Zachodem. Polscy magnaci, ubrani w stroje orientalne, chodzili po zamkach budowanych w renesansowym i barokowym stylu przez Włochów i mówili po łacinie, że są Rzymianami. W 2012 r., kiedy Muzeum Historii Polski miało wystawę o wielokulturowości sarmatyzmu, dotarła informacja, że chce ją obejrzeć, mimo czasu zajętego przez mistrzostwa, brytyjski trener Arsène Wenger, bo tak się fascynuje tą dawną kulturą. Aby jednak pokazać taką wyjątkowość kulturową, trzeba mieć światową markę. W Seulu – stolicy Republiki Korei przekonałem się, że takimi rozpoznawalnymi markami są Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, niemiecki obóz zagłady Auschwitz. Polska ma też w historii wyróżniające elementy, takie jak elekcje, czyli wolne wybory i tolerancję religijną.”

Krzysztof Przybył: jakość polskich produktów jest na tyle wysoka, że można je promować za granicą

Krzysztof Przybył – Prezes Fundacji Godła Promocyjnego „Teraz Polska” podczas debaty „Jak skutecznie promować Polskę?” w Krajowej Izbie Gospodarczej, przypomniał, że Fundacja od ponad trzech dekad promuje najlepsze polskie produkty.

„Pamiętam, że kiedyś polskie przedsiębiorstwa wykupywały zagraniczne marki aby pod nimi sprzedawać swoje produkty. Dziś jest na odwrót, to zagraniczne korporacje wykupują polskie szyldy i chwalą się, że ofercie mają najwięcej polskich produktów. Przy czym nie chodzi o same nazwy, tylko o zjawisko ukrywania pochodzenia produktów lub na odwrót, chwalenia się miejscem wytwarzania.” – Wyjaśnia Krzysztof Przybył – Prezes Fundacji Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. – „Jeżeli mówi się o sile marki „Polska”, to kwestie turystyki, gospodarki, dyplomacji, sportu, są bardzo ważne, podobnie jak same produkty i ich jakość. Nasze badania pokazują, że marka „Teraz Polska” wzrosła z 50-55 proc. do 85 proc., co pokazuje, że polskość sprawia konsumentom coraz większą radość. Polacy coraz bardziej wierzą też w jakość polskich produktów. Co oznacza, że można z nimi śmiało wychodzić na zewnątrz.”

Krzysztof Przybył, Prezes Fundacji Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, podzielił się też doświadczeniami dotyczącymi współpracy międzybranżowej. – „Zawsze byłem zwolennikiem koordynacji i współpracy, bo kierując od 18 lat Fundacją przekonałem się, że o wiele więcej można osiągnąć próbując koordynować działania i łącząc siły w nieformalny sposób. Nie da się stworzyć instytucji, która próbowałaby siłą narzucić swoje rozwiązania promocyjne, bo każda z branżowych organizacji ma swoje obowiązki i priorytety. – Ocenił Krzysztof Przybył

Opinie ekspertów debaty „Jak skutecznie promować Polskę?”, w Krajowej Izbie Gospodarczej, potwierdzają wyniki panelu badawczego Ariadna. Wedle raportu z czerwca 2024 r., 78 proc. Polaków uważa Polskę za państwo zdecydowanie lub raczej atrakcyjne dla mieszkańców innych krajów. Do najbardziej atrakcyjnych miejsc i zajęć dla zagranicznych turystów zaliczane są góry (47 proc.), muzea i zabytki (38 proc.), morze (37 proc) jak też próbowanie lokalnej kuchni (28 proc.). Aż 71 proc. respondentów ocenia, że przynależność do Unii Europejskiej zdecydowanie lub raczej zwiększa atrakcyjność Polski, brak wpływu dostrzega 25 proc. a negatywny wpływ jedynie 4 procent. Aż 83 proc. badanych uważa, że Polska potrzebuje narodowej organizacji turystycznej która zajmowałaby się promocją.

„Rodzaj jakiejś rady ogólnokrajowej dotyczącej promocji jest potrzebny. Powinien on wytyczać kierunki.” – Komentuje Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. – „Właśnie brak takiego organu sprawia, że każdy robi swoje i jest z tego dumny, więc ktoś promuje wódkę Chopin, ktoś niemieckie obozy koncentracyjne. Tak powstaje chaotyczny obraz, a środki finansowe są rozproszone, a efekty mizerne. Podobną rekomendację zaproponuje, każdy kto zajmuje się promocją i reklamą. Ciekawe, że podziela tę opinię aż 83 proc. respondentów, z czego wnoszę, że intuicyjnie oni to też rozumieją.”

Parterami merytorycznymi debaty „Jak skutecznie promować Polskę?” byli Polska Organizacja Turystyczna, Krajowa Izba Gospodarcza i Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska, a partnerami medialnymi: Dziennik Gazeta Prawna i portal RaportCSR.pl.

Agencja Informacyjna, Gospodarka, /ART/ 25.06.2024