20 lat ksw

20 lat KSW: MMA w Polsce i na świecie

Agencja Informacyjna: KSW jest czołową organizacją dla Polskiego MMA i zdążyła już zdobyć uznanie w całej Europie. KSW w tym roku świętuje 20 lat. Na czym polega MMA, dlaczego jest popularne, jakie są największe gwiazdy polskie i zagraniczne, czym jest dwudziestoletnie KSW? odpowiedzi na te pytania poniżej.

MMA czyli wiele w jednym 

Fanów walk MMA jest z każdym rokiem coraz więcej. Skrót MMA oznacza po angielsku Mixed Martial Arts, co w tłumaczeniu na język polski oznacza mieszane sztuki walki. Zawodnicy tej dyscypliny walcząc łączą wiele różnych stylów i dyscyplin. 

Różnice w karierach zawodników często da się zauważyć gołym okiem. Osoby które wcześniej trenowały jiu-jitsu mogą chcieć prędko przenieść walkę na podłogę, gdy bokserzy będą się czuć bardziej komfortowo wyprostowani na nogach. Profesjonaliści po trenowaniu muay thai mogą chcieć częściej uderzać nogami itd. Wyjątkowej dynamiki do sportu dodaje także charakterystyczny ring w kształcie ośmiokąta otoczony siatką. 

MMA różni się od standardowego boksu czy zapasów, małą liczbą niedozwolonych ruchów. Sztuką jest dostosować ruchy na potrzeby walki z danym przeciwnikiem. Strategicznego myślenia nie brak w MMA. Adaptacja to słowo klucz. 

Kondycja zawodników 

Drugim słowem kluczowym jest wybitna kondycja fizyczna. Małe ograniczenia oznaczają duże pole do popisu dla walczących zawodników. Z tego powodu wymagana jest niesłychana wytrzymałość i przygotowanie na ataki drugiej strony. Jednocześnie często to właśnie zadawanie obrażeń przeciwnikowi powoduje największe kontuzje.

Brutalność walk

Zawodnicy muszą być gotowi nie tylko na uderzenia z pięści jak w klasycznym znanym boksie, ale i na uderzenia z łokci czy z kolan. Sławny na świecie Irlandczyk Connor McGregor pokazał kiedyś jak mistrzowsko doprowadził przeciwnika do krwotoku nosa używając zaledwie barku. Nie da się ukryć, MMA jest bardzo krwawym sportem, czasem ciężkim do oglądania dla “zwykłego” widza. Szczególnie mrożące krew w żyłach jest wymuszanie poddania się przeciwnika przez przyduszanie bądź wykręcanie kończyn, a walki nierzadko tak się kończą. 

Brutalność MMA dla wielu będzie odpychająca, jednak sport nie traci na popularności. Być może to właśnie nieprzewidywalność przebiegu walki czynie je tak atrakcyjnymi. MMA chcą oglądać miliony na całym świecie, w tym sławni celebryci. Często wśród widowni można dostrzec swojego ulubionego rapera, piosenkarkę czy polityka. Jeszcze nie tak dawno pod ringiem można było zobaczyć prezydenta USA Donalda Trumpa i dziennikarza oraz komentatora politycznego Tuckera Carlsona. Odwiedziny celebrytów mają często humorystyczny charakter. Podczas ostatniej najgłośniejszej walki UFC (Ultimate Fighting Championship) twórca platformy Facebook, Mark Zuckerberg wprowadził pod ring australijskiego zawodnika Alexandra Volkanovskiego. 

Gwiazdy MMA

Wielkich gwiazd MMA, obecnych i byłych czempionów trudno zliczyć. Pozostając zaledwie w obrębie UFC trudno o krótką listę. Dla Polaków najbardziej znajomy zawodnik z ringu UFC to Connor McGregor. Charakterystyczny Irlandczyk wagi piórkowej. Choć popularnością większą niż jakikolwiek zawodnik cieszy się obecnie jeden z komentatorów UFC, Joe Rogan. Ten paradoks jest spowodowany prowadzonym od wielu lat przez Rogana podcastem. Jest to zrozumiałe kiedy się doda że jest to praktycznie najbardziej znany i słuchany podcast na świecie. Z drugiej strony, dla świata najbardziej znanym Polakiem w UFC jest były mistrz wagi półciężkiej Jan Błachowicz.

KSW – Konfrontacje Sztuki Walki

Fanów MMA można znaleźć nie tylko w Stanach, ale i w Polsce. Już od prawie dwóch dekad w kraju działa organizacja KSW. KSW jest skrótem od Konfrontacji Sztuk Walki. KSW jest czołową organizacją w Polsce ale zdążyła już zdobyć uznanie na terenie całej Europy. 

W przeciwieństwie do amerykańskiego UFC, które organizuje walki bardzo często – można mieć wrażenie że niemalże non stop – KSW stawia na rzadsze, ale za to większej skali wydarzenia. KSW 39: Colosseum w 2017 była drugim pod względem liczebności takim wydarzeniem w skali światowej. 20 lat KSW było obchodzone w odpowiedniej formie. 24 lutego na PreZero Arena Gliwice można było zobaczyć dziesięć walk, w tym ostatnia największa odbyła się pomiędzy Mamedem Chalidowem i Tomaszem Adamkiem. Jak podaje oficjalna strona KSW ze względu na kontuzję Mameda walkę wygrał Tomasz Adamek.

Od momentu powstania, KSW znacząco przyczyniła się do popularyzacji MMA w Polsce, przyciągając uwagę szerokiego grona odbiorców i budując lokalną scenę tej dyscypliny. Mamed Chalidow, Mariusz Pudzianowski czy Borys Mańkowski stali się twarzami organizacji, przyciągając fanów swoimi umiejętnościami oraz charyzmą. Sztuki walki to następna dziedzina sportowa w której możemy poczuć polską dumę i siłę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji w AI World, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI World /AXY/ 26.02.2024.