Rozgłośnie Polskiego Radia opanowują DAB+

Agencja Informacyjna: Polskie Radio i jego rozgłośnie regionalne podjęły decyzję o rozszerzaniu zasięgu multipleksu DAB+. Po zakończeniu wdrożenia, w zasięgu nadawanych cyfrowo emisji, Polskiego Radia znajdzie się 75 proc. powierzchni Polski i prawie 88 proc. mieszkańców.

Regularna emisja cyfrowa w standardzie DAB+ została uruchomiona w Polsce 1 października 2013 r. Na początku cyfrowy sygnał w technologii DAB+ dostępny był w Warszawie i Katowicach. Obecnie największy zasięg emisji posiada Polskie Radio. Korzystając z odbiorników DAB+ można słuchać audycji emitowanych przez: Program I (Jedynkę), Program II (Dwójkę), Program III (Trójkę) i Program IV (Czwórkę) Polskiego Radia, a także Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland (m.in. w języku angielskim, niemieckim, ukraińskim), rozgłośnie regionalne oraz ich kanały tematyczne.

Zasięg techniczny emisji DAB+ Polskiego Radia obejmuje obecnie około 47 proc. powierzchni terytorium Polski. Tym samym sygnał możemy być odbierany przez ok. 67 proc. słuchaczy, którzy posiadają odpowiednie odbiorniki radiowe. W przetargu na rozszerzenie zasięgu multipleksu DAB+ PR 17 z 18 zadań wygrał Emitel.

Digital Audio Broadcasting (DAB) – system cyfrowej radiofonii naziemnej. Technika ta pozwala nadawać programy radiowe w formie cyfrowej, używana jest w 21 państwach, głównie w Europie. W Polsce korzysta z niej głównie Polskie Radio, posługując się nowoczesną wersją standardu (DAB+). Radioodbiorniki DAB nie są kompatybilne z nowszym standardem kompresji dźwięku, natomiast radioodbiorniki DAB+ są kompatybilne z obydwoma kodekami. Niektóre radioodbiorniki DAB można przystosować do odbioru DAB+ poprzez aktualizację ich oprogramowania, opisywane są wówczas jako upgradeable. Cyfryzacja umożliwia emisję większej liczby programów, niższym kosztem, przy użyciu mniejszej liczby nadajników.

„Emitel jest dumny, z faktu, że będzie mógł realizować nowy etap powiększenia zasięgu DAB+ dla Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych.” – Oświadczył Maciej Staszak – wiceprezes zarządu Emitel. – „Radio cyfrowe daje możliwość nadawania większej liczby kanałów, oferuje najlepszą jakość dźwięku i dodatkowe funkcje, takie jak przesyłanie grafiki czy tekstu, które mogą być wyświetlane na odbiorniku DAB+ w samochodzie lub domu.” – Twierdzi Maciej Staszak – wiceprezes zarządu Emitel.

Oferty Emitel dotyczące multipleksacji ogólnopolskiej i regionalnej oraz emisji DAB+ zostały wybrane przez Polskie Radio w następujących miastach: Koszalin, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Warszawa, Zielona Góra, Białystok, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Szczecin, Wrocław, Katowice, Łódź i Opole oraz w części województw, w których znajdują się te miasta. Umowy, których łączna wartość wynosi 59.478.687,68 zł brutto, będą obowiązywały od 1 października 2023 r. do 31 sierpnia 2027 r.

Radio cyfrowe oferuje lepszą jakość dźwięku, który nie ulega zakłóceniom i zniekształceniom, jak może to mieć miejsce w przypadku radia analogowego. Do słuchania audycji radiowych nadawanych w DAB+ konieczny jest odbiornik radia cyfrowego w tym standardzie. Dodatkowo odbiorniki wyposażone w ekrany mogą wyświetlać tekst i obrazy, takie jak okładki płyt, zdjęcia wykonawcy, logotypy stacji, przewodnik po programach, czy aktualizacja informacji o ruchu drogowym. Możliwe jest także przesyłanie stron internetowych.

Platforma DAB+ pozwoli budować nowe usługi, w odróżnienia od UKF (Ultra Krótkie fale – ang. VHF – very high frequency – zakres fal radiowych (pasmo radiowe) o częstotliwości od 30 do 300 MHz, co odpowiada długości fali od 1 metra do 10 metrów) gdzie możliwości sieci zostały już wyczerpane. Platforma DAB+ może być wykorzystywany również do powiadomień kryzysowych przekazywanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, z chwilą osiągnięcia przez tę sieć pokrycia 88 proc. populacji Polski. Dzięki dodatkowym funkcjom DAB+ możliwe będzie jednoczesne nadanie komunikatów na wszystkich programach, wyświetlanie tekstu oraz infografiki. W zależności od odbiornika komunikaty kryzysowe będą mogły być przekazywane nawet w momencie, kiedy odbiornik jest nieaktywny. System sam wybudzi odbiornik i pozostawi go w stanie oczekiwania.

Emitel to największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Od ponad 50 lat dzięki spółce sygnały telewizji i radia mogą być odbierane we wszystkich polskich domach. Oprócz usług dla nadawców telewizyjnych i radiowych, Emitel oferuje infrastrukturę wysokościową dla operatorów telefonii komórkowej, projektuje i instaluje nowoczesne systemy łączności bezprzewodowej, uczestniczy w budowie inteligentnych miast i włącza się w prace nad przygotowaniem do budowy sieci 5G w Polsce.

Emitel jest wiodącym w Polsce operatorem radiodyfuzji i radiotelekomunikacji.

Spółka świadczy również inne usługi telekomunikacyjne, projektuje i wdraża rozwiązania inteligentnych miast, w oparciu o rozwiązania IoT. Emitel realizuje usługi na rzecz wielu naziemnych nadawców radiowo-telewizyjnych oraz operatorów komórkowych, m. in. przedsiębiorstwo zbudowało platformę telewizji IPTV dla operatora telekomunikacyjnego Orange. Od 2013 r. właścicielem Spółki jest amerykański fundusz Alinda Capital Partners.

Emitel zatrudnia około 500 osób. Spółka posiada ponad 350 obiektów nadawczych, stanowiących sieć na terenie całej Polski, z czego 60 to obiekty nadawcze dużej mocy. Emitel wynajmuje też swoje wieże i obiekty różnym operatorom. Oprócz tego przedsiębiorstwo zajmuje się utrzymaniem i budową systemów radiowych sieci telefonii komórkowej. Emitel eksploatuje również szkieletową sieć łączy radiowych w systemie PDH lub SDH w zależności od roku budowy obiektu.

Polskie Radio (PR) – jednoosobowa spółka Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce. Zadaniem Polskiego Radia jest nadawanie audycji radiowych o zasięgu ogólnokrajowym i międzynarodowym. Funkcjonuje także 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia – samodzielnych spółek, które nie są podległe Polskiemu Radiu S.A.

Pierwsza audycja radiowa została nadana z rozgłośni Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie 1 lutego 1925 na falach średnich (385 m) ze studia w Warszawie. Był to program próbny oraz eksperyment techniczny, który poprzedził oficjalne powstanie 18 sierpnia 1925 „Polskiego Radia” spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Polskie Radio rozpoczęło regularną emisję 18 kwietnia 1926, słowami: „Halo, halo Polskie Radio Warszawa, fale 480”. Pierwszą audycję poświęcono muzyce Fryderyka Chopina.

Powojenna historia Polskiego Radia rozpoczęła się 11 sierpnia 1944 od działalności tymczasowej rozgłośni nazywanej „Pszczółką” nadającej z bocznicy kolejowej w Lublinie. W lutym 1945 Polskie Radio rozpoczęło nadawanie z Warszawy. 22 listopada 1944, na mocy dekretu PKWN (Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego), stworzono Przedsiębiorstwo Państwowe „Polskie Radio”. Majątek przeznaczony na działalność radia wyodrębniono z ogólnego majątku Skarbu Państwa. Od 3 października 1949 nadawane były przez Polskie Radio dwa programy na całą Polskę. W latach 50. XX wieku Polskie Radio doświadczyło intensywnego okresu rozwoju merytorycznego i technicznego. W lipcu 1961 nadano pierwszą próbną audycję stereofoniczną.

W 1974 został zbudowany najwyższy na świecie maszt – o wysokości 646 metrów – powstał też nadajnik o mocy 2.000 kW w Konstantynowie koło Gąbina. Polskiego Radia można było słuchać w całej Europie, w Afryce Północnej, na Wschodzie i na terytorium ówczesnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (obecnie Federacja Rosyjska).

29 grudnia 1992 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił „Ustawę o radiofonii i telewizji”: zdecydowano o podziale Państwowej Jednostki Organizacyjnej „Polskie Radio i Telewizja” na 19 niezależnych spółek, podczas gdy telewizja została jedną spółką, Radio podzielono na Polskie Radio S. A. nadające programy ogólnopolskie oraz 17 spółek regionalnych. 31 grudnia 1993 Polskie Radio stało się spółką akcyjną Skarbu Państwa. 1 października 2013 Polskie Radio zaczęło nadawać swój program także w technologii DAB+.

Polskie Radio służy od lat doniosłą rolę w dostarczaniu słuchaczom informacji i rozrywki. Jest też jednym z fundamentalnych ośrodków kulturotwórczych. Ma zgromadzone największe w Polsce archiwum muzyczne, audycji literackich, słuchowisk, teatru Polskiego Radia.

Polskie Radio posiada własne studia nagraniowo-koncertowe: Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (studio S1), Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej (studio M1), Studio S2, służące do nagrań muzyki klasycznej i filmowej, Studio S3, Studio S4/6 imienia Jerzego Wasowskiego, przeznaczone do nagrań muzyki rozrywkowej.

Agencja Informacyjna, /KAM/ 22.10.2023